Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Inwestując w fundusze nieruchomości trzeba trafić na dobry

6 lutego 2010

Najlepszy wynik spośród funduszy koncentrujących się na spółach budowlanych i nieruchomościowych osiągnął w styczniu DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki ? wynika z analizy Home Broker.  W skali roku rekordzista z tej grupy pozwolił posiadaczom jednostek niemal podwoić zainwestowany kapitał.

W grupie funduszy akcji polskich podmioty dedykowane papierom firm z sektora nieruchomości są rodzynkami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki w styczniu zarobił 3,4%, a Allianz Budownictwo 2012 stracił 0,3%. Przypomnijmy, że uniwersalne fundusze akcji krajowych były średnio w pierwszym miesiącu tego roku symbolicznie nad kreską.


Sektor budowlany podzielony
Na naszym rynku w styczniu mieliśmy wyraźną polaryzację zachowań walorów przedsiębiorstw z branży budowlanej, które były jednymi z lepszych inwestycji oraz papierów spółek deweloperskich, które wypadły najsłabiej. WIG-Budownictwo podniósł się w minionym miesiącu o blisko 5%, natomiast WIG-Deweloperzy poszedł w dół o ok. 1/10. Przyczyną takiego stanu rzeczy w pierwszym przypadku jest słabsza postawa walorów firm budowlanych w II połowie 2009 r., co w naturalny sposób pomagało w windowaniu kursów w sytuacji, gdy na całym parkiecie panowała, zwłaszcza w początkach roku, bardzo dobra atmosfera. Na kondycji tej grupy przedsiębiorstw ciążą obawy przed zmniejszeniem się marż na podpisywanych w ostatnim czasie kontraktach. Szkodzi również polaryzacja kondycji rynku budowlanego, gdzie projekty infrastrukturalne są realizowane pełną parą, ale budownictwo mieszkaniowe i specjalistyczne wyraźnie kuleje.

WIG-Deweloperzy pod wpływem czynników zewnętrznych
Firmom deweloperskim szkodziła natomiast pokaźna skala ubiegłorocznej zwyżki. W połączeniu z niepewnością wokół spółek związanych z sektorem nieruchomości na świecie skłaniała do realizowania zysków. Na tę niepewność wpływają obawy przed pęknięciem spekulacyjnego bąbla w Chinach, trudności z poprawą sytuacji na dojrzałych rynkach, szczególnie w USA, jak również zagrożenie wynikające z oczekiwanych w przyszłości podwyżek stóp procentowych. Czynniki zewnętrzne mają duży wpływ na zachowanie WIG-Deweloperzy, gdyż wśród najważniejszych spółek tego indeksu są zagraniczne Immoeast i Plaza Center. Najbardziej znacząca w indeksie spółka, GTC, też ma międzynarodowy charakter.

W dłuższym horyzoncie lepsze uniwersalne
W horyzoncie kilkumiesięcznym fundusze akcji z sektora nieruchomości nie mogą się pochwalić ponadprzeciętnymi wynikami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki przez ostatnie 6 miesięcy zarobił 4,6% wobec średniej dla uniwersalnych funduszy akcji na poziomie 11,3%. Allianz Budownictwo 2012 zyskał w tym czasie 8,6%. Znacznie większe zyski przyniosły podmioty akcji zagranicznych z branży nieruchomościowej. Średnio przyniosły 11,3% zysku przez ostatnie 6 miesięcy. Rozbieżność wyników była jednak bardzo potężna. Od nieco ponad 4% wzrostu do blisko 26%.

wynikifunnieruch6.02

logo_homebroker_0autor: Katarzyna Siwek
źródło: Home Broker
www.homebroker.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1200 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :