Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Nowe przepisy dotyczące SKOK-ów

4 września 2012

Wiele osób ma obawy dotyczące inwestowania w Społecznych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, czyli popularnych SKOK-ach. Jednak tego typu instytucje w większości są objęte kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, a w najbliższym czasie mają być jeszcze bardziej bezpieczne. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o SKOK-ach, która ma wejść w życie 27 października 2012 roku.

Przewiduje ona m.in. rozciągnięcie kontroli KNF na wszystkie tego rodzaju instytucje, wydawanie zgody przez ten organ na tworzenie oraz zatwierdzanie statutu nowych kas. Oprócz tego SKOK-i będą musiały posiadać fundusze własne odpowiadające skali ich działalności. Wolne środki w dyspozycji kas mogą być inwestowane.

Ponadto współczynnik wypłacalności ma utrzymywać się na poziomie minimum 5 proc. Obecnie próg wynosi 3 proc. Od końca października SKOK-i mają także zostać poddane zewnętrznemu audytowi. Te przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo depozytów gromadzonych w takich instytucjach.

Jednak nie wszyscy są przekonani do takiego pomysłu. Jak informuje PAP część posłów Platformy Obywatelskiej chce zmian w nowelizacji ustawy o SKOK-ach. Wnioskują oni m.in. o zwiększenie kompetencji KNF w stosunku do kas, w tym do ustalania poziomu ryzyka aktywów i lokat. Komisja miałaby także mieć prawo do podejmowania działań naprawczych w kasach. Ponadto ich propozycja zawiera objęcie depozytów zgromadzonych w SKOK-ach Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Zmiany, choć mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa SKOK-ów, są szeroko krytykowane w środowisku przedstawicieli kas. Często mówi się o ograniczeniu swobody tych instytucji finansowych, jak również sprzeczności postanowień nowej ustawy z Konstytucją. Czy nowe przepisy upodobnią SKOK-i do banków?

„Odkąd powstały Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Rozliczeniowe oczywistym było, że stworzone zostały jako alternatywne źródło wyboru pod klienta, dla ofert bankowych przy zarządzaniu środkami finansowymi. W trakcie ewaluacji wszystkich dostępnych usług na rynku finansowym, stały się realną konkurencją wobec instytucji bankowych i logicznym wydaje się objąć je identycznym nadzorem komisyjnym, z dwóch względów.

Po pierwsze, poczucie bezpieczeństwa dla klientów pod względem identycznych gwarancji udzielanych przez jeden podmiot zwany funduszem gwarancyjnym.
Po drugie, zdrowe warunki konkurencji, wobec przepisów prawa narzucających pewne obciążenia podatkowe wynikłe z prowadzenie tego rodzaju działalności.” – komentuje Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny www.banking-magazine.pl

Agnieszka Łozińska
Banking-Magazine.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :