Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Czy trzeba będzie oddać zyski z jednodniowych lokat?

9 listopada 2009

Zyski z lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek i tak należy oddać –  zinterpretowała Kancelaria White&Case. Zdaniem prawników, co się odwlecze to nie uciecze, 19- procentową daninę na rzecz fiskusa trzeba będzie odprowadzić przy okazji rozliczenia rocznego w PIT-36. ? W myśl art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, podatnik musi wykazać należny podatek dochodowy od odsetek, jeśli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, w tym przypadku przez bank.


Przepis ten nie różnicuje sytuacji podatnika w zależności od przyczyny, dla której podatek nie został pobrany ? odbiera nadzieje klientom i bankom przedstawiciel kancelarii.

Antypodatkową ofertę ma 14 banków
Obecnie już 14 banków (Polbank, Kredyt Bank, Noble Bank, BOŚ, Euro Bank, Invest Bank, Getin Bank, Toyota Bank, BGŻ, BPH, Millennium, Alior, od niedawna należące do BRE: MultiBank i mBank), proponują lokaty i rachunki na których odsetki naliczane są codziennie. Jaka część depozytów płynie na te właśnie depozyty? Bankowcom trudno oszacować, ale zgodnie zapewniają, że antypodatkowa oferta cieszy się sporym powodzeniem. Nie bez powodu. Większość z nich daje zarobić tyle co zwykłe lokaty czy rachunki ze stawką 6 proc. Są i takie, których odpowiednikiem jest zwykła lokata na 8 proc. Czyli coś zupełnie nie do uzyskania na standardowych warunkach.

Wzrostu depozytów Noble Bank może pozazdrościć każdy konkurent. W trzecim kwartale zwiększył ich wartość o niemal 1,4 mld zł czyli ponad 23 proc. w stosunku do czerwca. W tym samym czasie depozyty takiego banku jak BRE zwiększyły się jedynie ok. 0,5 mld zł, a Citi Handlowy stopniały o niemal 1 mld zł.

Pełne zaskoczenie
Przedstawiciele: BOŚ, Noble Bank i Euro Bank, do których  zwróciliśmy się z prośbą o opinię nie kryją zaskoczenia interpretacją White&Case. Proszą, aby na ripostę poczekać do piątku. Tłumaczą jednocześnie, że startując z ofertą brali pod uwagę art. 63 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków zaokrągla się. Końcówki poniżej 50 groszy są obcinane. W konsekwencji, jeśli bank każdego dnia nalicza odsetki niższe niż  2,50 zł, wówczas podstawa opodatkowania zostaje zaokrąglona w dół do 2 zł. W takiej sytuacji 19-proc. podatek wynosi 38 groszy i zgodnie z zasadami ordynacji jest zaokrąglany do zera. Koniec końców nie jest odprowadzany przez bank. Klient musi spełnić jeden warunek, nie może mieć na takiej lokacie, w zależności od oprocentowania, więcej niż 10-15 tys. zł, aby odsetki nie przekroczyły 2,5 zł. Czy uwzględniali też ustawę o PIT?

Będzie mniej depozytów i kredytów
Jeśli nie, to reperkusje mogą być spore, bo klienci zwabieni antypodatkową ofertą banków mogą poczuć się oszukani, a banki będą miały jeszcze większy kłopot ze zdobywaniem oszczędności, tak potrzebnych do udzielania kredytów. Tymczasem rygorystyczna interpretacja przepisów w Urzędach Skarbowych jest niemal pewna, bowiem łatanie dziury budżetowej przychodzi z takim trudem.

logo_goldfinanceHalina Kochalska
Analityk Gold Finance
www.goldfinance.pl

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.

Tagi: , ,

Podobne artykuły :