Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Nie będzie nowych bankomatów

9 listopada 2010

Nie masz bankomatu w okolicy? To nie będziesz mieć. Nie przybywa już maszyn z gotówką ? wynika z raportu NBP. Gdy w poprzednich latach kwartalnie pojawiało się od 300 do 600 nowych maszyn do wypłaty gotówki, tym razem w II kwartale stanęło jedynie 79 nowych bankomatów i ich liczba zatrzymała się na 16 205.

Obniżka prowizji od wypłat z obcych bankomatów jakiej wiosną dokonali MasterCard i Visa zrobiła swoje. Wcześniej, jeśli klient wykonał transakcję w maszynie nie należącej do sieci banku ? operatorzy kart: MasterCard  czy Visa, płacili właścicielowi bankomatu 3,5 zł, teraz organizacja karciane w zależności od rodzaju karty wykładają jedynie od 1,2-1,6 zł. Obniżka stawki o ponad połowę skutecznie zniechęciła do inwestowania w nowe maszyny.


Nowe statystyki pokazują, że niezależni operatorzy bankomatów niemal z dnia na dzień przestali rozwijać sieć.

Ale każdy kij ma dwa końce. Banki zachęcone obniżonymi prowizjami dużo hojniej niż wcześniej zaczęły oferować klientom darmowe wypłaty gotówki z bankomatów. W efekcie, choć maszyn nie przybywa, to popularność wypłat gotówki z bankomatów rośnie. W II kwartale Polacy wypłacili w ten sposób ? 63,7 mld zł (o 10 proc. więcej niż w poprzednim kwartale) i jest to kwota bliska rekordu z III kwartału 2008 roku (63,9 mld zł). Niewiele do rekordu brakło również liczbie transakcji wykonanych w bankomatach od kwietnia do czerwca ? prawie 172 mln. Częściej Polacy korzystali z maszyn jedynie w II kwartale 2009 roku, dokonali wówczas 173,6 mln wypłat.

autor:
Halina Kochalska
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :