Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Liczba rachunków inwestycyjnych w 2009 roku – podsumowanie

23 stycznia 2010

O ponad 100 tys. wzrosła liczba rachunków papierów wartościowych prowadzonych przez uczestników KDPW w 2009 roku. Na koniec grudnia ubiegłego roku prowadzonych było 1.132.602 rachunki. To najlepszy wynik od kilku lat. Mimo słabszej koniunktury na światowych rynkach, inwestorów na warszawski parkiet przyciągnęły atrakcyjne oferty zarówno nowych, jak i notowanych już spółek.

Przez cały 2009 rok liczba rachunków była wyższa niż milion. Na koniec stycznia banki i biura maklerskie prowadziły nieco ponad 1 mln rachunków i z każdym miesiącem liczba ta rosła. Najwyższa liczbę rachunków odnotowano w listopadzie ? 1.149.067.

– Rok 2009 jest okresem powrotu inwestorów indywidualnych na parkiet i wzrostu ich aktywności. W minionym roku warszawska giełda była niekwestionowanym liderem pod względem liczby nowych spółek wchodzących na parkiet ? pokonała wszystkie europejskie giełdy. Również pod względem wartości IPO był to niezwykle udany rok. To spowodowało wzrost zainteresowania inwestowaniem na GPW, a w konsekwencji wzrost liczby rachunków ? komentuje Iwona Sroka, prezes KDPW.

Szczególnie silny wzrost liczby nowych rachunków odnotowano w październiku ? wówczas liczba rachunków wzrosła o ponad 14 tys. ? Było to efektem dwóch gigantycznych ofert, które trafiły na nasz rynek: prywatyzacji PGE oraz nowej emisji PKO BP. Duże państwowe spółki zawsze budziły zainteresowanie inwestorów, a oferty te były warte w sumie aż 11 mld zł ? mówi Iwona Sroka.

liczbarachunkinwest

Źródło: KDPW, na podstawie informacji Uczestników.

W 2009 roku najwięcej nowych rachunków zostało założonych w Centralnym Domu Maklerskim Pekao SA ? blisko 44 tys.; drugie miejsce przypadło DI BRE Banku (wzrost o 34,5 tys. rachunków), a trzecie BM Alior Banku, które zwiększyło liczbę nowych rachunków o ponad 11,2 tys. W przypadku Alior Banku odnotowano jeden z najsilniejszych procentowych wzrostów liczby nowych rachunków w 2009 roku: na koniec stycznia broker prowadził nieco ponad 500 rachunków, a na koniec grudnia ? ponad 11,7 tys.

Pod względem liczby prowadzonych rachunków liderem na koniec 2009 roku był Centralny Dom Maklerski Pekao SA, który prowadził 201.824 rachunki. Na drugim miejscu uplasował się DI BRE Banku z liczbą 194.089 rachunków, a na trzecim ? DM Pekao (158.554 rachunki).

www.kdpw.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1200 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: ,

Podobne artykuły :