Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Monety żyłą złota?

4 grudnia 2009

Inwestycje w monety mogą przynosić wielkie zyski. Ich wartość rynkowa szybko ulega bowiem zwielokrotnieniu, a wielkość obrotu nimi sprawia, że nie ma żadnych problemów z ich nabyciem i późniejszą sprzedażą.

Wszyscy analitycy inwestycyjni doradzają swoim klientom dywersyfikowanie tzw. „portfela inwestycji”. Na monety kolekcjonerskie i sztabki złota proponują przeznaczać minimum 10 % oszczędności.


Są też zgodni, co do jeszcze jednej kwestii – na monetach kolekcjonerskich nie można stracić! Ich wartość szybciej, lub wolniej, ale z biegiem czasu będzie szła w górę. Lokowanie oszczędności w monety kolekcjonerskie ma zabezpieczyć pieniądze inwestorów przed ewentualnymi spadkami ich wartości, przed inflacją oraz pokryć ewentualne straty z powodu innych inwestycji nie związanych z rynkiem numizmatycznym.

Narodowy Bank Polski emituje oprócz banknotów i monet powszechnego obiegu, w tym monet o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold, również złote i srebrne monety kolekcjonerskie, przeznaczone do sprzedaży w kraju i za granicą. Celem emisji monet kolekcjonerskich jest upamiętnianie ważniejszych wydarzeń, rocznic, postaci itp. oraz zaspokajanie potrzeb kolekcjonerów. Emisję monet kolekcjonerskich zapoczątkowano w połowie lat sześćdziesiątych.

Aktualnie emitowane są monety kolekcjonerskie w wielu różnych seriach, a także monety o tematyce okazjonalnej. Złote i srebrne monety kolekcjonerskie bite są najczęściej stemplem lustrzanym, pakowane są w plastikowe kapsuły, a złote – dodatkowo w pudełka z załączonym certyfikatem, zawierającym dane techniczne monety oraz krótki opis.

Emitowane są również złote monety uncjowe zwane lokacyjnymi (zawierające 1/10, 1/4, 1/2, oraz 1 oz. czystego złota), przedstawiające orła bielika. Złote monety uncjowe pakowane są w specjalnie zabezpieczone opakowania plastikowe (tzw. CertiCard), do których dołączone są foliowane certyfikaty, zawierające dane techniczne monety oraz krótki opis. Ceny monet uncjowych są codziennie aktualizowane i są zależne od cen złota na Giełdzie Londyńskiej i kursu USD. Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Największe zyski z inwestycji przynoszą rzadkie okazy numizmatyczne, takie jak wyemitowany w nakładzie 500 sztuk złoty Fryderyk Chopin z 1995 roku. Jego cena emisyjna – czyli cena za którą można go było kupić w NBP, wynosiła wówczas 780 zł natomiast obecna wartość tej monety dochodzi nawet do 40 tys. zł i co najważniejsze, nie ma żadnych problemów z jej sprzedażą, gdyż zainteresowanie inwestorów, chcących dobrze ulokować swoje pieniądze, jest bardzo duże.

monety1

Fot. 200zł Fryderyk Chopin z 1995r. Źródło: www.enumi.pl
Jednak ponadprzeciętne zyski przynoszą również monety emitowane w większym nakładzie. Najlepszym przykładem na to, jest kariera małej, niepozornej monety 2 zł ze stopu Nordic Gold. Wyemitowana w nakładzie 300.000 sztuk, stała się jednym z przebojów na numizmatycznym rynku. W 1996 roku, czyli w momencie jej emisji była warta 2 zł – dokładnie tyle ile wynosiła jej wartość nominalna. Dziś jej cena to około 160 zł, co daje nam w przeciągu 13 lat, aż 8000 % zysku z zainwestowanej sumy.

monety2

Fot. 2zł ?Jeż? z 1996r. Źródło: www.enumi.pl
Inne monety również osiągają spektakularne sukcesy. Kolejnym dowodem na to może być jeden z hitów wśród srebrnych monet, czyli wyemitowany w 57 tys. egzemplarzy Szlak Bursztynowy z 2001 roku. Nawet analitycy rynku monet kolekcjonerskich nie spodziewali się, że ten numizmat zrobi taką oszałamiającą karierę. Początkowo znawcy tematu nie zapowiadali mu nadzwyczajnych zysków. Ale w tej chwili jest jedną z najchętniej kupowanych monet, której wartość stale rośnie. Dziś cena tej pięknej monety wynosi około 1600 zł z początkowych 57 zł. Łatwo więc obliczyć, że kolekcjonerzy i inwestorzy w przeciągu 8 lat zarobili na tej monecie około 2800 %.

monety3

Fot. 20zł ?Szlak bursztynowy z 2001r. Źródło: www.enumi.pl
Warto zaznaczyć, że od początku 2010 r. NBP zmienia sposób dystrybucji monet i banknotów kolekcjonerskich. Srebrne i złote monety oraz banknoty będą sprzedawane na aukcjach internetowych organizowanych przez NBP w serwisie Kolekcjoner. Niezmienione pozostaną zasady dystrybucji okolicznościowych monet obiegowych 2 zł ze stopu Nordic Gold.
W aukcjach będą mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani kupnem monet lub banknotów na rynku pierwotnym, w tym głównie kolekcjonerzy indywidualni i firmy numizmatyczne. Warunkiem udziału w aukcji będzie wcześniejsze zarejestrowanie konta i aktywowanie go.

Według Jacka Polkowskiego z biura prasowego NBP, takie rozwiązanie daje wszystkim uczestnikom rynku numizmatycznego równy dostęp do monet i banknotów kolekcjonerskich. Dotychczas większa część nakładów monet rozchodziła się wśród firm numizmatycznych, które miały podpisane umowy z NBP. Do sprzedaży w oddziałach banku trafiał zaledwie ułamek nakładu, przez co większość kolekcjonerów była zmuszona zaopatrywać się na rynku wtórnym, kupując monety znacznie drożej.

Analitycy wskazują, że rynek kolekcjonersko – numizmatyczny jest obecnie bardzo szybko rozwijającym się segmentem rynku lokat kapitału. Zamożne społeczeństwa już dawno odkryły ten walor jako doskonałą inwestycję i zabezpieczenie swojego kapitału na przyszłość. Zainteresowanie tego typu lokatami jest na Zachodzie znacznie większe niż u nas, ale warto zauważyć, że w Polsce rośnie ono z roku na rok.

logo_ipo_noweAutor: Piotr Bernaś
redaktor portalu
www.IPO.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1200 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: , , , , , , , , ,

Podobne artykuły :