Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak zarobić kosztem fiskusa?

10 lutego 2010

Konta i lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalające uniknąć podatku Belki stały się standardem w polskiej bankowości. Antypodatkowe lokaty ma w swojej ofercie dziewięć banków, w pięciu znajdziemy konta oszczędnościowe pozwalające uniknąć podatku Belki, a w dwóch ROR-y z dzienną kapitalizacją.

W sumie więc 16 banków ma swojej ofercie takie produkty. Można więc mówić, że stały się standardem w ofercie banków.


Ostatnio lokaty z dzienną kapitalizacją wprowadził Deutsche Bank. Można założyć depozyt na 3 lub 6 miesięcy i zarobić na rękę 4,86 proc. lub 4,455 proc. Taki zysk odpowiada tradycyjnym lokatom z podatkiem, które miałyby oprocentowanie odpowiednio 6 proc. i 5,5 proc. Z depozytów z dzienną kapitalizacją wycofał się jednak Getin Bank i w ramach grupy Getin Noble Bank są one dostępne w jedynie oddziałach Noble Banku i w serwisie lokaty.open.pl.

Lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalają uniknąć 19-proc. podatku od zysków kapitałowych dzięki zasadzie zaokrągleń. Po pierwsze do pełnego złotego zaokrąglana jest podstawa opodatkowania, czyli naliczone przez bank odsetki i dopiero od tej kwoty liczy się podatek. Jeśli po jednym dniu oszczędzania bank dopisał nam 2,49 zł, to podatek liczy się od 2 zł. Po drugie sam podatek też jest zaokrąglany. Od 2 zł wyniesie on 38 groszy, a po zaokrągleniu w dół daje nam to 0 zł. Dopiero jeśli bank naliczy nam odsetki sięgające 2,50 zł, to mamy zaokrąglenie do góry, czyli do 3 zł i podatek wynoszący 1 zł (po zaokrągleniu do góry 57 groszy). Widać więc, że odpowiedni dobór kwoty na koncie oszczędnościowym pozwoli uniknąć płacenia podatku. I to jest właśnie bardzo istotny element przy produktach z dzienną kapitalizacją. Trzeba pilnować wysokości wpłaty, tak by dzienne odsetki nie przekraczały wspomnianych 2,49 zł. Czasami robią to za nas banki ustalając maksymalną wysokość wpłaty. Są jednak produkty, gdzie sami musimy pilnować by nie wpłacić za dużo. Maksymalne wysokości wpłat pozwalające uniknąć podatku Belki podajemy w tabeli. Najczęściej to kilkanaście tysięcy złotych. Trzeba tylko pamiętać, by nie wykorzystywać tego limitu do końca, bo po już po pierwszym dniu saldo rachunku powiększy się o 2,49 zł i zdeponowana kwota będzie za duża, by nie płacić podatku. Rozwiązaniem może być zostawienie odpowiedniego marginesu na naliczane odsetki.

A co jeśli mamy do zdeponowania kilkadziesiąt tysięcy złotych? Wtedy możemy założyć kilka mniejszych depozytów, tak by każdy mieścił się w limicie. Pozostaje tylko pytanie ile takich produktów można założyć. Niektóre instytucje nie stawiają tu ograniczeń, ale na przykład w Kredyt Banku można mieć tylko jedną Lokatę Swobodną, a w Banku BPH tylko dwa promocyjne konta Sezam Oszczędzam. Maksymalna liczba produktów też znajduje się w poniższej tabeli.
zarobickosztemfiskusa1
zarobickosztemfiskusa2

Antypodatkowe produkty wygrywają konkurencję z tradycyjnymi depozytami. Banki kosztem fiskusa są w stanie zaoferować wyższe oprocentowanie. Poza tym dzienna kapitalizacja to dużo częściej dopisywane odsetki, a co za tym idzie, dłużej pracują one na korzyść klienta. Przy takim samym nominalnym oprocentowaniu depozytu, jeśli kapitalizacja jest dzienna to efektywne oprocentowanie będzie wyższe niż gdyby były one dopisywane na koniec okresu.

logo_noweopenMateusz Ostrowski
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1200 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , , , ,

Podobne artykuły :