Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Niewielki spadek cen ofertowych mieszkań w III kwartale

12 października 2010

Wzrost cen transakcyjnych w największych miastach przy jednoczesnym spadku cen ofertowych ? tak wyglądał III kwartał na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Chociaż rynek stopniowo dźwiga się z kryzysu, poszukujący mieszkań wcale nie zwiększają budżetów przeznaczonych na zakup.

Zakończony właśnie III kwartał przyniósł dalszy, aczkolwiek niewielki spadek cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski.


Przeciętnie w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu, ceny pod koniec września były o 0,8% niższe niż w końcówce czerwca. Od początku roku spadły natomiast o 1,8%. W przypadku rynku pierwotnego, w III kwartale ceny w wymienionych miastach praktycznie się nie zmieniły, natomiast w stosunku do początku roku spadły średnio o 2,3%. Spadek cen ofertowych może być wynikiem wciąż rosnącej podaży mieszkań. W ostatnim kwartale oferta zwiększyła się o 3,3%, a od początku roku o blisko połowę. Ta druga dana może jednak nie odzwierciedlać w pełni tendencji rynkowych z uwagi dynamiczny wzrost skali biznesu Home Broker.

W transakcjach minimalnie drożej
Odmiennie tendencje kształtowały się w przypadku cen transakcyjnych, choć te obliczone są w oparciu o dane z mniejszej liczby miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Wrocław). W samym III kwartale ceny na rynku wtórnym podniosły się o 2% (średnia dla transakcji zwartych w tym okresie), a od początku roku o 2,6%.

Mniej pieniędzy do wydania
Ważną informacją dla sprzedających, zarówno na rynku wtórnym, jak i dla deweloperów, jest to, że wciąż kurczy się budżet, jaki poszukujący mieszkań chcą przeznaczyć na zakup. W III kwartale było to średnio 338,4 tys. zł wobec 364 tys. w II kwartale (spadek o ponad 7%) i 353,5 pod koniec ub.r. (minus 4,3%). Ponieważ przeciętna poszukiwana powierzchnia utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 51 m kw., spadek budżetu oznacza, że poszukujący mieszkań chcą wydać mniej na zakup metra kwadratowego.

Sprzedaż idzie szybciej niż na początku roku
W III kwartale proces sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym trwał średnio 113 dni, licząc od momentu wprowadzenia oferty do sprzedaży do podpisania umowy ostatecznej. To więcej niż w II kwartale (104 dni), ale za to wyraźnie mniej niż w IV kwartale 2009 r. (127 dni). Pierwszy etap sprzedaży, czyli do momentu podpisania umowy przedwstępnej trwał średnio 75 dni, czyli 2,5 miesiąca.

logo_homebroker_0autor:
Katarzyna Siwek
Bartosz Turek
Home Broker
www.homebroker.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :