Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Bankom musimy oddać nawet o 50% więcej niż pożyczyliśmy

28 maja 2009

Zaciągając kredyt gotówkowy na trzy lata spłacimy od 26% do 50% więcej niż pożyczyliśmy. O pożyczkę gotówkową nie zawsze opłaca się wnioskować w banku, w którym posiadamy konto.


Zaciągając kredyt gotówkowy w kwocie 10 tys. zł na trzy lata w sumie trzeba zwrócić bankowi  od 26% do prawie 50% więcej niż pożyczyliśmy ? wynika z zestawienia Expandera. Oprocentowanie kredytów, które można znaleźć w materiałach informacyjnych banków wynosi zwykle kilkanaście procent. Należy jednak pamiętać, że jest ono podawane w skali roku. Ponadto koszt kredytu znacznie podnoszą różnego rodzaju prowizje, opłaty i składki ubezpieczeniowe.

udzial_oplat_kredytow28.05Odsetki to nie wszystko
Porównując oferty banków najlepiej robić to na podstawie oprocentowania rzeczywistego lub sumy odsetek i wszystkich innych opłat (całkowity koszt kredytu), które trzeba zapłacić aby kredyt uzyskać. Jedynie w ten sposób mamy szansę wybrać najtańszy kredyt . Same odsetki niekiedy stanowią bowiem miej niż połowę sumy kosztów. Tak jest np. w Cetelem Banku, w którym suma opłat za administrowanie kredytem (0,5% kwoty kredytu miesięcznie) przewyższa wartość odsetek. Zdarzają się jednak również skrajnie przeciwne oferty. W Alior Banku jedynym kosztem, jaki ponosi kredytobiorca są odsetki. Klient nie płaci natomiast żadnych innych opłat.

Najtańszy kredyt w BZ WBK
Z analizy Expandera wynika, że najtańszy kredyt dla osoby nie związanej wcześniej z bankiem na kwotę 10 tys. zł na 3 lata ofertuje Bank Zachodni WBK, w którym całkowity koszt kredytu wynosi jedynie 2618,94 zł. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły kredyt Bank i Bank Pekao. Natomiast najwyższy całkowity koszt takiego kredytu trzeba zapłacić w Banku Pocztowym ? 4978 zł, czyli niemal dwa razy więcej niż w BZ WBK.  Bardzo słaby wypadły również oferty PKO BP i Invest Banku. Natomiast Cetelem Bank, w który nalicza wysoką opłatę administracyjną znalazł się w połowie stawki, dzięki niskiej kwocie odsetek.

(Nie)atrakcyjna oferta dla ?starych? klientów
Na nieco tańszy kredyt mogą liczyć osoby wnioskujące o kredyt w banku, w którym od dłuższego czasu posiadają konto. Większość banków swoim ?starym? klientom udzieli kredytu na korzystniejszych warunkach niż osobie, z którą dopiero rozpoczyna współpracę. Niestety obniżki są często bardzo niewielkie. Natomiast rozbieżności w ofertach jeszcze większe ? koszt kredytu dla ?starego? klienta Banku Pocztowym ponad dwukrotnie przekracza poziom w BZ WBK.

Co ciekawe z wyliczeń Expandera wynika, że obniżki dla ?starych? klientów są na tyle nieznaczne, że tylko klientom BZ WBK, kredyt Banku i Banku Millennium nie opłaca się wnioskować o kredyt w innym banku. W pozostałych przypadkach oferta banków dla swoich klientów jest gorsza od oferty BZ WBK skierowanej do ?nowych? klientów.

Jarosław Sadowski
Analityk Expandera
www.expander.pl

 

Przejdź do spisu treści ponad 800 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :