Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Minus 0,02 proc. w rok na bezpiecznej lokacie

17 kwietnia 2012

Średni realny zysk z bankowych depozytów wciąż jest ujemny, mimo że dynamika wzrostu cen wyhamowała w marcu do poziomu najniższego od września 2011 r. Ponad połowa 12-miesięcznych lokat z marca ub.r. nie ochroniła oszczędności przed inflacją. Przeciętna realna stopa zwrotu po uwzględnieniu 19-proc. podatku oraz wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (3,9 proc. r/r) wyniosła minus 0,02 proc.

Znaczna poprawa względem lutego, kiedy realna rentowność depozytów wyniosła minus 0,42 proc., była możliwa głównie za sprawą wyhamowania inflacji. Oprocentowanie lokat pozostało bez wpływu na wynik, ponieważ średnia stawka rocznych depozytów wynosiła w marcu 2011 r. 4,78 proc. i była niemal identyczna, jak miesiąc wcześniej.


W szesnastu bankach klienci ochronili realną wartość oszczędności. Aż w trzynastu z nich środki te były ulokowane na depozytach z kapitalizacją dzienną. Najwięcej dały zarobić lokaty w FM Banku, Idea Banku, Meritum Banku, Get Banku (d. Allianz Bank) oraz Getin Banku ? realne zyski przekroczyły tam 1 proc. Straty ponieśli klienci, którzy wybrali roczne depozyty z oprocentowaniem poniżej 4,82 proc. brutto. Po raz kolejny najgorzej spisały się lokaty w Banku Pekao, MultiBanku i HSBC. Ostatni z nich w międzyczasie wycofał się z bankowości detalicznej w Polsce.

Na jakie realne zyski mogą natomiast liczyć klienci, którzy aktualnie zakładają lokaty? Oczywiście to zależy od odczytu przyszłorocznego wskaźnika inflacji. Na razie więc można tylko szacować na podstawie prognoz, a te obarczone są dużym marginesem błędu ze względu na odległy horyzont. Przyjmując, że w kwietniu 2013 r. zgodnie z projekcją inflacji Narodowego Banku Polskiego ceny wzrosną o ok. 2,8 proc. r/r, to przeciętna realna rentowność 12-miesięcznych lokat wyniesie 1,15 proc. W ośmiu bankach ? tych, które aktualnie płacą co najmniej 6 proc. brutto – rzeczywiste zyski wyniosą nie mniej niż 2 proc. Z kolei z realnymi stratami musieliby liczyć się klienci, którzy założyli roczny depozyt z oprocentowaniem poniżej 3,46 proc. Lecz takie stawki to na rynku rzadkość. Przyjmując mniej optymistyczny scenariusz, w którym wskaźnik wzrostu cen będzie równy górnemu ograniczeniu celu inflacyjnego NBP (3,5 proc.), średni realny zysk wyniesie 0,47 proc., a straty pojawią się już przy lokatach z oprocentowaniem poniżej 4,33 proc.

autor:
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , , , , , ,

Podobne artykuły :