Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Lokata czy konto oszczędnościowe ? co wybrać?

24 listopada 2010

Banki proponują swoim klientom kilka bezpiecznych metod pomnażania swoich oszczędności. Dwie najpopularniejsze to konta oszczędnościowe i lokaty. Pytanie brzmi ? którą opcję wybrać? Gdzie nasze oszczędności przyniosą większe zyski? Jakie są zalety i wady tych rozwiązań?

Koniec roku może przynieść spore zmiany w depozytach. Najprawdopodobniej oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych pójdzie w górę, ponieważ bardzo prawdopodobna jest reakcja Rady Polityki Pieniężnej na sytuację z września i października, kiedy podskoczyła inflacja. Wprawdzie pod koniec ubiegłego miesiąca Rada zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych, ale może się to zmienić pod koniec kolejnego. Będzie to ważna zmiana ? pierwsza od czerwca 2009 roku. Co to oznacza dla oszczędzającego? Prawdopodobnie wyższe odsetki z depozytu.

Konta oszczędnościowe ? za i przeciw

Konta oszczędnościowe w ostatnich miesiącach nie tylko dorównały lokatom, ale wręcz je wyprzedziły, jeśli chodzi o wysokość oprocentowania środków na nich deponowanych. Dziś na rachunku, np. Rachunek Mocno Oszczędzający w Polbanku EFG, możemy liczyć na 5% z kapitalizacją dzienną ? co oznacza, że nie zapłacimy tzw. ?podatku Belki? w wysokości 19%. W miesiąc, deponując 5 000 zł, otrzymamy zysk rzędu 20,88 zł. W skali roku ? 250,56 zł.

Konta oszczędnościowe pozwalają nam najczęściej na bezpłatne dopłaty do depozytu, dzięki czemu w następnym rozliczeniu nasze zyski będą wyższe. Najczęściej mamy także możliwość jednego darmowego przelewu środków na rachunek bieżący, dzięki czemu nasze środki nie są ?zamrożone? na stałe.

Lokaty bankowe

Więcej przeczytasz tutaj:

autor:
Marcin Cieszyński
porównywarka finansowa
www.TotalMoney.pl

Tagi: ,

Podobne artykuły :