Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kredytówkę taniej spłacisz na raty

29 grudnia 2010

Oprocentowanie przedświątecznych kredytów gotówkowych często sięga 20% w skali roku. Jednak można je znacząco obniżyć wybierając niskooprocentowane raty na karcie kredytowej. W BZ WBK oprocentowanie rat takich to tylko 11,90%, a prowizja wynosi zaledwie 5 zł. Z analizy Expandera wynika, że wszystkie  tego rodzaju oferty są tańsze niż przeciętny kredyt gotówkowy.

Grudzień tradycyjnie wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Nie chodzi tylko o przygotowanie świątecznej kolacji, ale także o prezenty, które nie zawsze są tanie. Jako prezent można sobie bowiem zafundować nowy telewizor, czy wycieczkę do ciepłych krajów lub na narty.


Nie zawsze dysponujemy jednak wystarczającymi oszczędnościami, aby jednorazowo opłacić takie wydatki. Wtedy zazwyczaj wspomagamy się zaciągają kredyt gotówkowy.

Ten sposób finansowania jest jednak dość drogi. Oprocentowanie przeciętnie wynosi ok. 15%, ale potrafi też  sięgać 20%. Do tego dochodzi koszt prowizji sięgającej 5% kwoty kredytu. Poza tym bank może również wymagać opłacenia ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy. Często znacznie taniej i szybciej można skorzystać z możliwości rozłożenia na raty płatności dokonanych kartą kredytową.

Taką funkcjonalność oferuje 13 banków. Tylko w 4 z nich oprocentowanie takich rat na karcie przekracza 15%. Najniższe oprocentowanie ? 11,9% – znajdziemy w BZ WBK i BGŻ. Poza tym w dwóch bankach ? Polbanku i Getin Banku –  odsetki w ogóle nie są naliczane, a jedynym kosztem jest prowizja. W Polbanku wynosi ona 5% kwoty, a w Getinie tyle procent na ile rat rozkładamy płatność. Jeśli chcemy zadłużenie rat rozłożyć na 6 rat to prowizja wyniesie 6%.

Oprocentowanie i prowizja za rozłożenie długu na karcie na raty

Z analizy Expandera wynika, że niezależnie od tego z której oferty skorzystamy, to w przypadku rozłożenia zadłużenia na 6 rat, koszt rat na karcie kredytowej będzie niższy niż przeciętnego kredytu gotówkowego. Jeśli założymy, że oprocentowanie takiego kredytu wynosi 15%, a prowizja 3%, to koszt kredytu na kwotę 3000 zł wyniesie 223 zł. W przypadku kredytu na karcie koszt wyniesie od 110 zł w BZ WBK, do 203 zł w Lukas Banku.

Koszt rat na karcie kredytowej

Z kredytu na karcie warto skorzystać nie tylko ze względu na niższy koszt kredytu. Ważne jest również to, że unikamy formalności i zaoszczędzamy czas. Zwykle nie musimy udawać się do banku. Nie są również wymagane żadne dokumenty. Bank nie przeprowadza bowiem badania zdolności kredytowej, gdyż korzystamy z już przyznanego wcześniej limitu na karcie. Wystarczy jedynie telefonicznie zgłosić chęć rozłożenia na raty wskazanych operacji.

Który bank ma najlepszą kartę kredytową – porównaj i wybierz według potrzeb

Ta funkcjonalność ma jednak pewne ograniczenia. Zwykle na raty można rozłożyć tylko operacje opiewające na kilkaset złotych. Dla przykładu w Deutsche Banku jest to 300 zł, a w Banku BPH 600 zł. Poza tym ograniczona może być również maksymalna kwota. Dla przykładu W Banku BPH nie może ona przekroczyć 70% limitu karty, a w mBanku 75%.

logo_expanderautor:
Jarosław Sadowski
źródło: Expander
www.expander.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :