Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Lokata krótko – czy długoterminowa? Którą powinieneś założyć, aby pomnożyć oszczędności?

16 marca 2017

Podziału lokat można dokonać, biorąc pod uwagę m.in. czas trwania umowy zawartej z bankiem. W ten sposób mówi się o lokatach krótko- i długoterminowych. Którą powinieneś założyć, aby pomnożyć oszczędności?

Lokaty bankowe cieszą się od wielu lat popularnością wśród klientów indywidualnych. Nie powinno to dziwić, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że na takiej inwestycji trudno stracić. Dziś działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje wszystkim klientom banków, że nawet w razie upadłości banku, otrzymają oni powierzone mu pieniądze.

Chcesz założyć lokatę bankową? Możesz wybierać wśród lokat krótko- i długoterminowych. Założenie której będzie ci się bardziej opłacać?

Zanim założysz lokatę bankową…

…powinieneś zapoznać się z aktualną ofertą banków. Jeżeli skorzystasz np. z tego rankingu: https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych, to szybko zorientujesz się w oprocentowaniu takich produktów. Musisz pamiętać, że wysokość oprocentowania to jeden z najważniejszych czynników, na który powinieneś zwrócić uwagę.

lokata_krotko_czy_dlugoterminowaBanki już od dłuższego czasu ograniczają dostęp m.in. właśnie do lokat bankowych, zastrzegając, że wybraną może założyć np. jedynie osoba, która wcześniej nie korzystała z oferty banku. Powinieneś na to zwrócić uwagę. Sprawdź również, czy przy zakładaniu lokaty bankowej, będziesz musiał założyć np. rachunek bankowy. Jeżeli zdecydujesz się na ofertę Idea Banku, a dokładniej na lokatę Stabilną (więcej: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-stabilna), to nie będziesz musiał korzystać z innych produktów.

Lokata długoterminowa – co musisz wiedzieć?

Aktualne oferty lokat długoterminowych nie zachęcają. Dlaczego? Oprocentowanie takich produktów jest bardzo niskie. Jeżeli założysz lokatę na rok lub dwa lata, to możesz stracić – za pewien czas na rynku mogą pojawić się lepiej oprocentowane produkty. Czy to oznacza, że lokaty długoterminowe nie mają zalet?

Zakładając lokatę długoterminową musisz pamiętać, że wycofanie kapitału np. po 6 miesiącach sprawi, że bank nie wypłaci ci wypracowanych dotychczas odsetek lub wypłaci ci tylko ich część. Podpisanie takiej lokaty jest zatem dobrą opcją tylko wówczas, gdy wiesz, że środki na niej zdeponowane, nie będą ci potrzebne przez ten czas.

Założenie lokaty długoterminowej – o ile oprocentowanie jest atrakcyjne – jest wygodne. Przez kilkanaście miesięcy nie musisz porównywać ofert banków, nie musisz również interesować się stopami procentowymi.

Czemu założyć lokatę krótkoterminową?

Wystarczy, że zapoznasz się z rankingiem lokat – z pewnością zauważysz, że lokaty krótkoterminowe są lepiej oprocentowane niż długoterminowe. To główny powód, dla którego warto zdecydować się podpisać umowę z bankiem np. na miesiąc.

Lokata krótkoterminowa jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które będą musiały sięgnąć po odłożone środki za kilka miesięcy. W takiej sytuacji założenie lokaty długoterminowej nie ma żadnego uzasadnienia – nie opłaca się.

Jeżeli zdecydujesz się na lokat krótkoterminowe, to po upływie okresu, na który została zawarta umowa, będziesz musiał ponownie zapoznać się z ofertą banków. Może to być uciążliwe, ma jednak swoje zalety – w ten sposób zawsze możesz założyć aktualnie najlepiej oprocentowaną lokatę.

Zapisz

Zapisz

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :