Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

4 grudnia 2017

Regularne odkładanie pieniędzy zapewnia komfort psychiczny i bezpieczeństwo finansowe na wypadek utraty płynności finansowej czy nieplanowanych wydatków. Efektywne oszczędzanie polega nie tylko na systematycznym odkładaniu pieniędzy, ale również na ich pomnażaniu. Wśród najpopularniejszych produktów bankowych, stworzonych z myślą o powiększaniu zgromadzonych środków można wymienić lokatę oraz konto oszczędnościowe. Różnią się one oprocentowaniem, a także formą kontrolowania swoich oszczędności.

Oszczędzanie – bez względu na preferowaną formę – jest uznawane za przejaw odpowiedzialności i perspektywicznego myślenia. Regularnemu odkładaniu środków może towarzyszyć dodatkowa motywacja, np. wyjazd na wakacje, zakup nowego samochodu lub nieruchomości.

Konto oszczędnościowe – wady i zalety

Konto oszczędnościowe jest popularnym produktem bankowym, pozwalającym na systematyczne gromadzenie środków na określony w umowie procent. Sposób prowadzenia rachunku, wymagania i koszty mogą się różnić w zależności od banku. W celu wybrania jak najkorzystniejszej oferty warto skorzystać z Porowneo.pl – szybkiej i wygodnej porównywarki internetowej, która przedstawia wszystkie wyniki w atrakcyjnej i czytelnej formie.

Konto oszczędnościowe jest rozwiązaniem dla osób, które chcą regularnie odkładać niewielkie sumy, np. co miesiąc kilkaset zł. Znacznie ułatwia to opcja zlecenia stałych przelewów, która dostępna jest w większości tego typu rachunków. Podstawową zaletą konta oszczędnościowego jest oprocentowane, dzięki któremu można powiększyć swoje oszczędności. Poza tym w dowolnym momencie i bez konsekwencji można wypłacić zgromadzone środki. Wadą rachunku oszczędnościowego są natomiast płatne przelewy (zazwyczaj jeden w miesiącu jest darmowy).

Lokata bankowa – wady i zalety

Lokata terminowa jest umową, zawieraną pomiędzy oferentem lokaty a klientem. Polega ona na złożeniu w depozyt środków pieniężnych na określony czas. Po upływie tego czasu oferent lokaty jest zobowiązany do wypłacenia na rzecz klienta ulokowanej kwoty wraz z odsetkami. Zwykle oprocentowanie lokaty terminowej jest znacznie wyższe niż na koncie oszczędnościowym. Opcja ta polecana jest osobom, które mają zgromadzoną większą sumę pieniędzy i nie chcą jej w najbliższym czasie wydawać. W przypadku małych kwot znacznie atrakcyjniejszym rozwiązaniem jest założenie rachunku oszczędnościowego.

Oprac. Redakcja

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :