Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kredyt konsolidacyjny, czyli jedna rata zamiast kilku.

17 października 2007

Kilka w jednym – zamiast kilku kredytów, spłacamy tylko jeden. I to korzystniej oprocentowany! Na tym właśnie polega tzw. kredyt konsolidacyjny. Jedna rata, zamiast kilku oraz niekiedy znaczne oszczędności ułatwiają radzenie sobie z „pętlą zadłużenia”!

Materiał pochodzi z Portalu Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl


Kredyt konsolidacyjny
to propozycja dla tych, którzy co miesiąc spłacają kilka kredytów i ich miesięczne zobowiązania z tego
tytułu są dość znaczne. Kredyt konsolidacyjny, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia skonsolidowanie wszystkich długów i zamiast spłacania kilku rat. np. w kilku bankach – spłacamy jedną ratę w jednym banku. Największą jednak zaletą kredytu konsolidacyjnego jest to, że w praktyce może okazać się, że jedna miesięczna rata jest niższa, a przy znacznych sumach pożyczek znacząco niższa, niż suma rat wszystkich wspomnianych, zwykle bardzo drogich pożyczek. Dzięki temu można szybciej i „mniej boleśnie” finansowo spłacić wszystkie swoje zobowiązania kredytowe.

Kredytem konsolidacyjnym można spłacać wszystkie swoje zobowiązania: kredyt mieszkaniowy, samochodowy, konsumpcyjny (zakup pralki, lodówki, sprzęt RTV), a także spłatę debetu na koncie osobistym lub zadłużenie karty kredytowej, pożyczkę od znajomych lub z zakładu pracy. Podstawowym warunkiem jest posiadanie na własność domu lub mieszkania – ich hipoteka będzie zabezpieczeniem dla banku udzielającego kredytu konsolidacyjnego. Zabezpieczeniem może być także hipoteka osoby trzeciej. Banki proponują także inne zabezpieczenia, np. ubezpieczenia kredytów, ale tylko jako zabezpieczenie dodatkowe.

Kredyt konsolidacyjny jest rozkładany na wiele lat – propozycje banków są różne: 20 lat, 25 lat, w niektórych nawet 30 lat. Zdarza się, że banki zastrzegają, że jego wysokość nie może przekroczyć określonej części wartości zabezpieczenia (mieszkania, domu), np. w jednym z nich jest to 70% wartości zabezpieczenia, w innym 65% wartości hipoteki lub 80% wartości, gdy klient spłaca nim kredyt mieszkaniowy. Są także banki, które nie wprowadzają takich ograniczeń, niektóre z nich pozwalają także pewną część kredytu przeznaczyć na dowolne cele. W jednym z banków minimalna kwota kredytu to 80 tys. zł, w innym – 5 tys. dolarów lub równowartość tej sumy w euro lub frankach szwajcarskich, ale niektóre nie określają dolnej granicy.

Procedura przyznania takiego kredytu w zasadzie nie różni się od tej, obowiązującej przy kredytach hipotecznych. Bank sprawdza dochody oraz zdolność kredytową klienta, a bankowy rzeczoznawca dokonuje wyceny zabezpieczenia. Decyzja o przyznaniu bądź nie zapada najczęściej w ciągu kilku tygodni, natomiast samo rozpatrzenie wniosku w niektórych z banków jest bezpłatne.

Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest najczęściej zmienne. Banki udzielają ich w złotówkach, dolarach, euro lub frankach szwajcarskich. Możliwa jest także zmiana waluty (przewalutowanie), ale to zwykle kosztuje (w niektórych bankach bezpłatne jest tylko pierwsze przewalutowanie). Spłata kredytu konsolidacyjnego może odbywać się w ratach malejących lub rosnących, w zależności od możliwości i wyboru klienta. W niektórych bankach, w uzasadnionych przypadkach, spłata – jednej lub kilku rat w ciągu roku – może zostać zawieszona, możliwa jest również (bez dodatkowych opłat) wcześniejsza spłata całości zobowiązania.

Autor: Eryk Kazanowski

Copyright By Portal Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl

Przejdź do początku tekstu >>> kliknij

Przejdź do spisu treści ponad 1000 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :