Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości 3,5 mln zł?

10 maja 2012

Załóżmy, że chcemy mieszkać niedaleko od centrum Warszawy, ale w cichej okolicy, w pobliżu celebrytów ? słowem w warszawskim Wilanowie. Jeszcze jedno, chcemy żeby nasze lokum było duże ? miało powierzchnię ok. 500 m. kw. Duży dom w takiej okolicy kosztuje ? kupując go trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 3,5 mln złotych. No cóż, mieszkanie w pobliżu znanych osób kosztuje?

Większość Polaków mieszka w mieszkaniach. Znajdują się one w przedwojennych kamienicach, blokach z wielkiej płyty czy nowych ?apartamentowcach?. Z zazdrością patrzymy na ?pięknych, młodych i bogatych?, pokazujących swoje pięknie urządzone domy z wielkimi ogrodami. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie dom jednorodzinny jest nieruchomością, w której najchętniej zamieszkałaby większość Polaków. Tak przynajmniej wynika z wyników badania przeprowadzonego przez Aegis Media.

Duży dom położony poza centrum miasta to niebagatelny wydatek. Sprawdźmy zatem, ile powinniśmy zarabiać żeby móc mieszkać w pobliżu ?znanych i lubianych?, czyli ? jak kto woli – celebrytów.

Przygotowując rankingi ?najbardziej szczodrych? banków podajemy w założeniach m.in. wysokość miesięcznych dochodów. Tym razem postąpiliśmy inaczej. Banki, do których rozesłaliśmy ankiety poprosiliśmy o wyliczenie dochodów netto trzyosobowej rodziny chcącej wziąć kredyt na zakup domu jednorodzinnego o powierzchni 500 m. kw. Kredyt miał być udzielony w wysokości 100% LTV i spłacany w równych miesięcznych ratach w okresie 30 lat.

Najlepsze oferty kredytów hipotecznych ? porównanie ponad 20 ofert, sprawdź!

Dochody, jakimi powinna ?legitymować? się rodzina chcąca wziąć tak duży kredyt są, co tu ukrywać, wysokie i raczej trudne do osiągnięcia przez przeciętnych zjadaczy chleba. W bankach, które odpowiedziały na naszą ankietę rozpiętość wysokość miesięcznych dochodów netto wynosiła od 32 792 zł (Kredyt Bank) do 47 500 zł (Raiffeisen Bank Polska). Mniej więcej po środku stawki uplasował się PKO Bank Polski ? w jego przypadku dochody netto muszę wynieść 39 900 zł.

Wymagana zdolność kredytowa dla kredytu
hipotecznego w kwocie 3,5 mln PLN
Nazwa banku  Wysokość wymaganychmiesięcznych dochodów netto (w PLN)

 

Uwagi 
Kredyt Bank  32792,00  Obliczenia dokonane dla kredytu w wysokości 80% LTV 
Bank Millennium  37135,00 
ING Bank Śląski  37200,00  Obliczenia dokonane dla kredytu w wysokości 90% LTV (ING
Bank Śląski nie udziela kredytów w wysokości 100% LTV)
PKO BP  39900,00 
Bank Pekao  40400,00 
BNP Paribas Bank Polska  43488,00  Obliczenia dokonane dla kredytu w wysokości 90% LTV (BNP
Paribas nie udziela kredytów w wysokości 100% LTV)
Bank Zachodni WBK  46360,00 
Raiffeisen Bank Polska  47500,00 
Założenia:
Wysokość dochodów netto, jakie powinna osiągać mieszkająca w
Warszawie rodzina 2+1 (mąż – 29 lat, żona 30 lat) chcąca wziąć kredyt
hipoteczny w wysokości 3,5 mln zł w wysokości 100% LTV (waluta: PLN,
okres kredytowania 30 lat, spłata w miesięcznych ratach równych).
Źródło:www.TotalMoney.pl oraz Banki, stan na dzień
23.04.2012.

Wbrew temu, co mogliby niektórzy sądzić, duże dochody osiągane przez wnioskodawcę nie są kluczem otwierającym mu szeroko drzwi do wysokiego kredytu. Dane zawarte w powyższej tabeli pokazują różne podejście banków do kwestii związanej z oceną ryzyka kredytowego ? nawet w przypadku klientów osiągających ? jak by nie patrzeć ? wysokie dochody. Trzy z ośmiu banków nie udzieliły by kredytu w wysokości pozwalającej na sfinansowanie całości inwestycji. Dwa spośród nich ? BNP Paribas i ING Bank Śląski ? standardowo nie udzielają kredytów na 100% LTV i nie zrobiły wyjątku nawet dla naszych klientów.

Trzeci ? Kredyt Bank ? standardowo udzielający kredytów do 100% wartości nieruchomości, zaprezentował jeszcze inne podejście. W przypadku kredytu w tak wysokiej kwocie bank decyzja o przyznaniu i warunkach udzielenia kredytu podjęta zostałaby indywidualnie. Analizując wniosek kredytowy bank uwzględniłby profil i kondycję finansową Klienta, posiadany przez niego wkład własny, historię współpracy z bankiem. Nieruchomość będąca zabezpieczeniem kredytu poddana zostałaby zaś szczegółowej analizie stanu prawnego, technicznego oraz zbywalności nieruchomości. Decyzja o udzieleniu kredytu w wysokości 3,5 mln zł podjęta byłaby przez powołany do tego celu komitet, a sam kredyt udzielony zostałby z LTV na poziomie 80%.

Nawet osobom zarabiającym znacznie powyżej średniej nie jest łatwo uzyskać kredyt na zakup domu kosztującego ponad 3 mln zł. Takim klientom banki przyglądają się równie dokładnie jak zwykłym zjadaczom chleba. A nawet dokładniej ? wszak z wysokiego konia boleśniej się spada, a duży dom, nawet w dobrej okolicy niełatwo sprzedać. Nie powinniśmy więc chyba zazdrościć wielkim tego świata?

opracowanie:
porównywarka finansowa
www.TotalMoney.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl

www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :