Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Lokaty bankowe w październiku

4 listopada 2009

Lokaty bankowe, choć są bezpieczną formą oszczędzania, są niestety coraz mniej korzystne dla klientów. Po wcześniejszych ?wyścigach? na najwyższe oprocentowanie lokaty, teraz banki masowo je zmniejszają. Wskutek tego maleją także zyski depozytariuszy. Czy lokata w dalszym ciągu jest atrakcyjnym sposobem oszczędzania?


Lokata to tradycyjny wybór bardzo ostrożnego inwestora. Jeśli chcemy mieć pewny zysk, najlepiej wybrać właśnie ją. Jednak od kilku miesięcy na polskim rynku obserwujemy zmniejszenie zainteresowania tym produktem. Dzieje się tak dlatego, że banki coraz bardziej obniżają oprocentowanie, a rosnąca inflacja jeszcze bardziej pomniejsza zyski.

Roman Przasnyski, ZFDF i Gold Finance: – Inflacja we wrześniu nieco zelżała i nie dewastuje już tak bardzo naszych portfeli, jak jeszcze miesiąc temu. Wyniosła ona 3,4 proc. po tym, jak w sierpniu skoczyła do 3,7 proc. We wrześniu była więc najniższa od lutego tego roku, kiedy wyniosła 3,3 proc. Jest to więc szansa na zwiększenie zysku z lokat.

Popularność lokat
Według najnowszych danych Polacy wciąż najczęściej wybierają lokaty w PLN. Najpopularniejsze są te długoterminowe, na 12 i 24 miesiące. Z całej puli dostępnych lokat spadku zainteresowania nie zanotowały jedynie lokaty 3 ? miesięczne. Cała reszta okazała się stosunkowo mało atrakcyjna i nie przyciągnęła nowych klientów.

Lokaty walutowe ? tradycyjnie już ? są znacznie mniej popularne niż złotowe. Najwięcej oszczędzamy w EUR (ale one także odnotowały spadek), zaraz potem w USD. Najmniej lokat mamy założonych w CHF ? choć ich ilość nie zmieniła się w ostatnim okresie. We wszystkich wypadkach królują lokaty długoterminowe (12 i 24 – miesięczne).

Gorsze wiadomości dla oszczędzających
Proste lokaty złotowe o minimalnej wartości 1000 PLN, które nie są opatrzone logiem promocji, nie przyniosą nam wielkich zysków. Tylko Bank Pocztowy oferuje 7 proc. na lokacie dwuletniej, a AIG Bank ustalił oprocentowanie na poziomie 6,3 proc. dla lokaty na 12 miesięcy. Prawie wszystkie pozostałe lokaty utrzymują oprocentowanie na poziomie niższym niż 6 proc. Ciekawą ofertę w segmencie lokat 3 i 6 ? miesięcznych ma Noble Bank i Getin Bank, ale tylko dzięki codziennej kapitalizacji odsetek, pozwalającej na uniknięcie podatku od dochodów kapitałowych (czyli tzw. podatku Belki).
Stan na dzień 26.10.2009 r. , źródło: portfel.pl

lokaty_zfdf_1
Różnice oprocentowania występujące pomiędzy bankami z czołowych miejsc, a tymi z ostatnich są bardzo duże. Największa rozpiętość dotyczy tych lokat o najkrótszym terminie, zwłaszcza 1 miesięcznych.

lokaty_zfdf_2
Roman Przasnyski, ZFDF i Gold Finance: – Od czerwca bieżącego roku, średnie oprocentowanie lokat 1 ? miesięcznych spadło o 0,67 punktu procentowego. Oprocentowanie lokat 3-miesięcznych zmniejszyło się jeszcze wyraźniej. Stosunkowo najmniej w ciągu ostatnich czterech miesięcy obniżyło się średnie oprocentowanie lokat 6-miesięcznych (spadek z 5,7 proc. do 5,3 proc. to tylko o 0,4 punktu). Bardzo powoli spada też średnie oprocentowanie lokat o najdłuższych terminach. Dla lokat 24- i 36-miesięcznych zmiany były jeszcze mniejsze.

Walutowe nisko
Oprocentowanie lokat w walutach obcych jest o wiele niższe niż w złotych. Wydaje się bowiem, iż banki utrzymują te produkty w swojej ofercie raczej z konieczności i przyzwyczajenie. Nie są one natomiast źródłem potężnych zysków ? ani dla banku, ani dla oszczędzającego.
lokaty_zfdf_3
Najwyższe oprocentowanie można wciąż uzyskać na lokatach w euro, stąd cieszą się one największą popularnością. Ale ich atrakcyjność jest także znacznie niższa.
lokaty_zfdf_4
Oprocentowanie lokat w USD zmieniło się niewiele. Paradoksalnie największe spadki dotyczyły przede wszystkim lokat długoterminowych, podczas gdy lokaty o krótszym terminie (1,3 lub 6 miesięcy) miały przez dłuższy okres porównywalne oprocentowanie.

lokaty_zfdf_5
Natomiast średnie oprocentowanie lokat we frankach obniżyło się w ostatnich miesiącach bardzo mocno. Najbardziej widoczne było to w przypadku lokat o krótkich terminach. Jeszcze w czerwcu najwyższe oprocentowanie dla lokaty 1 ? miesięcznej oferował Deutsche Bank. Wynosiło ono 0,75 proc. W październiku już tylko 0,30 proc.

Chociaż powinniśmy pamiętać o dobroczynnym wpływie oszczędzania, powinniśmy pamiętać, iż lokaty coraz wyraźniej tracą na rzecz kont oszczędnościowych lub innych produktów bankowych. Stały się po prostu mniej atrakcyjne. Najlepiej wybrać te lokaty, które pozwalają na uniknięcie podatku Belki, a także rozważyć najciekawsze propozycje kont oszczędnościowych. Jak przewidują eksperci ZFDF, na wzrost oprocentowania w najbliższym czasie nie ma bowiem co liczyć.

www.zwiazek-doradcow.org

logo_zwiazekfirm

Tagi:

Podobne artykuły :