Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Podatek od nieruchomości – kto go płaci i jaka jest jego wysokość?

30 maja 2018

Kupujesz mieszkanie, dom albo działkę i nie wiesz, czy twoim obowiązkiem będzie uregulowanie podatku od nieruchomości? A może wiesz, że musisz go zapłacić, ale zastanawiasz się, ile on wynosi i gdzie złożyć niezbędne dokumenty?

Podatek od nieruchomości to obowiązek dla każdego właściciela, dlatego warto wiedzieć, ile trzeba go zapłacić i gdzie się udać, aby taką kwotę uiścić. Niezapłacenie podatku może wiązać się z przykrymi konsekwencjami (i naliczanymi odsetkami), dlatego trzeba uregulować go jak najszybciej. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by uniknąć dodatkowych kosztów.

Kto powinien zapłacić podatek od nieruchomości?

Za wszystkie grunty, które nie są przeznaczone pod uprawy i nie są gruntami rolnymi, budynki, a także mieszkania i lokale użytkowe posiadające księgę wieczystą, trzeba zapłacić podatek. Nie trudno się domyślić, że obowiązek ten spoczywa na właścicielu. Jednak także posiadacz samoistny (korzystający z gruntu, ale nie będący właścicielem), użytkownik wieczysty terenów publicznych oraz posiadacz mienia publicznego muszą zapłacić podatek. Od opłaty tej zwolnieni są właściciele bez działalności gospodarczej, których grunty przeznaczone są pod tereny rolnicze, do działalności leśnej lub rybackiej, albo zostały wpisane do rejestru zabytków. Właściciele mieszkań należący np. do wspólnoty mieszkaniowej płacą podatek od lokalu, z którego korzystają, ale także od części wspólnej (drogi dojazdowej, miejsca w hali garażowej itp.) – mogą oni jednak liczyć na pomoc zarządcy nieruchomości. Profesjonalny zarządca taki jak gdyńska firma Nordhome.com.pl podpowie dokładnie, gdzie udać się, aby załatwić wszelkie formalności.

Kiedy złożyć druk i gdzie opłacić podatek od nieruchomości?

Druk informacji o nieruchomości trzeba złożyć, kiedy nabywa się nieruchomość, zaczyna korzystać z niej jako właściciel, posiada do niej prawo użytkowania wieczystego lub zmienia się wysokość podatku (w sytuacji, gdy sprzedaje się np. części gruntu). Na złożenie wniosku jest 14 dni od momentu nastąpienia wyżej wymienionych sytuacji. Dokument składa się w urzędzie gminy, na terenie której znajduje się nieruchomość. Można to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub przez internet (jednak nie w każdej gminie będzie to możliwe). Każdy urząd może wymagać innego pisma, dlatego warto wcześniej sprawdzić np. na stronie internetowej gminy, jakie dokumenty są nam potrzebne.

Ile wynosi podatek od nieruchomości?

Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się nieruchomość oraz jaką ma powierzchnię. To wielkość lokalu, działki lub gruntu określa, ile trzeba będzie zapłacić podatku. Jednak nie zawsze stawki są takie same – każda gmina określa indywidualną kwotę podatku za m2, ale nie większą niż maksymalna stawka wynikająca z ustawy. Płatność podzielona jest na 4 raty (chyba że podatek wynosi mniej niż 100 złotych – wtedy płaci się całość w terminie płatności pierwszej raty) – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Tagi: ,

Podobne artykuły :