Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jaką lokatę wybrać, by nie żałować?

29 grudnia 2015

Idealnie jest, jeśli pod koniec miesiąca w domowym budżecie pozostaje nadwyżka. Nie warto jej jednak wkładać do skarpety, tylko zainwestować. Jak? Możliwości jest wiele, a jedną z bezpieczniejszych pozostaje lokata bankowa.

Prowadzenie domowego budżetu to dla wielu rodzin wyzwanie. Jeżeli postanowiłeś oszczędzać i kontrolować wydatki, to powinieneś również wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy wdrożony plan oszczędzania zacznie przynosić pierwsze efekty. Pojawienie się oszczędności to znak, że gospodarowanie budżetem idzie ci coraz lepiej. Co zrobić z nadwyżką pieniędzy? Idealnym rozwiązaniem jest je zainwestować.

Istnieje wiele możliwości inwestowania, np. lokaty bankowe. Nie tylko specjaliści uważają takie lokaty za produkty bezpieczne – podobnie postrzegają je również klienci indywidualni. By jednak wybrany produkt spełniał twoje oczekiwania, musisz zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie lokat.

Krótkoterminowa czy długoterminowa?

lokaty_eurobank_12_2015Banki oferują lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. Wybór powinien być podyktowany tym, czy w najbliższym czasie będziesz potrzebować oszczędności. Ważne jest też oprocentowanie lokat – w przypadku krótkoterminowych zawsze da się znaleźć atrakcyjną ofertę. W praktyce zatem możesz korzystać z ofert różnych banków i założyć lokatę wówczas, gdy oprocentowanie będzie wysokie.

Jakie są zalety lokat długoterminowych? Na im dłuższy czas powierzymy bankowi nasze pieniądze, na tym wyższe odsetki możemy liczyć. Z drugiej strony oprocentowanie np. rocznej lokaty może być po 10 miesiącach mniej atrakcyjne niż lokaty krótkoterminowej, która właśnie pojawiła się w ofercie banku. W praktyce zatem konieczne jest dokładne przeanalizowanie potrzeb – oprocentowanie może zmienić się w każdej chwili.

Jakie oprocentowanie wybrać?

Banki najczęściej oferują oprocentowanie stałe lub zmienne. Z punktu widzenia konsumenta najlepsza lokata to taka, która zapewnia stały, bezpieczny zysk. W przypadku lokat z oprocentowaniem stałym klient jeszcze przed podpisaniem umowy może sprawdzić, ile pieniędzy zarobi. Jeżeli chodzi o lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, to sytuacja nie jest taka prosta.

Wysokość oprocentowania zmiennego może być uzależniona od wielu czynników. Banki często zabezpieczają swoje interesy, umieszczając w umowach dodatkowe klauzule. W efekcie klient nie zawsze może być pewien, ile zarobi dzięki lokacie. Produkty ze zmiennym oprocentowaniem są zatem przeznaczone przede wszystkim dla tych, którzy nie boją się ryzyka.

Spójrz w ranking

Zdecydowana większość z nas nie ma czasu na szczegółowe zapoznawanie się z aktualnymi ofertami lokat. Jeśli mimo to chcesz wybrać korzystnie, powinieneś wpisać w pasek wyszukiwarki „lokaty ranking”. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz porównania aktualnych ofert.

Rankingi lokat sporządzane m.in. przez doradców finansowych należy traktować jako wskazówkę. Większość z nich to po prostu tabelki z informacjami o oprocentowaniu poszczególnych lokat i czasie ich trwania. Dzięki temu można jednak wybrać najlepiej zapowiadające się produkty i zapoznać się ze szczegółami.

Tagi: ,

Podobne artykuły :