Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Konta oszczędnościowe nie zamrażają firmowych pieniędzy

19 października 2011

Konta oszczędnościowe pozwalają przedsiębiorcom zarabiać, nie pozbawiając ich stałego dostępu do firmowych pieniędzy. Trzeba jednak umiejętnie nimi zarządzać, by opłaty związane z ich obsługą nie ?zjadły? zysków. Banki reklamują konta oszczędnościowe w następujący sposób: połączenie zalet lokaty i rachunku. W przypadku przedsiębiorców taki opis produktu ma szczególne znaczenie.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, obawiając się utraty płynności finansowej, niechętnie lokują nadwyżki finansowe na długi okres czasu. Z kolei trzymanie nadwyżek na rachunku bieżącym powoduje, że pieniądze w ogóle nie pracują ? konta firmowe są bowiem w większości w ogóle nieoprocentowane lub zysk z nich jest symboliczny, na poziomie 0,1 ? 0,3 proc. w skali roku.

Konto oszczędnościowe, w którym można wypłacać środki w dowolnym momencie bez utraty odsetek, wydaje się zatem być idealnym dla firm rozwiązaniem. Co nie oznacza jednak, że nie ma minusów.

Terminowe depozyty przynoszą większy zysk
Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla mikrofirm jest generalnie niższe niż lokat terminowych. Z ankiety Tax Care wynika, że spośród kilkunastu banków największy, 4-proc. zysk w skali roku oferują Bank Millennium, BNP Paribas Bank oraz Idea Bank. To oznacza, że najlepsze konta oszczędnościowe są konkurencyjne tylko w stosunku do miesięcznych depozytów dla firm ? zdecydowanie lepsza pod względem oprocentowania jest tylko miesięczna lokata terminowa Idea Banku (ok. 8%), choć jej wadą jest niska maksymalna kwota lokaty (10 tys. zł). Depozyty zakładane na dłuższy okres czasu ? od 3 miesięcy wzwyż ? przynoszą już większy zysk w skali roku, niż konta oszczędnościowe.

Tylko pierwszy przelew bezpłatny
Trzeba także pamiętać, że z konta oszczędnościowego można co prawda wypłacać pieniądze w dowolnym czasie i nie tracić przy tym wypracowanych odsetek, ale za darmo można to zrobić w większości banków tylko raz. Wyjątkiem jest oferta BNP Paribas Bank oraz Raiffeisen Bank, które pozwalają na bezkosztowe przelewy niezależnie od ich liczby ? pod warunkiem jednak, że środki są przelewane na wewnętrzny, bieżący rachunek firmowy, a sama operacja dokonywana jest przez internet.

Opłaty mogą przewyższyć zysk
W pozostałych bankach opłaty za każdy kolejny przelew wykonywany z konta oszczędnościowego wahają się od 4,99 zł (Idea Bank) do nawet 25 zł (Bank BGŻ). Tym samym dostęp do oszczędzanych pieniędzy nie jest w praktyce aż tak bardzo swobodny ? zbyt duża liczba przelewów w miesiącu może spowodować, że wypracowany zysk zostanie w części lub nawet w całości ?zjedzony? przez opłaty.

A podatek Belki? W przypadku firmowych kont oszczędnościowych banki go nie odprowadzają, zysk z nich traktują bowiem jako przychód z działalności gospodarczej, z którego przedsiębiorca musi rozliczyć się z fiskusem na własną rękę.

autor:
Agata Szymborska-Sutton
Tax Care
www.TaxCare.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :