Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Analiza techniczna. Wprowadzenie

27 października 2010

Analiza techniczna jest najbardziej skuteczną metodą zarabiania na giełdzie. Pozwala inwestować intraday, jak i w horyzontach dziennych, tygodniowych czy miesięcznych. Możemy wykorzystać ją grając na akcjach, kontraktach na indeksy, waluty i surowce. Dodatkowo informuje nas o tym, że trend traci siłę i możliwa jest jego zmiana. Za jej pomocą, traderzy potrafią zyskać fortunę, choć do korzystania z analizy technicznej wcale nie potrzeba dużych pieniędzy.

Czym jest analiza techniczna
Analiza techniczna to wyciąganie wniosków z obserwacji wykresów spółek giełdowych, indeksów i kontraktów terminowych. Zakłada ona, iż ceny podlegają trendom, a ?historia lubi się powtarzać?. Na wykresach przedstawiających przebieg ceny dostrzec więc można kształtujące się trendy oraz formacje świecowe. Znając przeszłość, można z pewnym prawdopodobieństwem określić co stanie się w przyszłości.


Wykresy giełdowe przedstawiają nastroje inwestorów, spekulantów i zwykłych ludzi grających na giełdzie. Pozytywne emocje przekładają się na wzrosty widoczne na wykresie w postaci białego słupka, fachowo nazywanego świecą. Negatywne z kolei to spadek i powstanie na wykresie czarnej świecy. Symbolika wzrostu widoczna w białej świecy i spadku w czarnej świecy przedstawiona jest na tzw. wykresach świecowych. Często stosuje się jednocześnie wykresy słupkowe aby nie ulegać przekazowi emocjonalnemu płynącemu z wykresów świecowych, czyli aby uciec od presji tłumu.

Programy do analizy technicznej i niezbędne narzędzia

Aby móc obejrzeć wykresy historyczne (przedstawiające przeszłość spółki) należy użyć programu typu Metastock, Amibroker, Fibotrader lub Ispag. Nie wszystkie z nich działają w ten sam sposób. W przypadku pierwszych trzech, dane trzeba ściągać samemu po każdej sesji. Natomiast program ISPAG, który jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej, sam pobiera dane. Dzięki prostocie i funkcjonalności, Ispag staje się więc najbardziej popularnym programem do analizy technicznej.
Jednak program to nie wszystko. Trzeba jeszcze poznać narzędzia, czyli: formacje, świece japońskie, średnie, teorię Fal Elliotta, proporcje i zniesienia Fibonacciego i wiele innych. Równie ważne jest obejrzenie wystarczająco dużej ilości wykresów, aby nauczyć nasze oko ?wychwytywania giełdowych okazji?.

Dlaczego warto

Analiza techniczna to ciężka praca, ale na pewno opłacalna. Z pomocą przychodzą nam dzisiaj serwisy giełdowe oraz portale inwestycyjne, które oferują gotowe analizy, tym samym odrabiając za nas część pracy domowej. Jednak to nie zwalnia od  samodzielnego myślenia, bo ostatecznie każdy inwestor podejmuje decyzje sam. Jak w każdej branży, tak i w tej, niezwykle istotne jest systematyczne dokształcanie i uaktualnianie posiadanej wiedzy.
Warto nauczyć się analizy technicznej i praktycznego jej wykorzystywania, ponieważ jest to stosunkowo prosty sposób uzyskiwania informacji na temat celów inwestycyjnych. Ponadto, w odróżnieniu od analizy fundamentalnej, analiza techniczna nie wymaga dużego zasobu skomplikowanej wiedzy ekonomicznej, choć i ta z pewnością nie zaszkodzi.

Analiza techniczna a analiza fundamentalna

Często mamy do czynienia z rekomendacjami spółek, w których analitycy fundamentalni próbują znaleźć wartość akcji. Używają oni narzędzi, które często są zbyt rozbudowane, aby stosować je samodzielnie na co dzień. Taka wycena zajmuje bowiem mnóstwo czasu, gdyż przeanalizować należy sprawozdania finansowe spółek, zbadać bilans, rachunek zysków i strat oraz cashflow. Tymczasem do znacznie lepszych wniosków może doprowadzić analiza wykresu, czyli analiza techniczna. Jej przewaga polega na tym, iż umiejscawia informacje  w konkretnej przestrzeni czasowej. Często bowiem zdarza się tak, że spółka bardzo dobra fundamentalnie nie rośnie dopóki nie zauważą jej inwestorzy. A o tym, że zaczął wchodzić w taką spółkę kapitał, informacji dostarczy właśnie analiza techniczna.

Ku fortunie?

Ogólna wiedza na temat analizy technicznej jest na szczęście szeroko dostępna. Po jej zdobyciu można przejść do jej bardziej skomplikowanych aspektów, ale tego warto się już uczyć w postaci praktycznych szkoleń. Do tego czasu najlepszą nauką niech będzie codzienne studiowanie analiz publikowanych w serwisach www analizy technicznej i tworzenie własnych opracowań. To z pewnością przybliży nas do osiągnięcia satysfakcjonujących sukcesów giełdowych.

autor:
Piotr Głowacki
twórca Infoinwestor.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :