Finanse osobiste



  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl





KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Najem nieruchomości ? więcej czasu na wybór formy opodatkowania

27 kwietnia 2010

Dochody uzyskane przez osoby fizyczne z najmu nieruchomości prowadzonego poza działalnością gospodarczą mogą być opodatkowane wg zasad ogólnych (podatkiem progresywnym) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podstawową formą opodatkowania najmu są zasady ogólne, aby opodatkować się ryczałtowo należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w tej formie. Do tej pory podatnicy, osoby fizyczne, którzy rozpoczynali wynajmowanie, mieszkań  lub innych nieruchomości należących do ich majątku prywatnego w trakcie roku podatkowego mogli złożyć oświadczenie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia najmu, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z najnowszymi zmianami oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu będzie można składać w terminie do dnia powstania obowiązku zapłaty pierwszego ryczałtu, tzn. do 20 ?go dnia miesiąca następnego po miesiącu uzyskaniu pierwszego przychodu albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód z najmu osiągną w grudniu. Nie złożenie oświadczenia w wymieniowym wyżej terminie oznacza, że od dochodów uzyskanych z najmu zapłacimy podatek na zasadach ogólnych wg stawki progresywnej. Należy przy tym pamiętać, że przychodem z najmu jest nie tylko czynsz otrzymany  w trakcie trwania stosunku najmu, ale również zaliczki przyjęte przy podpisaniu umowy. Oznacza to, że w przypadku, gdy np. 30 września przyjmiemy zaliczkę akonto czynszu za październik, to obowiązek zapłaty pierwszego ryczałtu, a zatem i termin złożenia oświadczenia upływa 20-go października, wyjaśnia Anna Dyczkowska z firmy doradczej Marghis Consulting.

Nowe zasady nie będą  jednak  dotyczyć wszystkich podatników. Do przychodów z umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie nowych zasad, pozostaną aktualne przepisy obowiązujące w dniu zawarcia umowy. Ponadto, uregulowanie dotyczy wyłącznie najmu prywatnego, poza działalnością gospodarczą. Przychody z najmu w ramach działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane w tej formie.

Zmieniony ust. 4  art. 9 z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od opublikowania ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

źródło: Marghis Consulting sp. z o.o.
www.marghis.com

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :