Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Karta kredytowa – jak wybrać kartę dla siebie? część II

18 października 2005

Znajdziesz w niej:Wybierz kartę dla siebie,Niuanse kart kredytowych,Przywileje wynikające z posiadania karty,Karty dla najbardziej wymagających ? zamożnych klientów,Najważniejsze zasady bezpieczeństwa dla korzystających z karty.


Wybierz kartę dla siebie

Przed wyborem karty kredytowej warto zadać sobie pytanie: Do czego będzie mi ona potrzebna?
– jak często płacę kartą?
– ile wydaję na zakupy w miesiącu wykorzystując do tego kartę kredytową?
– czy atrakcyjne będą dla mnie np. rabaty w sklepach, hotelach, restauracjach?

Niuanse kart kredytowych

Jak mówi pewne popularne powiedzenie ?diabeł tkwi w szczegółach?
Przy wyborze karty warto zwrócić uwagę na:
– wysokość rocznej opłaty za wydanie karty,
– koszty wypłat pieniędzy z karty kredytowej za pośrednictwem bankomatu. Zazwyczaj stanowią one ok. 3-3,5% od kwoty, nie mniej jednak niż 7 zł.
– opłaty za pakiet bezpieczeństwa (często jest on bezpłatny, jednak niektóre banki pobierają taką opłatę dodatkowo oprócz opłaty rocznej),
– opłaty dodatkowe np. ubezpieczenie kredytu na karcie. Jest ono dodawane jako bezpłatna usługa, ale tylko przez pierwsze 3 miesiące użytkowania, potem należy pamiętać aby z niego zrezygnować.

Zarobić na karcie kredytowej?

Karta kredytowa otrzymana w promocji za 0 zł może stać się nawet źródłem dochodu.
Jak to możliwe?

Musimy najpierw mieć spełnione dwa warunki:
– oprócz wspomnianej promocji musimy przestrzegać terminu spłat karty, aby ?nie wypaść? poza okres bezodsetkowy,
– oraz wybrać kartę, która nie posiada dodatkowych ?ukrytych? opłat ? np. pakiet bezpieczeństwa nie wliczony w standardową opłatę.

Jeśli te warunki są spełnione możemy płacić naszą kartą wszędzie tam gdzie jest to możliwe, a nasze pieniądze leżą na rachunku osobistym. Możemy wówczas nawet założyć lokatę terminową, gdyż maksymalny okres bezodsetkowy w wielu kartach wynosi ok. 55 dni.
Zyskujemy na odsetkach, kartę spłacamy na czas i jeszcze zarabiamy. Nie są to duże kwoty ? chodzi raczej o stworzenie sytuacji, w której karta kredytowa nie oznacza wysokich kosztów obsługi.

Przywileje wynikające z posiadania karty

Do najczęstszych przywilejów zaliczyć należy rabaty np. w wybranych sklepach, hotelach, restauracjach, korporacjach taxi, firmach wynajmujących samochody itp.

Ponadto właściciele kart kredytowych mogą liczyć na różne rodzaje ubezpieczeń dodawanych w pakiecie do karty: np. assistance, od kradzieży gotówki do określonej kwoty, ubezpieczenie zakupów opłaconych kartą lub ubezpieczenie w podróży opłaconej kartą.

Programy partnerskie:
– dla zmotoryzowanych Citibank i PKO BP przygotowały karty Citi BP i PKO Vitay. Ich posiadacze tankując paliwo na stacjach sieci BP lub PKN Orlen i płacąc kartą otrzymują dodatkowe punkty, które następnie mogą wymieniać na nagrody,
– dla posiadaczy telefonów komórkowych w sieci Orange i ERA powstały WBK-Orange i Citibank Era – karty dzięki którym ich użytkownicy korzystają z programów lojalnościowych i zbierają punkty wymienialne na nagrody.
– dla podróżujących samolotami bank Pekao SA przygotował program lojalnościowy, który polega na przeliczaniu kwoty wydanej na bilety na mile np. 10 zł ? 10 mil; umożliwia to korzystanie z rabatów na kolejne loty.

Karty dla najbardziej wymagających ? zamożnych klientów

Limity rzędu kilkuset tysięcy zł na karcie, zniżki w wielu hotelach i na polach golfowych na całym świecie. To wszystko można otrzymać posiadając kartę typu Dinners Club.
Karta American Express ? Centurion jest jeszcze bardziej niedostępna dla zwykłego Kowalskiego, nawet jeśli sporo zarabia. Organizacja American Express sama sobie wybiera potencjalnych klientów i wysyła do nich ofertę.

Aby znaleźć się w gronie wybrańców, którzy posługują się najbardziej prestiżowymi kartami należy jednak spełnić spore wymagania:

– minimalny poziom dochodu, który w wielu przypadkach sięga 12000 zł lub więcej.
– złożenie depozytu w banku, wydającym kartę (w zastępstwie powyższego warunku). Depozyty te sięgają od 100 000 zł do nawet 1 mln zł.
– roczna opłata za wydanie karty ?  najwyższa wynosi nawet 500-600 zł za rok.

Banki chcąc promować swoje karty wręczają je często osobom popularnym np. aktorom.
W Polsce do posiadaczy najbardziej prestiżowych kart należą m.in. Krystyna Janda i Cezary Pazura.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa dla korzystających z karty:

– Chroń nr PIN. Możliwość samodzielnego ustalenia numeru jest ważnym kryterium przy wyborze karty.
– Dbaj o portfel w którym nosisz kartę. Pamiętaj, że karty kredytowe są w większości wypukłe co oznacza, że do autoryzacji transakcji wystarczy Twój podpis, który jednak łatwiej podrobić niż poznać PIN do karty. Ponadto kartą kredytową można płacić w internecie i wystarczy w tym wypadku jedynie jej numer.
– Spłacaj na czas zadłużenie, każde opóźnienie to karna opłata sięgająca nawet 50 zł ? 300 zł w zależności od karty.
– Nie płać kartą za drobne zakupy. Nie każdy musi wiedzieć, że masz ?złotą kartę?.
– Staraj się nie wypłacać pieniędzy z karty kredytowej, gdyż obciążone jest to dużą prowizją, a ponadto odsetki są naliczane od chwili wypłaty bowiem przestaje działać tzw. odroczona płatność.
– Jeśli nie planujesz zakupów w danym dniu, nie bierz karty ze sobą. Tak samo na spacerze w parku nie będzie Ci potrzebna.
– Zapisz sobie np. w telefonie komórkowym nr tel. pod który należy zadzwonić w razie utraty karty.
– W miarę możliwości sprawdzaj wyciągi z karty i zbieraj paragony płatności kartą conajmniej z  trzech miesięcy wstecz. Jeśli będziesz mieć jakieś wątpliwości co do transakcji, będą one przydatne przy składaniu reklamacji.

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci w podjęciu decyzji o wyborze karty lub zachęcą do zamiany już posiadanej.

Przejdź do spisu treści blisko 800 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :