Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Mieszkanie z widokiem na sąsiada – za i przeciw

1 stycznia 2019

W Polsce od lat utrzymuje się trend na ciasną zabudowę. Deweloperzy starają się maksymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń, budując „blok w blok”. Skutkiem tego są nieruchomości z widokiem na… okna sąsiadów. Czy kupno mieszkania w tego typu budynku to dobry pomysł? Sprawdź wszystkie za i przeciw.

Okno na sąsiada – co mówi prawo?

Zgodnie z prawem budowlanym, lokale mieszkaniowe powinny być budowane w miejscach, w których nie występują zagrożenia czy uciążliwości. Jakie? Chodzi tu przede wszystkim o czynniki takie jak hałas, szkodliwe promieniowanie lub zanieczyszczenia powietrza. Wśród uciążliwości nie wymienia się przysłonięcia widoku z okna przez sąsiedni budynek ani możliwości obserwowania sąsiadów z własnego mieszkania.

Minimalną odległość budynku od granicy działki określono w Rozporządzeniu ministra infrastruktury. Wynosi ona:

– 4 metry, jeżeli budynek zwrócony jest do granicy działki oknami lub drzwiami;
– 3 metry, jeżeli budynek zwrócony jest do granicy działki ścianą bez okien lub drzwi;
– 1,5 metra lub nawet bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli umożliwia to plan zagospodarowania przestrzennego.

Przed 1 stycznia 2018 minimalna odległość pomiędzy budynkami wynosiła 8 metrów. Aktualnie została ona zmniejszona o połowę. Oznacza to, że nowe inwestycje będą mogły być projektowane i budowane jeszcze ciaśniej niż dotychczas.

Warto wiedzieć

Ciasna zabudowa pojawiła się w polskich miastach z początkiem lat 90., kiedy ceny gruntów zaczęły znacząco rosnąć. W latach 60. i 70. budynki stawiano w znacznie większej odległości od siebie. Więcej o tym, jak projektowano osiedla kiedyś i dziś, przeczytasz tutaj.

Kupno mieszkania z widokiem na sąsiada – zalety

Ceny mieszkań z oknem na sąsiada często są niższe w porównaniu do innych lokali w tym samym budynku. Dodatkowo, w związku z tym, że to właśnie te nieruchomości często jako ostatnie pozostają niewykupione, stwarzają one możliwość do negocjowania ceny z deweloperem.

Osoby, które mieszkają na ciasnych osiedlach, podkreślają, że widok na okna potrafi zbliżać sąsiadów i pozytywnie wpływać na tworzenie społeczności. Dzięki temu mieszkańcy czują się bezpieczniej.

Mieszkanie z oknem na sąsiada – wady

Najważniejszą wadą ciasnej zabudowy jest dla wielu osób brak poczucia prywatności. Często wystarczy odsłonić zasłony lub rolety, aby zobaczyć, co dzieje się u sąsiada.

Drugą kwestią jest niezbyt atrakcyjny widok z okna. Nie da się ukryć, że zielony park, rzeka, plaża czy panorama miasta są dla większości osób widokiem bardziej pożądanym niż ściana sąsiedniego budynku.

Jak odgrodzić się od sąsiada?

Jeżeli mieszkanie wyróżnia się dobrą lokalizacją, optymalnym rozkładem i atrakcyjną ceną, warto rozważyć jego zakup i zastanowić się, jak zasłonić okno przed sąsiadami. Czasem wystarczy niewielka zmiana, jak zamontowanie ciekawych rolet, okiennic czy folii, która imituje efekt lustra weneckiego. Na rynku dostępne są także szyby, których przejrzystością można samodzielnie sterować.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Tagi: ,

Podobne artykuły :