Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak inwestować w złoto?

10 marca 2016

Będąc zdecydowanym na zainwestowanie w złoty kruszec, pojawia się dylemat – w jaki sposób dokonać takiej inwestycji? Czy kupić złote sztabki i trzymać je w domowym lub bankowym sejfie, czy też zdecydować się na inwestycje w fundusze inwestujące w złoto? Co jest bardziej opłacalne?

Jak kupować złoto?

Inwestycje w złoto mogą się opierać o jego zakup w formie fizycznej lub papierowej. W przypadku złota fizycznego można kupować:

–   złote sztabki,
–   złote monety,
–   złoto bulionowe,
–   biżuterię.

inwestycje w złote monetyW przypadku zdecydowania się na inwestowanie w złoto papierowe inwestor musi brać pod uwagę ryzyko inwestycyjne. Nie każdy fundusz, który obiecuje inwestycje w złoto, rzeczywiście ich dokonuje i kupuje złoto fizyczne. Przykładem takiego działania było słynne w Polsce Amber Gold. Aby uniknąć ryzyka, należy inwestować tylko i wyłącznie w złoto fizyczne. Na początkowym etapie inwestycji najlepiej sprawdzi się przy tym inwestycja w złote monety.

Eksperci zalecają nabywanie monet posiadających symboliczne nominały, bitych z czystego złota, próby 999.9. „Osobom, którym zależy na inwestycji w najbardziej popularne wyroby polecamy Krugerrand lub Kanadyjski Liść Klonowy.” – radzi ekspert z serwisu Zlota-uncja.pl. Te najbardziej znane w świecie numizmatycznym monety będą dobrą inwestycją, z uwagi na ich wysoką płynność. Inwestor nie będzie miał problemu z ich zbyciem i zamianą na gotówkę.

Wśród najbardziej znanych złotych monet kupowanych także w celach inwestycyjnych, wymienić można:

Krugerrand z RPA – złota moneta bulionowa, najbardziej znana i popularna na świecie, z 40-procentowym udziałem w rynku monet. Jest to moneta wykonana z 22-karatowego złota z domieszką miedzi.

–   Amerykański Złoty Orzeł (American Eagle) – złota moneta wykonana z 22-karatowego złota, z domieszką srebra, posiadająca 15-procentowy udział w rynku.

–   Kanadyjski Liść (Maple Leaf) – złota moneta wykonana z czystego, 24-karatowego złota.

–   Australijski Kangur (Cangaroo) – moneta wykonana z 24-karatowego złota.

–   Chińska Panda – moneta wykonana z 24-karatowego złota.

–   Wiedeński (Austriacki) Filharmonik – moneta wykonana z 24-karatowego złota.

Złote monety i sztabki zabezpieczają przed krachem na rynkach finansowych na świecie. Najłatwiej sprzedaje się złoto wyprodukowane przez znane mennice:

–    austriacką,
–    South African Mint,
–    US Mint,
–    Royal Canadian Mint.

Cele inwestycji w złoto

Podejmowanie inwestycji w złoto, bez względu na tryb jej przeprowadzania, ma na celu:

–    zabezpieczenie finansowe teraźniejszości i przyszłości,
–    celem dalszej odsprzedaży.

Inwestorzy liczą na to, że w przyszłości cena złota będzie wzrastać. Jednak np. w roku 2015 właściciele złota przez 12 miesięcy inwestycji nie wypracowali zysku. Dlatego inwestycje tego typu należy traktować długoterminowo i liczyć się z okresowymi spadkami jego wartości.

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły :