Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Bank płaci klientom za korzystanie z konta – czy to możliwe?

14 sierpnia 2009

Całkiem bezpłatne jest tylko dbNet oferowane przez Deutsche Bank, ale w Alior Banku można nawet zyskać o 4,6 zł więcej odsetek niż się płaci za konto. Najdroższe konto internetowe oferuje Bank Millennium.


W najnowszym rankingu kont internetowych przygotowanym przez Expandera zwyciężył Alior Bank. Klient tego banku płaci tylko 36 zł rocznie (3 zł miesięcznie) za korzystanie z karty. Zyskuje natomiast aż  40,60 zł odsetek, jeśli skorzysta z Lokaty Nocnej, w ramach której połowa środków na rachunku jest oprocentowania na poziomie 8% w skali roku. W rezultacie to bank płaci klientowi za korzystanie z konta 4,6 zł rocznie. Bardzo dobrze wypadła również oferta Deutsche Banku. W przypadku oferowanego przez niego rachunku dbNet właściwie nie można mówić o kosztach korzystania, gdyż wszystkie podstawowe dyspozycje nie są obciążone opłatą. Konto jest prowadzone bezpłatnie. Wydanie i korzystanie z karty również, ale pod warunkiem, że klient wykona nią przynajmniej jedną płatność w miesiącu. Bezpłatne są również przelewy zlecane przez Internet i wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą. W zamian za brak opłat bank nie nalicza jednak odsetek od środków zgromadzonych na tym koncie.

Założenia rankingu:
Expander przeanalizował ofertę 24 kont. Są wśród nich typowe konta internetowe, czyli w tych bankach, które nie posiadają typowych oddziałów (np. mBank, Volkswagen Bank direct).
W tradycyjnych bankach uwzględniliśmy natomiast rachunki, które banki te oferują osobom zainteresowanym bankowością internetową.

Przy obliczaniu kosztu korzystania z nich założyliśmy, że co miesiąc:
– na konto wpływa 2000 zł
– klient zleca 5 przelewów przez internet
– wykonuje 5 płatności kartą na kwotę 100 zł każda
– średnie miesięczne saldo wynosi 1000 zł
– klient wykonuje co miesiąc 3 wypłaty gotówki z bankomatu po 100 zł każda. Liczba tych wypłat w roku odbywa się w bankomatach obcych zostało oszacowane na podstawie ilości bezprowizyjnych bankomatów.  Jeśli bank oferuje od 1 do 1000 bezprowizyjnych bankomatów, to rocznie klient płaci za 30 wypłat. Jeśli jest ich od 1000 do 2000 – za 24 wypłaty, jeśli od 2000 do 3000 ? za 12 wypłat, jeśli 3000 do 4000 ? za 6 wypłat, a powyżej 4000 ? za 3 wypłaty.

Wysokie oprocentowanie może niwelować koszty
Warto również wyróżnić ?Konto Online? Euro Banku, które o włos przegrało z ofertą Alior i Deutsche Banku. Roczny koszt korzystania z tego pierwszego to jedynie 0,5 zł. Co prawda suma opłat ponoszonych przez klienta to 41,40 zł, ale koszt ten jest niwelowany przez wysokie odsetki. Oprocentowanie tego konta wynosi bowiem aż 5,05% w skali roku. Wyższe odsetki nalicza jedynie BOŚ na Koncie Wyjątkowym (do 8%), ale opłaty za jego prowadzenie są na tyle wysokie, że znalazło się ono dopiero na 18 miejscu. Podczas, gdy ponad połowa kont z naszego zestawienia jest prowadzona bezpłatne, to BOŚ nalicza aż 19 zł miesięcznie.

koszty_wyplat1
koszty_wyplat2
Najdroższe konta internetowe za ponad 200 zł rocznie
Najgorzej w zestawieniu Expandera wypadły konta Banku Millennium, DnB Nord i Allianz Banku. Roczny koszt korzystania z nich przekracza 200 zł.  Przyczyną tak słabego wyniku jest brak w ofercie typowych kont internetowych, które charakteryzują się brakiem lub bardzo niskim poziomem opłat. Za prowadzenie kont w wymienionych bankach trzeba zapłacić od 7 zł do 10 zł miesięcznie. Ponadto oferują stosunkowo niewielką sieć bezprowizyjnych bankomatów. W rezultacie klient dość często jest zmuszony korzystać z bankomatów obcych i płacić prowizje .

W pięciu bankach bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów
Takich problemów nie mają posiadacze kont w Deutsche Banku, Alior Banku, BOŚ i Toyota Banku. Ich klienci bez prowizji mogą wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w kraju. W tym ostatnim dotyczy to jednak tylko trzech pierwszych wypłat w miesiącu. W korzystnej sytuacji znajdują się również klienci Volkswagen Bank direct. Oni również mogą bezpłatnie wypłacać gotówkę we wszystkich bankomatach w kraju, ale tylko jeśli kwota wypłaty to przynajmniej 400 zł.

oplaty_zakonto1
oplaty_zakonto2
W 18 bankach bezpłatne przelewy internetowe
Znacznie więcej banków oferuje natomiast możliwość bezpłatnego wykonywania przelewów internetowych do innych banków. Aż 18 w z 24 badanych kont taka dyspozycja w ogóle nie jest obciążona prowizją. W tych bankach, w których prowizja jest naliczana, to zwykle nie przekracza 1 zł. Tylko Invest Bank negatywnie wyróżnia się w tym zakresie, gdyż nalicza aż 3 zł za przelew.

Korzystając z konta internetowego można zaoszczędzić nawet 700 zł
Co ciekawe nawet korzystając z najdroższych kont internetowych, klient zapłaci zwykle mniej niż gdyby korzystał z bankowości tradycyjnej. W przeprowadzonym w końcu lipca rankingu kont dla osób nie korzystających z internetu roczny koszt kształtował się bowiem na poziomie od 160,08 zł (BOŚ) aż do 697,50 zł (ING BŚ). W rezultacie, gdyby klient preferujący bankowość tradycyjną zdecydował się na otwarcie konta internetowego, to mógłby zaoszczędzić nawet 700 zł.

Jarosław Sadowski
Jerzy Węglarz
Analitycy Expandera
www.expander.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1000 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: ,

Podobne artykuły :