Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ożywienie w mieszkaniówce nie traci tempa

17 września 2010

W sierpniu liczba inwestycji mieszkaniowych rozpoczętych w okresie ostatnich 12 miesięcy wyniosła 159,5 tys. ? wynika z naszych obliczeń dokonanych na bazie danych GUS. Oznacza to, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, jest o prawie 13 proc. wyższa niż rok temu i o 0,9 proc. wyższa niż w lipcu. Nadal największy wkład w ożywienie budownictwa mieszkaniowego mają deweloperzy, którzy od stycznia do sierpnia rozpoczęli budowę 42 tys. mieszkań ? to jest o 72,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ub.r.


Skala inwestycji dokonywanych przez inwestorów indywidualnych nie zmieniła się istotnie ? od początku roku rozpoczęli oni budowę 64,7 tys. domów (nadal zatem buduje się w Polsce więcej domów niż mieszkań).

Pozytywny trend widać także po stronie wydawanych pozwoleń na budowę. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wydano pozwolenia na budowę 170,7 tys. mieszkań i domów, co oznacza wzrost o 0,8 proc. w porównaniu do lipca. Jednak liczba wydanych pozwoleń jest zarazem o 10,5 proc. niższa niż przed rokiem. Niemniej ten trend spadkowy wyraźnie wygasa. Od kilku miesięcy możemy mówić o stabilizacji liczby wydawanych pozwoleń na poziomie ok. 170 tys. w skali roku.

Inwestorzy indywidualni odebrali w tym roku 69 tys. pozwoleń (spadek o 2,6 proc. w porównaniu do roku 2009), a deweloperzy 41,4 tys. (spadek o 5,1 proc.). Po stronie inwestorów indywidualnych możemy mówić o stale wysokim zainteresowaniu budową własnych domów (liczba rozpoczynanych inwestycji i tych, na które wydano pozwolenia, nie zmieniła się istotnie od 2008 roku).

Natomiast nadal spada liczba inwestycji ukończonych ? to efekt kryzysu w budownictwie mieszkaniowym w latach 2008-2009. Przez ostatnich 12 miesięcy ukończono budowę 142,5 tys. mieszkań i domów ? to o 18,1 proc. mniej niż rok temu i o 0,5 proc. mniej niż przed miesiącem. Spodziewamy się, że tendencja spadkowa utrzyma się do listopada, po czym nastąpi okres stabilizacji.

Także i w tym przypadku bardziej stabilną grupą inwestorów są inwestorzy indywidualni. W ich przypadku liczba ukończonych inwestycji spadła przez ostatnich 12 miesięcy o 14,5 proc. do 70,3 tys., natomiast deweloperzy zbudowali 57,7 tys. mieszkań i domów ? o 25,4 proc. mniej niż przed rokiem. W porównaniu do lipca tendencja spadkowa wśród inwestorów indywidualnych wyhamowała, jest natomiast kontynuowana wśród deweloperów.

Komentarz i prognoza

Ożywienie w budownictwie mieszkaniowym nic nie straciło ze swojego wysokiego tempa z poprzednich miesięcy, w czym największy udział mają deweloperzy rozpoczynający wciąż nowe projekty. Dla kupujących jest to dobra sytuacja, ponieważ oznacza większe zróżnicowanie oferty i zwiększoną konkurencję na rynku, także cenową. Przy spadających marżach kredytowych można mówić o coraz bardziej komfortowej sytuacji nabywców.

Sądzimy, że ceny nowych mieszkań pozostaną stabilne (ze względu na odbudowujący się popyt) lub nieznacznie spadną w obliczu rosnącej podaży nowych projektów.

Sądzimy, że po stronie wydawanych pozwoleń na budowę sytuacja stabilizuje się. Utrzymująca się liczebna przewaga inwestycji indywidualnych nad deweloperskimi jest odzwierciedleniem rynkowych tendencji ? koszty nabycia mieszkań są zbyt wysokie w stosunku do kosztów budowy domów własnym sumptem.

Spadająca liczba inwestycji ukończonych nie jest negatywnym zjawiskiem, lecz pokłosiem poprzedniego kryzysu. Ma coraz mniejsze znaczenie dla bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym.

logo_noweopenEmil Szweda
Bernard Waszczyk
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :