Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Lokaty na przeczekanie

10 listopada 2010

Instytucje finansowe nie narzekają na brak płynności, więc mogą spokojnie obserwować rozwój akcji kredytowej, umacnianie złotego i czekać na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. W ciągu ostatniego miesiąca cztery banki obniżyły wysokość oprocentowania lokat, czyli dokładnie tyle samo co we wrześniu.

Był to trzeci z rzędu tak spokojny miesiąc, odkąd banki przestały uczestniczyć w depozytowej wojnie, rozpoczętej jeszcze pod koniec 2008 roku. Zmiany dotyczą wyłącznie lokat o terminie zapadalności od trzech miesięcy do roku. Oprocentowanie polis lokacyjnych pozostało bez zmian kolejny miesiąc.


Najbardziej zauważalne zmiany zaszły w FM Banku, który w ciągu miesiąca dwukrotnie obniżał oprocentowanie depozytów, łącznie spadek wyniósł od 0,3 do 0,7 pkt proc. Prawdopodobnie bank zdecydował się na taki ruch, ponieważ w ostatnich miesiącach ? gdy oferował jedne z najlepszych lokat na rynku ? zebrał wystarczająco duży wolumen depozytów. Na wypłacanie niższych odsetek zdecydowały się również Alior, Lukas i Polbank, ale w żadnym z tych banków obniżka nie przekroczyła 0,25 pkt proc. Natomiast ING Bank postanowił więcej płacić za roczną lokatę, której oprocentowanie wynosi teraz 4,75 proc. i jest na poziomie średniej rynkowej. Nie ma więc mowy o wyprzedzaniu konkurencji, a jedynie dostosowaniu do standardów narzuconych przez pozostałe instytucje.

Brak istotnych zmian powoduje, że czołówka najatrakcyjniejszych ofert praktycznie się nie zmienia. A im dłuższy termin lokaty, tym wyższe jej oprocentowanie. W przeszłości taka sytuacja oznaczała stabilizację na rynku i wyczekiwanie na wyznaczenie nowego kierunku. Ten jednak może zostać nadany dopiero przez ruchy któregoś ze znaczących graczy na rynku lub przez RPP.

Wśród 35 monitorowanych przez Open Finance banków, najwyższe odsetki od miesięcznych lokat (4,51 proc. brutto) wypłaca Allianz Bank. Liderem kwartalnych i półrocznych lokat jest Getin Bank, który płaci 6 proc. brutto w skali roku na trzymiesięcznej lokacie i 6,17 proc. na sześciomiesięcznej. Na rok, podobnie jak na dwa lata, warto założyć lokatę w Meritum Banku, z oprocentowaniem odpowiednio: 6,6 i 6,79 proc. brutto. Wszystkie lokaty, które znajdują się w rynkowej czołówce, mają kapitalizację dzienną. Bez takiej oferty ciężko nawiązać równorzędną walkę z konkurencją.

Niewielka zmienność i jednorazowe podwyżki nie są jednoznaczną zapowiedzią zmiany trendu na rynku depozytów. Do tego potrzeba nie tylko decyzji RPP o zmianie stóp procentowych, ale również podwyżki oprocentowania przez duże banki.

Zestawienie nie obejmuje lokat zakładanych przez serwis internetowy Open Finance.

logo_noweopenautor:
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :