Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Bankowa karta nawet dla małego dziecka

4 października 2009

Kartę przedpłaconą z pieniądzem elektronicznym można podarować nawet dziecku, które nie ukończyło jeszcze 13 lat. Starsze może otrzymać kartę płatniczą, kartę do płacenia w Internecie, a nawet kartę kredytową.


Z kart płatniczych mogą korzystać nie tylko dorośli, ale także dzieci. W większości przypadków wymagane jest jednak, aby ukończyły 13 lat. Funkcjonują jednak również karty, którymi mogą posługiwać się nawet młodsze dzieci ? wynika z analizy firmy Expander Niezależny Doradca Finansowy. Chodzi tu o niektóre karty przedpłacone. Karty przedpłacone są rodzajem elektronicznej portmonetki, które dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Pierwsze są karty doładowywane środkami finansowymi podobnie jak telefon komórkowy. Drugi ich rodzaj posiada z góry określony limit po wykorzystaniu którego nie można z nich korzystać.

Karty przedpłacone w ING i BZ WBK
Karty przedpłacone dla klientów indywidualnych oferują BZ WBK i ING Bank Śląski. Jednak tylko kartami BZ WBK mogą posługiwać się dzieci, które nie ukończyły 13 lat, gdyż tylko te karty są tzw. instrumentem pieniądza elektronicznego. Karty te można podarować dowolnej osobie, gdyż nie widnieje na nich nazwisko użytkownika, a dopiero obdarowany wpisuje na niej swoje dane. Bank ten oferuje dwa rodzaje tego typu kart ? ?Kartę z doładowaniem? i ?Kartę upominkową?.

kartadladziecka1
Za wydanie ?Karty z doładowaniem? trzeba zapłacić 15 zł. W przeciwieństwie do kart kredytowych, czy kart do rachunków opłataAngielski odpowiednik duty opłata – jednorazowa kwota której wielkość jest stała i nie zależy od wartości produktu bankowego? wiecej ? jest naliczana tylko raz, a nie co roku, czy co miesiąc. Kartę można doładować dowolna kwotą, ale wartość środków na karcie nie może przekroczyć 150 euro. Doładowania można dokonać w oddziale banku lub przelewem na specjalny numer konta karty.

?Karta z doładowaniem? także w wersji zbliżeniowej
Karta z doładowaniem jest dostępna w dwóch wariantach ? jako tradycyjna karta z chipem oraz jako karta zbliżeniowa. W tym drugim wypadku procedura płatności polega na zbliżeniu jej na około 10 cm do znajdującego się w kasie czytnika. Jeśli kwota jest mniejsza niż 50 zł, to transakcja dochodzi do skutku bez podawania kodu PIN lub innego potwierdzenia. Obie karty pozwalają na dokonywanie płatności w sklepach oraz w Internecie, a także mogą posłużyć do wypłacenia gotówki z bankomatu. Wiąże się to jednak z prowizją wynosząca 5 zł, nawet jeśli wypłata jest dokonywana w bankomacie Banku Zachodniego.

kartadladziecka2
Karty upominkowej nie doładujesz
?Karta upominkowa? działa na trochę innej zasadzie. Nie można jej bowiem doładowywać. Jest ona kupowana z określonym limitem wynoszącym od 50 zł do 500 zł, po wykorzystanie którego staje się ona bezużyteczna. Za wydanie trzeba zapłacić 5 zł (z paskiem magnetycznym) lub 10 zł (z chipem i paskiem) plus nominał karty. Expander zwraca również uwagę na to, że w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej kart, tu nie ma możliwości dokonania wypłaty z bankomatu.

W ING tylko od 13 roku życia
Karty przedpłacone oferuje również ING Bank Śląski, ale w tym przypadku mogą z nich korzystać jedynie dzieci, które ukończyły 13 lat. Wynika to z konstrukcji produktu. Różnica polega również na tym, że, aby otrzymać kartę w ING trzeba podpisać umowę. W rezultacie, jeśli chcemy ją komuś podarować, to musimy tą osobę przyprowadzić do działu banku. Konsekwencją podpisania umowy jest to, że karta jest spersonalizowana, czyli znajduje się na niej wydrukowane imię i nazwisko posiadacza.

ING wydaje dwa rodzaje karty przedpłaconej ? ?Karta Visa przedpłacona? i ?Karta Maestro przedpłacona?. Pierwsza kosztuje 24 zł, a druga 15 zł (bez imienia i nazwiska, ze standardowym wizerunkiem) lub 20 zł (z imieniem i nazwiskiem i indywidualnym wizerunkiem). Podobnie jak w przypadku kart BZ WBK są to opłaty jednorazowe. Ciekawostką dotyczącą karty Visa jest to, że posiada ona nietypowy kształt i jest półprzeźroczysta. Niestety konsekwencją ciekawego wyglądu jest brak możliwości dokonywania wypłat z bankomatów. W przeciwieństwie do ?Karty Maestro przedpłaconej?, kartą Visa można jednak płacić w Internecie.

Dzieci mogą korzystać nie tylko z kart przedpłaconych
Dzieci, które ukończyły 13 lat mogą również posiadać standardową kartę płatniczą. Istnieje bowiem możliwość otwarcia dla dziecka specjalnego młodzieżowego rachunku, do którego może zostać wydane karta. Niekiedy do takiego rachunku wydawane są nie tylko zwykłe karty płatnicze, ale także karty wirtualne, służące do płacenia w Internecie. Są to karty, które działają podobnie jak karty przedpłacone. Dokonanie płatności jest możliwe po doładowaniu karty odpowiednią kwotą środków finansowych. Tak jest np. w mBanku, w którym do młodzieżowego ?izzyKonta? może zostać wydana ?eKarta?. Jest to jednak tylko sposób na zwiększenie bezpieczeństwa przy tego rodzaju płatnościach, gdyż nawet zwykła karta płatnicza w mBanku pozwala płacić za zakupy w sieci.

Aby wyposażyć dziecko, które ukończyło 13 lat w kartę nie musimy jednak otwierać dla niego konta. Rodzice mogą bowiem ustanowić je pełnomocnikiem rodzajowym do swojego rachunku. Oznacza to, że otrzyma ono kartę, ale nie będzie miało możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku rodziców. Pełnomocnictwo tego rodzaju nie daje bowiem prawa do wykonywania przelewów, czy wypłaty gotówki w kasie banku. Pozwala natomiast na dokonywanie wypłat gotówki z bankomatu i płacenia otrzymana karta w sklepie. Rodzice mogą oczywiście ustanowić limity kwoty, jaką ich pociecha będzie mogła wypłacić lub wydać. Ponadto dziecko może również otrzymać kartę dodatkową do karty kredytowej rodziców. W rezultacie korzystając z niej uszczupla limit kredytowego przyznany jego mamie, czy tacie. Tu także obowiązują jednak limitu ustanowione przez rodziców.

kartadladziecka3


Jarosław Sadowski
Analityk Expandera
www.expander.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1000 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :