Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jakie czynniki wpływają na zyski z lokat?

13 czerwca 2015

Lokaty bankowe cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Głównie ze względu na pewność osiągnięcia zysku oraz bezpieczeństwo środków finansowych. Aby wybrać korzystną ofertę lokaty, należy przede wszystkim porównać oprocentowanie lokat. To właśnie ten parametr decyduje o tym ile zarobimy na depozycie terminowym w banku.

Analizując oprocentowanie podawane przez banki, na pierwszy rzut oka, nie jesteśmy w stanie dokładnie ocenić, ile zarobimy na lokacie. Oferty są prezentowane w ten sposób, aby przyciągnąć klientów, dlatego oprocentowanie podawane przez banki to oprocentowanie nominalne w skali roku. Lokaty jednak są często zakładane na krótszy okres, o czym wiele osób zapomina. Jeżeli tak się dzieje, to należy to uwzględnić przy obliczaniu odsetek.

ranking_lokat_kalkulatorWażną kwestią jest kapitalizacja odsetek. Rodzaj kapitalizacji wpływa na to, jak często będą naliczane odsetki. W większości przypadków, dzisiejsze lokaty posiadają kapitalizację miesięczną co oznacza, że raz w miesiącu do naszego rachunku lokaty są doliczane odsetki.

Jak już było wspomniane, oprocentowanie lokat jest prezentowane ujęciu nominalnym. To oznacza, że nie uwzględniany jest podatek od przychodów kapitałowych. Podatek Belki, bo tak potocznie jest nazywany, wynosi 19%. To bank pomniejsza kwotę odsetkową o należny podatek na koniec trwania umowy o lokatę. Podatek od przychodów kapitałowych pobierany jest od wszystkich lokat terminowych dostępnych na rynku.

Po uwzględnieniu podatku, sprawdzeniu rodzaju kapitalizacji oraz odniesieniu terminu zapadalności do oprocentowania w skali roku – jesteśmy w stanie powiedzieć ile wyniosą nasze zyski netto z lokaty. Jednak aby sprawdzić, ile realnie zarobimy na lokacie, musimy jeszcze wziąć pod uwagę wysokość stopy inflacji. Inflacja to utrata siły nabywczej środków pieniężnych lub inaczej wzrost cen dóbr i usług. W praktyce, oznacza to, że za tę samą kwotę pieniędzy – po upływie pewnego okresu – będziemy mogli kupić mniej towarów i usług. Z tego można wywnioskować, że zyski z lokat, po uwzględnieniu inflacji – zmniejszą się. Wtedy też dowiemy się, ile zarobiliśmy na lokacie w ujęciu realnym.

Cały ten proces obliczania realnych zysków, można pominąć, jeśli sprawdzi się porównanie lokat bankowych na oszczednoscionline.pl, które zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat ofert banków.

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły :