Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Nie zostawiaj e-pita na ostatnią chwilę

27 kwietnia 2010

To już naprawdę ostatni moment na rozliczenie się z fiskusem za 2009 rok. Kto liczy, że prześle PIT-a Internetem w ostatniej chwili musi pamiętać, że w przypadku e-deklaracji decyduje fakt, czy podatnik posiada urzędowe potwierdzenie odbioru z datą nie późniejszą niż 30 kwietnia. A nie wiadomo jak zachowają się systemy komputerowe Ministerstwa Finansów zasypywane e-pitami w ostatnich dniach. Spóźnienie ze złożeniem PIT-a może nas drogo kosztować.

? W ubiegłym roku próby wysłania deklaracji przez Internet w ostatnim dniu częstokroć kończyły się niepowodzeniem. I choć systemy Ministerstwa Finansów są coraz sprawniejsze, na dobrą sprawę nikt nie wie, jak zachowają się w przypadku lawinowego przyjmowania deklaracji w ostatnich dniach. Tym bardziej, że ta forma dostarczania PIT-ów cieszy się coraz większym powodzeniem, a zostawienie wszystkiego na ostatni moment jest chyba naszą cechą narodową ? ostrzega Adam Mielcarski z firmy e-file, producenta programu e-pity, który od lat śledzi rozwój i funkcjonowanie rządowego systemu e-deklaracje. ? Zresztą w tym roku już było kilka awarii i przerw w dostępie do systemu e-deklaracje, choć natężenie ruchu było zdecydowanie mniejsze niż to, jakiego trzeba się spodziewać w ostatnich dniach kwietnia ? dodaje.

Samo Ministerstwo Finansów zachęca do przesłania PIT-ów Internetem, co jest wygodne dla podatników, ale także w jakimś stopniu rozładowuje kolejki w urzędach oraz odciąża urzędników z ręcznego przepisywania danych z papierowych deklaracji do informatycznego systemu fiskusa. Niemniej w urzędach już widać nerwowe poruszenie, a kolejki osób składających deklaracje osobiście coraz bardziej się wydłużają.

Osoby chcące przesłać e-PIT-a nie powinny odkładać tego na ostatnią chwilę. Wysyłając PIT Internetem trzeba pamiętać o pobraniu i zachowaniu (wydrukowaniu lub zapisaniu w komputerze) urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO), gdyż jest to jedyny dokument potwierdzający złożenie zeznania. Co ważne, urząd skarbowy ma na jego wystawienie 24 godziny.

Lepiej się nie spóźnić
Jeżeli nie wyrobimy się z dostarczeniem PIT-a do urzędu do końca kwietnia grozi nam mandat za wykroczenie skarbowe w maksymalnej wysokości 2634 zł, jeśli w ogóle nie złożymy zeznania grzywna nawet do 26340 tys. zł. W przypadku, kiedy powinniśmy dopłacić podatek, dodatkowo urząd naliczy nam odsetki za każdy dzień zwłoki, w wysokości 10% w skali roku. Przy czym kara za niezłożenie deklaracji w terminie grozi nam nawet kiedy nie będziemy dłużnikiem fiskusa.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do poprawności wyliczeń w formularzu, i tak lepiej złożyć PIT ? nawet z błędem ? w terminie. Na poprawienie deklaracji jest bowiem pięć lat, licząc od końca roku, w którym mija termin na rozliczenie się z urzędem. Jeśli samemu wykryjemy błąd w terminowo złożonym zeznaniu, który nie polegał na wykazaniu zbyt małej kwoty podatku do zapłaty, w związku z korektą nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Jeśli zaś zaniżyliśmy podatek do zapłaty i sami to wykryjemy, musimy zapłacić go we właściwej kwocie, doliczając odsetki za zwłokę i tu jeżeli zobowiązanie ? ten dodatkowy podatek ? zapłacimy w terminie 7 dni od złożenia korekty ? zapłacimy 75% odsetek za zwłokę ? czyli 7,5% w skali roku.

Poprawiając swoje zeznanie po 30 kwietnia trzeba jeszcze raz wypełnić formularz PIT i pisemnie wyjaśnić powód składania korekty.

? Do 23 kwietnia Polacy złożyli raptem 200 tys. elektronicznych deklaracji za 2009 r. i nawet jeśli do końca miesiąca ta liczba znacząco się powiększy, osiągnięta w tym roku liczba e-deklaracji przy 25 mln podatników nie będzie imponująca ? ocenia Adam Mielcarski z firmy e-file specjalizującej się w tworzeniu aplikacji do wypełniania deklaracji podatkowych. ? Jestem jednak przekonany, że z roku na rok zaufanie do tej formy przesyłania deklaracji będzie rosło  ? prognozuje Mielcarski.

Jednego możemy być pewni ? fiskus o nas nie zapomni. Przecież jak powiedział Benjamin Franklin: ?Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki?

O firmie e-file sp. z o.o. www.e-file.pl
Działająca od 2009 roku spółka jest producentem profesjonalnych aplikacji biznesowych oraz programów wykorzystujących rozwiązania informatyczne do ułatwiania codziennego życia. Program e-pity jest pierwszą aplikacją udostępnioną przez firmę szerokiemu audytorium. Główne działania e-file koncentrują się na elektronicznym wypełnianiu formularzy, w szczególności formularzy podatkowych.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :