Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Polacy już nie chcą kupować nowych aut na kredyt

18 lipca 2011

Ponad 80% osób, które zamierzają zaciągnąć kredyt na zakup samochodu zamierza wybrać auto używane. Trend odwrócił się w połowie marca. Jeszcze wtedy na kredyt większość Polaków planowała kupić nowe auto. ? wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów porównywarki finansowej Comperia.pl

Analiza popytu na kredyty samochodowe powstała w oparciu o zapytania zgłaszane przez użytkowników porównywarki finansowej Comperia.pl. Eksperci przeanalizowali trendy na podstawie 195 tys. zapytań o kredyt samochodowy.

Samochód nowy czy używany?
W ciągu ostatnich 12 miesięcy obserwujemy zmianę preferencji odnośnie daty produkcji samochodu. – Od lipca 2010 roku do marca 2011 roku ponad połowa zapytań dotyczyła kredytów na zakup nowego samochodu – 55-60 proc. zapytań. Mniejszą popularnością cieszyły się natomiast kredyty na zakup samochodu używanego. ? mówi Marcin Zienkiewicz, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl – Jednak w ostatnim czasie nastąpiło całkowite odwrócenie trendu. Aktualnie około 80 proc. zapytań dotyczy ofert kredytowych na zakup samochodów używanych ? dodaje.

– Samochody używane są bardziej popularne i to nie dziwi, bo wiele osób woli kupić używane auto, gdyż z o wiele mniejsze pieniądze dostaje bardzo dobry produkt. Oczywiście sztuką jest wybór odpowiedniego samochodu, ale podaż aut używanych z każdym rokiem staje się większa. ? mówi Marta Osko z portalu samochodowego Autoa.pl – Dodatkowo używane auta nie odstają parametrami od tych nowych, a są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze.

Kredyt w złotych czy w walucie
Przytłaczająca większość osób zainteresowanych własnymi czterema kółkami poszukuje kredytu w złotych (ponad 95 proc.). – Słabe zainteresowanie zagranicznymi walutami wynika także z faktu, że na rynku jest niewielka podaż tego typu kredytów. ? wyjaśnia Maciej Zienkiewicz. Podczas gdy o kredyt samochodowy w złotych można ubiegać się w ponad dziesięciu bankach, na sfinalizowanie zakupu auta kredytem w euro czy franku szwajcarskim pozwolą odpowiednio 2 i 3 banki. ? dodaje.

Okres kredytowania
Największe zainteresowanie dotyczy kredytów od 24 do 36 miesięcy (ponad 50 proc.) Blisko trzykrotnie mniejszą popularnością cieszą się kredyty na 4-5 lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na każde pięć zapytań aż cztery dotyczyło okresu kredytowania od 2 do 5 lat.

Kwoty kredytu
Najwięcej zapytań dotyczy kredytów na 35-40 tys. zł oraz 45-50 tys. zł, odpowiednio 27 i 20 proc. zapytań. Poza tymi dwoma przedziałami użytkownicy są również zainteresowani kredytami o sumie 5-30 tys. zł.

Wkład własny na samochód
Osoby poszukujące kredytu na zakup samochodu najchętniej zaciągnęłyby zobowiązanie, które pokryje ponad 80 proc. wartości pojazdu. Zaledwie 8 proc. zapytań dotyczy kredytów z LTV mniejszym niż 50 proc., czyli kredytu dla osób, które są w stanie wyłożyć z własnej kieszeni ponad połowę ceny kupowanego samochodu.

Jakie są preferencje Polaków?
Użytkownicy Comperii, poszukujący kredytów samochodowych, preferują raczej oszczędne zakupy z niskim wkładem własnym. W czerwcu 2011 roku najczęściej poszukiwano kredytu w złotych na zakup używanego samochodu, przy czym wartość kredytu powinna pokryć wszystkie lub prawie wszsytkie koszty związane z zakupem auta.

Modelowy – najbardziej poszukiwany kredyt samochodowy
Samochód używany 5-letni, kredyt w złotych, okres kredytowania 36 miesięcy, kwota kredytu 30 tys. zł, wartość samochodu 35 tys. zł, oferty standardowe

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
Najlepszą ofertę kredytu samochodowego oferuje obecnie bank BNP Paribas. Stosunkowo niska prowizja za udzielenie kredytu i atrakcyjne oprocentowanie sprawiają, że rata kredytu w tym banku jest relatywnie niska. Warto dokładnie zastanowić się nad wyborem kredytu, gdyż, jak pokazuje powyższa tabela, różnica w racie między najlepszymi pięcioma ofertami banków może wynieść blisko 38 zł miesięcznie! Jeśli nieuważny klient wybierze inną, mniej korzystną ofertę, może znacznie przepłacić.

Porównaj online ofertę kilkunastu kredyt samochodowych

opracowanie:
Porównywarka finansowa
www.Comperia.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :