Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Pomyśl o emeryturze już dziś!

27 lutego 2015

Problem zabezpieczenia finansowego na starość spędza sen z powiek dużej grupie społeczeństwa. Świadomość, że przy zmianach w systemie emerytalnym oraz niskim przyroście naturalnym państwowy system finansowania może być mało wydajny i nie odpowiadać na realne potrzeby obywateli, nie napawa dodatkowym optymizmem.

Stąd coraz więcej osób poszykuje rozwiązań gwarantujących im większe bezpieczeństwo w kwestii świadczeń emerytalnych. Jakie mogą być to rozwiązania?

pomysl_o_emeryturzePrzede wszystkim, jasną z najpopularniejszych możliwości jest skorzystanie z działającego w ramach drugiego filaru Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Jest to obok funduszy pracowniczych oraz indywidualnych kont emerytalnych produkt rekomendowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do indywidualnego oszczędzania. Jednocześnie jest on unowocześniony względem wyżej wspomnianych, a chronologicznie wcześniejszych propozycji.

IKZE można założyć zarówno w funduszu emerytalnym, banku czy domu maklerskim i należy mieć ukończone szesnaście lat, aby móc dokonać tej operacji. Na koncie może gromadzić środki tylko jedna osoba, a wysokość ich wpływu nie może przekraczać kwoty uzyskanej w danym roku w ramach przychodu. Nie istnieje więc możliwość wspólnego odkładania funduszy przez małżonków lub osoby spokrewnione. Co ważne, posiadacz tego typu konta ma prawo do ulgi podatkowej i stosownych odpisów w rozliczeniu rocznym. Dostęp do zgromadzonych pieniędzy uzyskuje się po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidzianego ustawą oraz po spełnieniu warunku wpłacania środków przez co najmniej pięć lat. Wypłata może mieć formę jednorazową lub dożywotniej emerytury, albo comiesięcznego świadczenia wypłacanego przez dziesięć lat. Osoba oszczędzająca ma również prawo zdecydować komu, w wypadku jej przedwczesnej śmierci należy przekazać uzbieraną kwotę. W takiej sytuacji wypłata jest jednorazowa lub rozłożona na raty.

Posiadanie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego nie wyklucza możliwości posiadania także innych opcji z wyżej wspomnianego pakietu oszczędnościowego na ustalonych odgórnie zasadach.

Konto jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, które lubią polegać ba sobie i swojej zaradności. Daje bowiem pewność,że ich faktyczna kondycja finansowa na emeryturze ma szansę zależeć od nich samych, a nie od zmiennej koniunktury, czy labilności rynków.

Tagi: , ,

Podobne artykuły :