Finanse osobiste



  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl





KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kredyt – jakie raty wybrać, równe czy malejące?

12 września 2005

Wielu kredytobiorców zaciągając kredyt spotyka się z pytaniem jaki rodzaj rat wybierają, równe czy malejące?Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Warto je znać przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze rat. Oszczędności kosztem mniejszego kredytu? Twoja zdolność kredytowa zależy m.in. od rodzaju rat?Poznaj szczegóły…


Spłaty równe
oznaczają, że przez cały okres spłaty kredytu Twoje comiesięczne wpłaty do banku będą takie same. Rata kredytu zawiera w sobie kapitał, o który pomniejszane jest twoje zadłużenie oraz odsetki od pozostałej do spłaty części kredytu.

Spłaty malejące
oznaczają to, że w całym okresie kredytowania Twoje wpłaty do banku będą coraz mniejsze. Będziesz spłacać co miesiąc stałą część kapitału zadłużenia i odsetki od jeszcze nie spłaconej części kredytu. Dzięki takiemu naliczaniu odsetek raty największe są na początku, potem stopniowo maleją.

Rodzaj rat, a co za tym idzie ich wysokość, ma wpływ na Twoją zdolność kredytową.

Banki zazwyczaj przyjmują, iż klient spłaca kredyt w ratach stałych i na tej podstawie ustalają jego zdolność kredytową. Zakładając, że możesz spłacać 650 zł miesięcznie bank przyzna Ci np. kredyt   20 000 zł na 5 lat (w ratach stałych). Generalnie wybierając formę równych spłat możesz dostać większy kredyt bo bank uzna, że stać Cię na jego obsługę.

Niestety jeśli wybierzesz raty malejące, bank oceni Twoją zdolność według możliwości spłat rat początkowych, które są z reguły ok. 20% wyższe od stałych. Różnica ta wynika z tego, że spłaty te zawierają ratę kapitału, która początkowo jest większa niż przy spłatach równych.
I tak zamiast 650 zł musiał(a)byś płacić ok. 750-780 zł miesięcznie w początkowym okresie spłaty. Jeśli Twoje dochody nie są wystarczająco wysokie bank zazwyczaj zaoferuje Ci niższą kwotę kredytu np. 17 000 zł zamiast zakładanych 20 000 zł. Od klienta zależy czy taka suma go zadowala i chce zaoszczędzić na odsetkach czy decyduje się zapłacić więcej (raty równe) w zamian za wyższą kwotę kredytu.
Znaczne różnice w wysokości rat występują zazwyczaj przy dużych kwotach kredytu i długim okresie spłaty (kredyty mieszkaniowe). Dlatego przy kwotach do 20 000 zł jeśli tylko bank daje nam wybór polecam raty malejące.

Pamiętaj,
jeśli masz wybór rat stałych i malejących wybieraj malejące.
Jeśli tylko możesz sobie pozwolić na płacenie więcej w początkowym okresie, w efekcie zapłacisz mniej gdyż suma odsetek przy ratach malejących jest zawsze niższa niż przy stałych. Wynika to z tempa spłaty kapitału (większe w spłatach malejących) i tym samym szybciej malejącej podstawy do naliczania odsetek.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji poproś pracownika banku o symulację kosztu kredytu i zobacz o ile mniej oddasz spłacając raty malejące. Na przestrzeni 5 lat może to być nawet 1200 zł czyli 2 raty mniej niż w przypadku rat stałych.
Omawiany przykład oparty jest na kwocie kredytu 20 000 zł na 5 lat, wysokość oprocentowania taka sama dla rat równych i malejących.

Przejdź do spisu treści blisko 800 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :