Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Mniejsza pensja to mniejsze mieszkanie

21 września 2010

Minimalny spadek średniej pensji spowodował spadek dostępności mieszkań na kredyt. Najwięcej stracili mieszkańcy Gdańska, gdzie dodatkowo zanotowaliśmy wzrost cen nieruchomości. Modelowa polska rodzina, składająca się z dwójki rodziców o średnich zarobkach i dziecka, która chce kupić mieszkanie, ma szansę na kredyt hipoteczny w kwocie ok. 395,5 tys. zł, o 4,4 tys. zł. mniejszy niż przed miesiącem.

W trudniejszej sytuacji jest singiel, który mieszkanie chciałby kupić sam. Jego mediana zdolności kredytowej wynosi niespełna 195 tys. złotych. W obu przypadkach jest to ok. 1 proc. mniej niż w lipcu.


Z największych aglomeracji w ostatnim miesiącu poprawiła się sytuacja mieszkańców Łodzi i Poznania, w obu tych miastach odnotowaliśmy spadki cen nieruchomości, o 1,55 proc. w Łodzi i o 1,33 proc. w Poznaniu. Dzięki temu, mimo spadku dochodów, łodzianie i poznaniacy mogą sobie pozwolić na większe mieszkanie niż miesiąc temu. W pierwszym przypadku wzrost wyniósł 0,46 proc. (do 95,3 m2 dla rodziny 2+1 i 46,9 m2 dla singla), w drugim zaś 0,24 proc. (do 70,3 m2 dla rodziny i 34,6 m2 dla singla).

Ciekawą sytuację zaobserwowaliśmy w tym miesiącu w Krakowie i Warszawie. W obu tych miastach ceny nieruchomości spadły, jednak obniżka była tak minimalna, że z nawiązką została skonsumowana przez spadające przychody i zdolność kredytową. W efekcie mieszkańcy obu miast otrzymają kredyt na mieszkanie mniejsze niż przed miesiącem, odpowiednio: 61,2 m2 i 30,2 m2 w Krakowie oraz 49,7 m2 i 24,5 m2 w Warszawie.

Z przeprowadzonej przez firmy Home Broker i Open Finance analizy cen transakcyjnych wynika, że ceny mieszkań wzrosły z miesiąca na miesiąc we Wrocławiu i Gdańsku, przy czym w tym drugim mieście bardziej ? o 2,87 proc. W efekcie zarówno rodzina 2+1 jak i singiel otrzymają kredyt, który pozwoli im na zakup mieszkania mniejszego o 3,85 proc. niż miesiąc wcześniej.

Open Finance co miesiąc przygląda się temu, jak duże mieszkanie może w największych polskich miastach kupić na kredyt rodzina zarabiająca dwukrotność średniej krajowej publikowanej przez GUS oraz singiel zarabiający dokładnie ową średnią. Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu 2010 roku wyniosło 3407,26 zł brutto (2440,51 zł netto), to o 0,2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 4,2 proc. więcej niż przed rokiem. Do symulacji przyjmujemy, że klienci nie posiadają żadnych dodatkowych obciążeń (kredytów, kart kredytowych), a do obliczeń uwzględniamy medianę zdolności kredytowej policzonej w najpopularniejszych bankach.

logo_noweopenMarcin Krasoń
współpraca: Michał Sadrak, Bernard Waszczyk
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :