Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Czy warto prowadzić budżet domowy?

25 czerwca 2014

Wydawać by się mogło, że prowadzenie budżetu domowego jest prostym zadaniem. Niektórzy nawet doszli do bardziej skrajnych wniosków, twierdząc że jest on w ogóle nie potrzebny w życiu rodzinnym. Osobiście ciężko mi wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegoś domu bez odpowiednich planów, rozplanowanych wydatków. To w praktyce nie może się udać i nigdy się nie udaje, a osoby, które twierdzą że jest inaczej muszą być zawsze pod kreską – bez planowania nie można oszczędzać, to pierwsza zasada, którą warto zapamiętać.

Czym jest więc budżet domowy, że musimy o niego dbać? Przede wszystkim są to określone wpływy miesięczne uzyskiwane z tytułu pracy. Pensje domowników łączy się i w ten sposób powstaje budżet domowy – zakładam, że łączymy całą pensję, a nie jakąś część jak w nowoczesnych małżeństwach. Nie jest to więc nic skomplikowanego i w założeniach każdy z nas posiada taki czy inny budżet domowy, nawet o tym nie wiedząc – co jest śmieszne. Czy jest on więc potrzebny? Według mojej opinii jest on wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania finansów w danej rodzinie, a zaraz nakreślę wam dlaczego tak sądzę.

Dlaczego powinieneś dbać o prawidłowy budżet rodzinny?

budzet_domowyZasadniczo ciężko jest w potwierdzić fakt dbania o budżet domowy. Dlaczego? Bo to powinna być oczywista oczywistość – wręcz konieczność. Nie powinno być więc tak, że go nie ma – choć w zasadzie jest wszędzie. Przyjmijmy jednak, że go nie ma, a o radę pyta się mnie jedna z nielicznych osób, która nie wie w jaki sposób powinna nim zarządzać. Co robię? Oczywiście pomagam jej. Tłumaczę dlaczego budżet jest ważny i dlaczego trzeba go pilnować – wydatków. Budżet domowy to tak naprawdę wydatki. Dzięki niemu mamy orientację na co ile pieniędzy możemy przeznaczyć. Nieraz bowiem zdarza się, że pod wpływem impulsu kupujemy coś, co później gryzie się z naszym budżetem. Powiem więcej – powoduje wynik pod kreską, co nigdy nie wróży niczego dobrego. Co w takich chwilach można zrobić? Albo oddać zakupiony towar – tak postąpiłbyś mądrze – albo przeczekać ciężki okres, zacisnąć pasa i jakoś przeżyć do pierwszego – jest to wykonalne, ale po co się męczyć?

Budżet rodzinny powinien więc być z góry ustalony. Dostęp do niego powinni mieć tylko rodzice, ponieważ ingerencja dzieci nie była by wskazana – nie oznacza to, że nie uwzględnia się ich potrzeba w budżecie, bo uwzględnia się np. poprzez przekazywania im z budżetu kieszonkowego. W ten sposób uczymy naszych dzieci wartości pieniądza i mądrego gospodarowania nimi – to bardzo ważne, przydaje się w życiu. Dlaczego budżet domowy jest jeszcze ważny? Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas może znać wszystkie wydatki jakie będą nas czekać w danym miesiącu. Wiemy też ile pieniędzy zostanie, dzięki czemu możemy odłożyć pieniądze lub wydać je na jakiś nadprogramowy cel. Możliwości jest wiele, ale jedno jest pewne – bez odpowiednio ułożonego budżetu nie moglibyśmy tworzyć realnych wydatków, a to w konsekwencji doprowadziło by nas do bankructwa.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl

Tagi: ,

Podobne artykuły :