Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Nawet 700 tys. zł więcej za mieszkanie z widokiem

27 października 2010

Każde kolejne piętro, na którym usytuowane jest mieszkanie to dopłata kilkuset złotych za metr kwadratowy. W Krakowie za jedno piętro wyżej trzeba dopłacić średnio aż 650 zł, czyli w przypadku 75 m kw. prawie 49 tys. zł. Mieszkania z ciekawym widokiem, choć droższe zwykle o kilkadziesiąt tysięcy, łatwiej znajdują nabywców. Nie jest tajemnicą, że panorama miasta widoczna z okien pozytywnie wpływa na wartość mieszkania.

Lokale, z których roztacza się ładny widok mogą osiągać ceny wyższe o 20% od tych, z których widok jest przeciętny ? mówi Tomasz Lewicki, doradca Home Broker z Warszawy. Dlatego w przypadku inwestycji deweloperskich standardem jest, że im wyżej, tym drożej. Poza tym, na najwyższych piętrach często usytuowane są lokale o najwyższym standardzie, co dodatkowo podbija cenę.


Kilkaset tysięcy dopłaty za wyższe piętro

W Krakowie mieszkania położone powyżej VI pietra kosztują średnio o ponad 3,6 tys. zł więcej za metr od tych zlokalizowanych na parterze. W przypadku mieszkania 75-metrowego różnica w cenie wyniesie więc przeszło 272 tys. zł. W Trójmieście piętra od VI wzwyż są droższe średnio 3,9 tys. zł za m kw., a w Warszawie o ponad 2,5 tys. złotych ? wskazują dane Home Broker. Poza tym, mieszkania na parterze są najmniej pożądane przez kupujących chociaż deweloperzy podnoszą ich atrakcyjność przez ogródki.

Szczególnie cenny ładny widok w Krakowie

Przeciętnie w Krakowie metr kwadratowy mieszkania drożeje z każdym kolejnym piętrem o 650 zł, w Trójmieście o 435 zł, a w Warszawie o 308 zł. Oznacza to, że np. w stolicy za 100-metrowy lokal położony piętro wyżej trzeba dopłacić przeciętnie aż 30,8 tys. zł. Różnicę w cenach dodatkowo podbija to, że inwestycje o dużej liczbie pięter położone są zwykle w centralnych dzielnicach, gdzie ceny generalnie są wyższe. Na peryferiach miast częściej stawia się mniejsze budynki i generalnie jest taniej.

Sprawdziliśmy też, jak różnice w cenach kształtują się w przypadku konkretnych inwestycji. Przykładowo, w warszawskiej inwestycji przy ulicy Grzybowskiej zrealizowanej przez Dom Development mieszkania na XIV piętrze oferowane są w średniej cenie o 7,1 tys. zł wyższej za metr (52%) niż te położone 12 pięter niżej (w sumie w budynku jest 17 pięter). Warto dodać, że w centrum miasta wyższe piętro to nie tylko ładniejszy widok, ale też mniejszy hałas czy mniej spalin w powietrzu.

Mniejsze różnice w segmencie popularnym

Ceny mieszkań na najwyższym i najniższym piętrze w budynkach z segmentu popularnego w mniej atrakcyjnej okolicy także różnią się w zależności od piętra, na którym są usytuowane. W przypadku stołecznej inwestycji Sakura spółki Ronson ceny mieszkań rosną o ok. 50 zł za m kw. wraz ze wzrostem kondygnacji, dlatego różnica między II a X piętrem to 400 zł za metr. Dla przykładu, trzypokojowe mieszkanie na drugim piętrze o metrażu 70 m kw., po uwzględnieniu obecnie stosowanego rabatu, kosztuje blisko 560 tys. zł. Takie samo mieszkanie na ostatnim, X piętrze oferowane jest obecnie przez dewelopera w cenie prawie 588 tys. zł. Różnica wynosi więc niespełna 28 tys. zł.

Drożej na tym samym piętrze z innej strony budynku

Różnice w cenie mogą występować także w obrębie jednego piętra. Z różnych stron budynku widok może być bowiem zupełnie inny, na przykład z jednej strony na ulicę, a z drugiej na teren zielony. Dobrym przykładem jest olsztyńska inwestycja Villa Jantar zrealizowana przez firmę Produkt. Im wyżej położone mieszkanie, tym deweloper sprzedaje je drożej (dopłata 100zł za metr za każde kolejne piętro), ale dodatkowo cena różni się w zależności od części budynku, w jakiej usytuowany jest lokal. ? Mieszkania, które mają widok na jezioro są droższe o 300-500 zł w przeliczeniu na m kw. ? mówi Krzysztof Zawadzki, doradca Home Broker.

Widok na Wawel tańszy niż na Skałki Twardowskiego

W krakowskiej inwestycji Kapelanka firmy Megapolis Development nabywcy mogą wybierać między widokiem na Wawel oraz Skałki Twardowskiego. – Wbrew pozorom deweloper wyżej wycenia drugą z tych atrakcji, najwyżej oczywiście widok na obie z nich. ? mówi Artur Luty, doradca Home Broker z Krakowa. Ponadto ceny rosną także wraz ze wzrostem piętra i tak:

* Za mieszkanie z oknami na wschód ? na wyższych piętrach pozwalających dostrzec Wawel ? można zapłacić od niecałych 7 tys. zł na parterze do 10,2 tys. na VII piętrze (najwyższe),
* Za mieszkanie z oknami na zachód ? na wyższych piętrach pozwalających dostrzec Skałki Twardowskiego ? można zapłacić od niecałych 7,8 tys. zł na parterze do 11 tys. na VII piętrze,
* Za okna wychodzące zarówno na wschód jak i zachód cena sięga nawet 12,5 tys. zł za m kw.

Z ładnym widokiem łatwiej sprzedać

W szczecińskiej inwestycji Widok, zrealizowanej przez dewelopera o tej samej nazwie, różnica w całkowitej cenie identycznych lokali na piętrze drugim i siódmym wynosi niewiele ponad 12 tys. zł. Projekt podzielony jest na dwie klatki, z jednej widać zachodnią stronę miasta, a z drugiej – wschodnią, z jeziorem Dąbie. ? Atrakcyjny widok z okna powoduje, że lokale mieszkalne w drugiej klatce są droższe, ale co ciekawe duże lepiej się sprzedają, chociaż różnica w cenie jest znacząca ? mówi Wiktor Kuziemko, doradca Home Broker ze Szczecina. Średnio za mieszkanie od strony zachodniej deweloper chciałby otrzymać 4,6 tys. zł za m kw., a w przypadku strony wschodnie – 5 tys. zł.

logo_homebroker_0autor:
Katarzyna Siwek
Bartosz Turek
Home Broker
www.homebroker.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :