Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ograniczone szanse start-upów na kredyty pod unijne dotacjek

15 lipca 2010

Kredyty pomostowe pod dotacje z UE ma w ofercie kilkanaście polskich banków. Ale start-upy mogą mieć kłopoty z ich otrzymaniem. Dotacje unijne wypłacane są zwykle na zasadzie refundacji, co oznacza, że przedsiębiorcy, zanim otrzymają dofinansowanie z unijnej puli, muszą najpierw sami wyłożyć pieniądze na planowaną inwestycję. Tym samym część firm już na wstępie zostaje wykluczona ? ze względu na brak własnych środków.


Dotyczy to w szczególności mikroprzedsiębiorstw lub firm, które dopiero powstały, ale nie tylko. Są także firmy, które posiadają pewien kapitał, ale obawiają się go ruszyć w obawie przed utratą płynności finansowej. Z myślą o takich grupach przedsiębiorstw banki oferują kredyty pomostowe, które umożliwiają im finansowanie biznesowych projektów zanim otrzymają unijne środki.

Przedsiębiorcy, którzy planują zaciągnięcie takiego kredytu, powinni pamiętać o jednym. Kredyt pomostowy z założenia ma pomagać w finansowaniu tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli dokładnie określonych w każdym programie wydatków. Unijne środki nie pokrywają zatem wszystkich kosztów planowanej inwestycji, pojawia się więc pytanie, jak sfinansować pozostałe wydatki, czyli koszty niekwalifikowane i wymagany często przez instytucje przyznające dotacje wkład własny.

Otóż większość banków oferujących kredyt pomostowy ? jak wynika z zestawienia kredytów pomostowych przygotowanych przez dział analiz Tax Care ? proponuje także dodatkowy kredyt, tzw. współfinansujący lub uzupełniający, przeznaczony właśnie na finansowanie wszystkich tych kosztów, które nie są objęte unijną dotacją, a które są niezbędne do realizacji inwestycji.

W przypadku kredytu pomostowego przedsiębiorca spłaca odsetki, natomiast kapitał jest zwracany z dotacji. Część pomostowa, ze względu na stosunkowo niewielkie w porównaniu z tradycyjnym kredytem inwestycyjnym ryzyko, powinna być atrakcyjniej oprocentowana.
Czy tak jest w rzeczywistości ? trudno powiedzieć. Spośród 11 banków, które odpowiedziały na ankietę Tax Care, tylko dwa ? Getin Noble Bank i Gospodarczy Bank Wielkopolski ? podają widełki oprocentowania. Te wielkości mogą być punktem odniesienia do stawek pozostałych banków.

Z kolei kredyty uzupełniające traktowane są przez instytucje finansowe jako zwykłe kredyty inwestycyjne, obciążone większym ryzykiem, a zatem i wyższym oprocentowaniem. Są także banki, które łączą dwa kredyty ? pomostowy i współfinansujący ? w jeden. Taką ofertę ma na przykład BRE Bank, który jednakże nie podaje widełek marży, trudno zatem stwierdzić, czy kredyt ?dwa w jednym? będzie oprocentowany preferencyjnie.

Z zestawienia Tax Care wynika także, że tylko 5 spośród 11 banków nie stosuje przy kredytach pomostowych ograniczeń dotyczących wieku firmy.
Oznacza to, że bardzo młode firmy, z kilkumiesięcznym stażem na rynku, mają dużo mniejsze szanse na kredyt pod dotację. Dotyka to między innymi start-upy, które planują złożyć w tym roku wnioski o jedną z najpopularniejszych dotacji w ramach działania 8.1 ? na e-biznes (nabór rusza 30 lipca). Jednym z podstawowych warunków ubiegania się o to wsparcie jest bowiem wiek firmy, która w momencie złożenia wniosku nie może działać na rynku dłużej niż rok. Powiększ poniższe miniaturki tabel:


Agata Szymborska-Sutton
analityk Tax Care
www.taxcare.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :