Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kredyty na firmowe auto nie dla start-upów

24 września 2010

Najtańszy kredyt na zakup firmowego auta proponuje Raiffeisen, najdroższy  Fiat Bank Polska ? wynika z zestawienia Tax Care. Niestety, banki ciągle nieufnie patrzą na przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają biznesową działalność.

Na kupno firmowego auta w kredycie decydują się zazwyczaj najmniejsze firmy, przede wszystkim osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą ? większe firmy, które potrzebują przynajmniej kilku firmowych samochodów i chcą zdjąć sobie z głowy zarządzanie flotą aut, wybierają leasing.


Warunki kredytu dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą są zazwyczaj takie same, jak dla zwykłych osób fizycznych (m.in. Fiat Bank Polska, Getin Bank, Lukas Bank, Santander Consumer Bank). Są także banki, które nie mają w ofercie typowego kredytu samochodowego, proponują jedynie pożyczkę gotówkową, którą można sfinansować m.in. zakup auta (np. nieuwzględnione w zestawieniu Bank Millennium czy ING Bank Śląski).

Biorąc pod uwagę całkowity koszt kredytu w złotych zaciąganego na 5 lat ? dla auta o wartości 70 tys. zł z 20-proc. udziałem własnym ? spośród 9 banków, które odpowiedziały na ankietę Tax Care, najtańszą pożyczkę proponują Raiffeisen Bank Polska (koszt kredytu nieznacznie przekracza 12,5 tys. zł) i Getin Bank (ok. 13,7 tys. zł). Najmniej korzystnie pod tym względem wypadają mBank (ok. 25 tys. zł) oraz Santander Consumer Bank i Fiat Bank Polska (ponad 17 tys. zł).

Problemy z zaciągnięciem kredytu na firmowe auto mogą mieć przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Większość banków uzależnia bowiem udzielenie takiego kredytu nie tylko od zdolności kredytowej, ale także od okresu działalności firmy. Spośród banków, które odpowiedziały na ankietę, takich ograniczeń nie stosuje tylko Fiat Bank Polska, natomiast najtrudniej będzie o kredyt w przypadku Raiffeisena, który wymaga aż dwóch lat działalności. Minimum 6 miesięcy to wymóg Alior Banku, BNP Paribas Fortis, Banku Pekao i Santander Consumer Bank, przy czym dwa ostatnie dopuszczają możliwość indywidualnych negocjacji w tej sprawie. Natomiast jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę zbyt krótko, tylko Getin Bank daje możliwość zaciągnięcia kredytu na firmę w oparciu o pozytywną ocenę dochodów współmałżonka.

<< otwórz tabelę po lewej. Ci, którzy nie mają szans na firmowy kredyt na auto, a nie mają ochoty na wzięcie samochodu w leasing, mogą posiłkować się innym rozwiązaniem. Jeśli są w związku małżeńskim i nie mają rozdzielności majątkowej, auto może prywatnie kupić współmałżonek, który pracuje np. na etacie. Samochód można następnie przekazać ? na podstawie oświadczenia ? na potrzeby firmy. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy wyrazi na to zgodę bank udzielający kredytu. Dużą wadą takiego rozwiązania jest także brak możliwości odliczenia podatku VAT. Można go tylko uwzględnić w wartości początkowej pojazdu i rozliczać w ramach odpisów amortyzacyjnych.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które decydują się na finansowanie auta firmowego przy pomocy kredytu, powinny pamiętać, że kredyt obciąża ich zdolność kredytową. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy planują w najbliższym czasie inne inwestycje, także prywatne ? na przykład zakup mieszkania.

autor:
Agata Szymborska-Sutton
analityk Tax Care
www.TaxCare.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :