Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Dobry dzień na zakup franków?

19 stycznia 2012

Posiadacze kredytów we frankach, którzy spłacają raty bezpośrednio w walucie z niecierpliwością obserwują dziś kurs wynoszący ok. 3,6 zł. W ciągu ostatnich 3 miesięcy notowania franka trzykrotnie rosły do 3,7 zł, aby później powrócić do 3,6 zł. Albo więc mamy dziś dobry dzień na zakup, albo kurs nareszcie wyrwie się z ograniczenia 3,6-3,7 zł.

Ostatnich kilka dni przyniosło zauważalne umocnienie złotego. Dziś euro kosztuje ok. 4,35 zł podczas, gdy po nowym roku kurs wynosił ok. 4,5 zł. Złoty umocnił sie także w stosunku do franka szwajcarskiego.

Wiele wskazuje na to, że dziś kurs ma szansę wyrwać się z przedziału 3,6-3,7 zł, w którym porusza się od 3 miesięcy. Byłaby to oczywiście bardzo dobra informacja dla osób spłacających kredyty we frankach. Z wyliczeń Expandera wynika, że każda zmiana kursu o 10 gr. oznacza bowiem wzrost lub spadek raty o ok. 50 zł przy założeniu, że wynosi ona 500 franków.

Obserwowane w ostatnim czasie znaczne zmiany kursów powodują, że duże korzyści odnoszą osoby, które zdecydowały się na spłatę rat bezpośrednio w walucie.
Nie chodzi tylko o możliwość zakupu franków taniej niż w banku. Kupując franki samemu można wybrać moment zakupu i w ten sposób uzyskać dodatkowe korzyści.

To, że sami wybieramy dzień zakupu oczywiście nie gwarantuje, że uda nam się kupić franki taniej. Daje jednak możliwość dokonania kilku zakupów w miesiącu przy różnych poziomach kursu. Dzięki temu możemy uśrednić ostateczną cenę zakupu. Tymczasem osoby spłacające kredyty walutowe w złotych ponoszą ryzyko, że w dniu spłaty kurs będzie niekorzystny.

Dokonywanie kilku zakupów w miesiącu może być co prawda kłopotliwe jeśli ktoś korzysta z usług tradycyjnych kantorów. Obecnie walutę możemy jednak kupić bez wychodnia z domu np. w kantorach internetowych. Posiadają one bardzo korzystne kursy. Nie tylko są niższe niż w bankach, ale często także lepsze niż w kantorach tradycyjnych.

Expander ostrzega jednak, że przed pierwszym skorzystaniem z usług takiego kantoru warto sprawdzić w Internecie opinie na jego temat. Obecnie powstaje wiele takich serwisów i jest prawdopodobne, że nie wszystkie odniosą sukces. Dodatkowo istnieje ryzyko powstania nieuczciwych serwisów podszywających się pod rzetelne kantory. Opinie osób, które już skorzystały z kantoru powinny uchronić nas przed nieuczciwymi firmami.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander
www.expander.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :