Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kredyt samochodowy, a wiek auta

24 lutego 2013

Kredyt samochodowy, czyli tańszy od kredytu gotówkowego sposób na sfinansowanie zakupu upragnionego motocykla, popularnego ostatnio quada, przyczepy kempingowej, ale przede wszystkim auta. Jak jego wiek wpłynie na wielkość oprocentowania? Czy zakup wszystkich samochodów może zostać skredytowany? Dlaczego sfinansowanie nowego auta będzie tańsze od kredytu zaciągniętego na auto używane?

Instytucje finansowe rywalizując o klientów oferują obecnie kredyty, których wartość nawet przekracza cenę nabywanego pojazdu. Banki chcąc minimalizować ponoszone przez siebie ryzyko, finansować będą jednak najchętniej auta nowe, które są dla nich po prostu bezpieczniejsze. Chcąc zrekompensować sobie ryzyko kredytowe, które jest znacznie wyższe w przypadku samochodów używanych, mogą  stosować przy ich kredytowaniu podwyższone wskaźniki oprocentowania.

Sfinansuj zakup wymarzonych czterech kółek kredytem samochodowym!

Koszt wzrasta wraz z wiekiem auta
Generalnie przyjąć można, że  wysokość oprocentowania nakładanego przez banki na pożyczoną kwotę, wzrasta  proporcjonalnie do wzrostu wieku finansowanego samochodu. Zasadę tę doskonale obrazuje przykład kredytu samochodowego oferowanego przez BNP Paribas Bank Polska. W swojej tabeli opłat i prowizji stosuje on pięć przedziałów wiekowych  aut, którym przyporządkowane są poszczególne wartości oprocentowania. Jest ono oczywiście najmniejsze dla samochodów nowych i wynosi 7,90%, przy czym wzrasta ono w każdym przedziale wiekowym o 1%. Jest to odpowiednio: 8,90%, 9,90%, 10,90% i 11,90% dla aut w wieku 1-3 lata, 4-5 lat, 6-8 lat oraz finalnie w przedziale od 9 do 10 lat – patrz tabela.

Przykłady zawarte we wspomnianej tabeli pokazują jednak, że instytucje finansowe stosują także odmienne sposoby na uszeregowanie wskaźnika oprocentowania. Na najbardziej ogólne rozwiązanie zdecydował się Nordea Bank Polska, który zakłada, że oprocentowanie kredytu Nordea Auto będzie nie mniejsze od 7,51%. Podobne założenie stosuje  Credit Agricole Bank Polska, z tą jednak różnicą, że zakłada on wartość oprocentowania od 7,49% oraz od 8,49% dla aut nowych i podwyższony wskaźnik dla aut używanych –  od 9,09% w kredycie z ubezpieczeniem życiowym oraz od 10,09% bez tego ubezpieczenia. Różnice wskaźników oprocentowania pomiędzy propozycjami dla aut nowych i używanych widoczne są także w przypadku dwóch ofert Toyota Banku: Eco Hit – Wyjątkowa oferta na samochody nowe oraz Euro Hit  – Kredyt specjalny na samochody używane. Toyota Bank zdecydował się jednak na wyznaczenie minimalnych wysokości oprocentowania w odniesieniu do długości okresu kredytowania – liczby rat.

Modele oprocentowania wybranych kredytów samochodowych 
Bank/
nazwa kredytu
Oprocentowanie Maksymalny wiek auta Maksymalny okres kredytowania
Auta nowe
Nordea Auto
Od 7,51% 8 lat 96 miesięcy
Kredyt samochodowy
7,90% 10 lat 96 miesięcy
Bankowy kredyt samochodowy1)
od 7,49% 12 lat 120 miesięcy
Bankowy kredyt samochodowy2)
od 8,49% 12 lat 120 miesięcy
Eco Hit Wyjątkowa oferta na samochody nowe
W zależności od liczby rat spłaty:
12 rat – od 2,99%
24 raty – od 6,99%
36 rat – od 7,99%
48 rat – od 8,99%
60 rat – od 9,99%
b.d. 60 miesięcy
Auta używane
Nordea Auto
Od 7,51% 8 lat 96 miesięcy
Kredyt samochodowy
W zależności od wieku samochodu:
1 rok – 3 lata – 8,90%
4-5 lat – 9,90%
6-8 lat – 10,90%
9-10 lat – 11,90%
10 lat 96 miesięcy
Bankowy kredyt samochodowy1)
od 9,09% 12 lat 120 miesięcy
Bankowy kredyt samochodowy2)
od 10,09% 12 lat 120 miesięcy
Euro Hit – Kredyt specjalny na samochody używane
W zależności od liczby rat spłaty:
12 rat – od 3,99%
24 raty – od 6,99%
36 rat – od 7,99%
48 rat – od 8,99%
60 rat – od 8,99%
b.d. 60 miesięcy
1) Z ubezpieczeniem życiowym
2) Bez ubezpieczenia życiowego
Źródło: serwisy internetowe banków oraz TotalMoney.pl

Rozważając decyzję o skorzystaniu z ewentualnego finansowania w ramach kredytu samochodowego uwzględnić należy także fakt, że niestety, ale nie wszystkie auta będą mogły mu podlegać. Poza maksymalną długością okresu kredytowania, banki wyznaczają bowiem także graniczny wiek samochodów, na które uzyskamy finansowanie. Warto zaznaczyć także, że wysokość akceptowanego maksymalnego wieku auta znacznie rożni się w ofertach poszczególnych bankach. Może on wynosić na przykład 8 lat, jak w przypadku kredytu Nordea Auto, czy nawet o 4 lata dłużej, czego ilustracją jest propozycja kredytowa wypracowana przez  Credit Agricole Bank Polska.

Szukasz kredytu na samochód?  Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy!

Podsumowując, wybierając auto i przynależny mu kredyt samochodowy miejmy na uwadze zależność łączącą warunki kredytowania z wiekiem auta. Biorąc kredyt na auto nowe sprawdźmy, gdzie oferta finansowania będzie dla nas najkorzystniejsza pod względem wysokości oprocentowania. Przy zakupie auta używanego skontrolujmy także koszt całkowity kredytu. Może  bowiem okazać się, że w tej samej cenie będziemy w stanie nabyć nie sześcioletni, a o dwa lata młodszy egzemplarz wymarzonego modelu.

opracowanie
porównywarka finansowa
www.TotalMoney.pl

 

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły :