Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Małe zainteresowanie dużymi mieszkaniami i domami

2 listopada 2010

Małe mieszkania i domy za niską cenę ? takich nieruchomości najczęściej poszukiwali użytkownicy serwisu nieruchomości otoDom.pl w okresie od lipca do września 2010 roku. Oprócz Mazowsza, najbardziej atrakcyjnymi regionami były Śląsk i Małopolska.

Jak wynika ze statystyk serwisu otoDom.pl, w III kwartale br. nastąpiło ożywienie na rynku nieruchomości. ? W porównaniu z poprzednim kwartałem zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania ofertami sprzedaży mieszkań i domów ? zauważa Przemysław Kotwicki, dyrektor internetowego serwisu ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości otoDom.pl.


Co ciekawe, odnotowaliśmy niemal dwukrotny wzrost liczby wyszukań nowych nieruchomości w stosunku do roku ubiegłego. Jednakże największym zainteresowaniem wśród użytkowników niezmiennie cieszy się oferta na rynku wtórnym.

Od lipca do września, Polacy najczęściej szukali małych lokali do 30 m2 (24 proc. zapytań). Mniej popularne, ale wciąż często wyszukiwane były średniej wielkości, 2 lub 3-pokojowe mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 60 m2 (18 proc. zapytań). Na podobnym poziomie utrzymywało się także zainteresowanie nieco większymi, 3 lub 4-pokojowymi lokalami o powierzchni 60-80 m2
(16 proc.).

Użytkownicy poszukujący w omawianym okresie domu jednorodzinnego, przeglądali głównie oferty sprzedaży nieruchomości o małej i średniej powierzchni. Największą popularnością cieszyły się zabudowania do 150 m2 ? dotyczyło ich 44 proc. zapytań. Nieco ponad jedna czwarta wyników odnosiła się do budynków średniej wielkości (150-300 m2). Im większy metraż, tym mniejsze zainteresowanie ofertami. Luksusowe domy o powierzchni powyżej 1200 m2, szukało już zaledwie 3 proc. osób.

Statystyki serwisu otoDom.pl wskazują, że w okresie od lipca do końca września br. największy ruch na rynku nieruchomości odnotowano w województwach mazowieckim, śląskim, dolnośląskim oraz małopolskim. ? Mazowsze niezmiennie oferuje najwięcej nieruchomości ? podsumowuje Przemysław Kotwicki. ? Według danych otoDom.pl blisko 40 proc. ogłoszeń dotyczących mieszkań i 35 proc. ofert sprzedaży domów dotyczyło właśnie tego regionu. Województwo to jest także najbardziej popularne wśród zainteresowanych kupnem nieruchomości. W omawianym okresie lokalizacji tej dotyczyło 23 proc. zapytań o mieszkania i 17 proc. o domy.

Druga w kolejności pod względem liczby ofert była Małopolska ? w ciągu ostatnich trzech miesięcy ogłoszenia z tego regionu stanowiły 11 proc. ofert dotyczących mieszkań i 9 proc. ogłoszeń sprzedaży domów. Za podażą nie idzie jednak popyt. Więcej osób poszukuje nieruchomości na Śląsku oraz na Dolnym Śląsku.

Polacy szukali najczęściej nieruchomości w najniższym przedziale cenowym. Trudności ze znalezieniem odpowiedniej oferty mieli użytkownicy zainteresowani kupnem domu za maksymalnie 250 tys. zł  (aż 40 proc. wyszukań). Średnie ceny nieruchomości o najmniejszym metrażu (do 150 m2) i w najpopularniejszych lokalizacjach znacznie przekraczały oczekiwania cenowe chętnych do zakupu domu (Śląsk średnio 375 tys. zł., Dolny Śląsk 478 tys. zł, Mazowsze niecałe 600 tys. zł).

www.otodom.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :