Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

I jak tu oszczędzać, gdy serwują takie zmiany?

10 marca 2011

Wzrost VAT, rosnąca inflacja, a teraz jeszcze zapowiedź zmian w sposobie obliczania podatku od zysków kapitałowych. Liczysz grosz do grosza i zastanawiasz się, jak zaoszczędzić i nie stracić? Podpowiadamy, co będzie najlepsze dla Twojego portfela przez najbliższe pół roku.

Najpierw stopy…
Najpierw Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Na początek o 25 punktów bazowych. Powolne wychodzenie z kryzysu to czas zacieśniania polityki pieniężnej ? mówią jedni. Wzrost podatku VAT przyczynił się do wzrostu cen wielu towarów i usług.

A to jeszcze bardziej napędza inflację – mówią inni. Między innymi dlatego RPP postanowiła podnieść podstawowe stopy procentowe, a więc koszt pieniądza.

Choć rynek spodziewał się takiej decyzji, banki nie zareagowały gremialną podwyżką oprocentowania lokat. Jedynie kilka z nich zdecydowało się zaproponować klientom lepsze warunki lokowania pieniędzy. Jeszcze przed decyzją RPP, ofertę zmieniły FM Bank i Meritum Bank. Skromnie, bo od 0,1 pkt. proc. do 0,3 pkt. proc. w zależności od okresu trwania lokaty, ale zawsze coś. Gruntownej zmiany dokonał Bank Gospodarstwa Krajowego. Oprocentowanie lokat wzrosło nawet o 0,25 pkt. proc. Nie pomogło to jednak zawojować rynku i aktualnie oferta tego banku nadal blado wygląda na tle konkurencji. Tydzień po decyzji RPP, znów zaatakował FM Bank. Do dziś pozostaje w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o atrakcyjność lokat bankowych. Najlepsze lokaty w każdej z kategorii przedstawiamy w tabelach.A potem dane o inflacji…
Główny Urząd Statystyczny podał, że w styczniu inflacja liczona rok do roku, osiągnęła poziom 3,8%. Miejmy nadzieję, że RPP będzie kontynuować politykę podwyżki stóp. To zmusi banki do poprawienia oferty lokat. Jeśli nie, już niedługo zawęzi się bardzo oferta, która gwarantuje jakikolwiek zysk. Biorąc pod uwagę cały rynek i zakładając, że inflacja się nie zmniejszy, wszystkie lokaty oprocentowanie poniżej poziomu 4,70% przynoszą straty.

I do tego podatek od zysków po nowemu
Jakby tego było mało, Ministerstwo Finansów zakłada zmiany w sposobie naliczania podatku od zysków kapitałowych. Teraz jest tak: jeśli odsetki wynoszą 2,49 zł, to podatek jest mniejszy niż 50 groszy. Zgodnie z zasadą zaokrąglania w dół, podatek wyniesie 0 zł. I korzysta z tego wiele banków oferując lokaty bez podatku Belki.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, musi się to zmienić. Podatek ma być zaokrąglany nie do złotówki, a do jednego grosza. Szczegółów samego projektu jeszcze nie znamy. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że zmiana obejmie tylko lokaty założone po 1 lipca. Realny jest również scenariusz, który zakłada, że lokaty, które ?są aktywne? miałaby jakby z automatu ?przejść? na nowy system naliczania.

Czy warto więc oszczędzać na lokatach? Na pewno są bardzo dobrym sposobem ochrony kapitału. Jednak w tych niepewnych czasach radzilibyśmy zakładać lokaty z krótkim terminem zapadalności, maksymalnie sześciomiesięczne. Najsensowniejsze byłyby lokaty jednodniowe. Najlepsze przedstawiamy w tabeli.

A polisolokaty?
Są połączeniem lokaty i ubezpieczenia. Choć oferują je banki, to od strony formalnej te produkty są ubezpieczeniem na życie i dożycie. Gwarantują wypłatę wpłaconej kwoty powiększonej o odsetki po określonym czasie. Ta wypłata jest świadczeniem ubezpieczeniowym, które w myśl przepisów nie jest opodatkowane. Oferuje je obecnie 11 banków. W większości są to jednak oferty średnio lub długoterminowe. Ofert jest więc znacznie mniej niż antybelkowych lokat. Dodatkowo przynoszą one niższe zyski w porównaniu z najlepszymi jednodniówkami.Jednak po wejściu w życie nowych regulacji podatkowych, to właśnie polisy lokacyjne będą przynosiły największe korzyści.

autor:
Szymon Ostrowski
Analityk www.Comperia.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :