Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Akcje – inwestowanie „pod nazwiska” jako sposób doboru akcji.

11 lutego 2006

Wielu inwestorów, a szczególnie tych nowych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z giełdą zadaje sobie to samo pytanie: Które akcje kupić? Jak spośród ponad 350 spółek notowanych na GPW wybrać te, których akcje przyniosą satysfakcjonujące zyski? Inwestowanie w akcje jak każda inna forma inwestowania wymaga wiedzy. Czy można ograniczyć ryzyko w podejmowaniu decyzji co do wyboru akcji i w konsekwencji zminimalizować ewentualne straty?


Z pomocą takim inwestorom może przyjść niemal samoczynnie i całkiem za darmo pewien sposób doboru akcji. Wystarczy bowiem skojarzyć pewne fakty, by wykorzystać je dla siebie.
Tym sposobem jest obserwowanie kursu akcji firm należących bezpośrednio lub pośrednio do największych na giełdzie inwestorów.

Oczywiście inwestowanie „pod nazwiska” nie jest żadną gwarancją odniesienia sukcesu. Jest za to pewną wskazówką. I lepsze to, niż działanie na oślep bez żadnej strategii. „Podczepienie” się pod tuzów GPW przyniosło już nieraz drobnym graczom doskonałe wyniki ich inwestycji.

Proponuję przegląd inwestycji w firmy powiązane z największymi inwestorami na GPW.

Leszek Czarnecki, Roman Karkosik, Ryszard Krauze, Michał Sołowow, te nazwiska są doskonale znane inwestorom z doświadczeniem. Wszyscy wymienieni Panowie znajdują się w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków.
Nowicjuszom giełdowym nazwiska te pewnie niewiele mówią, dlatego też z myślą o nich chciałbym przybliżyć osoby największych inwestorów giełdowych i powiązane z nimi spółki.

Stosując kolejność alfabetyczną pierwszeństwo należy się:
Leszkowi Czarneckiemu – twórcy Getin Banku, jednej z najdynamiczniej rozwijającej się instytucji finansowej ostatnich 2 lat.
Przejęcie przez Getin Bank dwóch banków i plany dalszej ekspansji zostały nagrodzone przez inwestorów wzrostem kursu banku o blisko 100% w samym 2005 roku, a od początku 2004 r. kurs wzrósł o 250%. Wydaje się, że zaufanie jakim rynek obdarza Leszka Czarneckiego, w połączeniu z planami tworzenia rozwoju usług Private Banking oraz doradztwa finansowego poprzez spółkę zależną Open Finance, pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość. Akcje Getinu powinny być nadal atrakcyjną inwestycją.
www.getin.pl
strona z notowaniami spółki

Ryszard Krauze – twórca potęgi Prokomu firmy z branży IT rozszerza wyraźnie profil działalności.
Pod koniec 2005 roku Ryszard Krauze odebrał nagrodę dla przedsiębiorcy wierzącego w siłę polskiej myśli naukowej. Za własne środki kilka lat temu stworzył Bioton, który sukcesywnie rozwijany trafił  na GPW.
Akcje firmy stały się jedną z najlepszych inwestycji 2005 roku, dając akcjonariuszom 300% zysku od debiutu w marcu 2005. Plany ekspansji na rynku wschodnim i azjatyckim, w połączeniu z potencjałem branży biotechnologii, pozwalają patrzeć z optymizmem na dalsze wyniki finansowe, a co za tym idzie wzrost kursu Biotonu.
Wejście spółki w skład indeksu WIG20 stawia ją w gronie najbardziej płynnych, a więc godnych zainteresowania firm wśród TFI i OFE.
www.bioton.pl
strona z notowaniami spółki

Roman Karkosik – największy inwestor giełdowy i jeden z 5 najbogatszych ludzi w Polsce według Tygodnika Wprost 2005. Jego majątek szacowany jest na ponad 1 mld zł.
Roman Karkosik to przykład na to, jak z drobnego przedsiębiorcy – w latach 80-tych sprzedawał piwo i prowadził sieć skupu złomu – można stać się rekinem giełdowym. Jego systematycznie budowane imperium opiera się na 4 spółkach notowanych na GPW: Boryszew, Alchemia, Skotan, Impexmetal (do połowy 2006 r. spółka ma połączyć się z Boryszewem). Posiada również udziały w wielu mniejszych firmach. Trzonem jego działalności jest przemysł stalowy za sprawą Alchemii, oraz biopaliwa za sprawą Skotanu, który ma zmienić nazwę na Oleochemię.

Alchemia – kurs wzrósł z 25 zł w styczniu 2005 r. do 140 zł w grudniu 2005 r.
strona z notowaniami spółki
Boryszew – kurs wzrósł z 20 zł w styczniu 2005 r. do 23 zł w grudniu 2005 r.
www.boryszew.pl
strona z notowaniami spółki
Skotan – kurs wzrósł z 11 zł w styczniu 2005 r. do 100 zł w grudniu 2005 r.
www.skotan.pl
strona z notowaniami spółki

Michał Sołowow – kolejny z listy 10 najbogatszych Polaków, a jednocześnie jeden z największych inwestorów giełdowych posiada znaczące udziały w firmach z różnych branż:

Cersanit – kielecki producent wyposażenia łazienek i płytek,
Dwory – jedyny w Polsce producent kauczuku syntetycznego,
Barlinek – jeden z największych na świecie producentów desek podłogowych, który zadebiutował na GPW we wrześniu 2005 r. Barlinek odebrał wiele nagród m.in. Filar Polskiej Gospodarki woj. zachodniopomorskiego przyznawany przez Puls Biznesu.
Echo Investment – developer. Warty odnotowania jest fakt, iż giełdowy kurs firmy wzrósł w 2005 r. o ponad 100%

Spośród wymienionych spółek jedynie Dwory nie okazały się trafioną inwestycją w 2005 roku przynosząc posiadaczom akcji niewielkie straty. Wydaje się, że spółka mocno odczuła rosnące w 2005 r. ceny podstawowego surowca jakim jest ropa naftowa niezbędna do produkcji kauczuku. Silny złoty zmniejsza z kolei opłacalność exportu, który stanowi znaczne źródło przychodów firmy. Obserwowane jednak od końca 2005 roku spadki na rynku ropy w połączeniu ze słabnącym złotym powinny sprawić, że i ta spółka zacznie przynosić inwestorom zyski.

www.dwory.pl
strona z notowaniami spółki
www.cersanit.pl

strona z notowaniami spółki
www.barlinek.com.pl
strona z notowaniami spółki
www.echo-inv.com.pl/pl

strona z notowaniami spółki

Wszystkie dane wykorzystane w powyższym tekście pochodzą ze źródeł ogólnie dostępnych każdemu inwestorowi – prasy i internetu. W miarę możliwości starałem się zamieszczać odnośniki do przydatnych stron www, na których można zdobyć bardziej szczegółowe informacje.

Inne porady o inwestowaniu w akcje:
Akcje – jak rozpocząć inwestowanie na GPW?
Akcje – rynek pierwotny.
Akcje – kredyt na zakup akcji.
Strategia inwestowania w akcje.
Bezpieczne inwestowanie w akcje – czy jest możliwe?

Przejdź do spisu treści ponad 1000 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :