Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Nieudany początek roku dla funduszy akcji powiązanych z rynkiem nieruchomości

23 lutego 2011

Tylko jeden z funduszy lokujących w akcje przedsiębiorstw powiązanych z rynkiem nieruchomości zdołał zakończyć styczeń zwyżką. Reszta traciła, nawet ponad 4%. Wokół spółek budowlanych oraz deweloperów, zwłaszcza na polskim rynku, klimat pozostaje w dalszym ciągu słaby.

Najlepiej w pierwszym miesiącu 2011 r. wypadł PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny. Przyniósł symboliczny zysk, 0,1%. To jest również najlepszy fundusz ostatnich 3 miesięcy, z zarobkiem 2,5%. Najgorzej w styczniu zaprezentował się BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej.

Poniósł 4,4% straty. W ostatnich 3 miesiącach stracił 6,5% i w tym okresie jest najsłabszym w grupie. Ubiegłoroczny lider, Arka Rozwoju Nowej Europy, w styczniu znalazł się na przedostatnim miejscu. Zniżkował o 3,4%. W skali ostatnich 12 miesięcy może jednak nadal pochwalić się dwucyfrowym zarobkiem. W tym gronie są jeszcze BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej oraz Allianz Budownictwo 2012.

Klimat wokół inwestycji w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości jest od dłuższego czasu niezbyt korzystny. Dotyczy to zwłaszcza warszawskiej giełdy. Głównie za sprawą przeceny walorów GTC WIG-Deweloperzy był w styczniu najsłabszym indeksem branżowym. Stracił aż blisko jedną dziesiątą. Znacząco pod kreską były też firmy budowlane. Sam rynek zniżkował natomiast w pierwszym miesiącu 2011 r. jedynie o 0,7%. Przez 6 miesięcy, od końca lipca 2010 r. do końca stycznia tego roku, zarówno WIG-Budownictwo, jak WIG-Deweloperzy, straciły po kilkanaście procent W tym czasie cała giełda poszła w podobnym stopniu w górę. Przyczyna słabej postawy deweloperów oraz przedsiębiorstw budowlanych są obawy inwestorów o marże. Utrzymująca się presja na nie, nie ma szansy być zrekompensowana znacząco wyższymi przychodami. Dotyczy to zwłaszcza Irm budowlanych, których akcje dodatkowo są nadal ponadprzeciętnie wycenione. Wskaźnik cena/wartość księgowa dla nich to 1,7, a cena/zysk blisko 19. Na całym rynku jest to odpowiednio poniżej 1,2 oraz poniżej 17. Dużo lepiej jest z wycenami deweloperów, w przypadku których cena/wartość księgowa nie przekracza 0,9, a cena/zysk jest niewiele wyższy od 14.

Sytuacja na rynku surowców podtrzymuje dodatkowo obawy o marże, jako że może się ona przełożyć się na wyższe koszty budowy. Przy ograniczonym popycie, utrudniającym podwyżki cen, możliwości zrekompensowania sobie tego są niewielkie. W kontekście deweloperów warto też zwrócić uwagę na konkurencję dla już notowanych akcji ze strony ofert na rynku pierwotnym. W ostatnim czasie kilku deweloperów sprzedawało swoje akcje. Trudno dziś więc znaleźć argumenty za tym, by deweloperzy i spółki budowlane wypadały lepiej od rynku. Szansą na to w krótkim terminie jest w zasadzie jedynie to, że uwaga inwestorów coraz bardziej przesuwa się w stronę firm, które dotąd nie rosły, albo zyskiwały niewiele. W obu branżach można znaleźć ich dość sporo.

logo_homebroker_0Dział Analiz
Home Broker
www.homebroker.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :