Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kupujesz mieszkanie na kredyt? Uważaj na te haczyki w umowach

27 lutego 2016

Większość nabywców mieszkań korzysta z kredytów hipotecznych. Dzięki nim można łatwo spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego „M” wtedy, gdy nie dysponuje się odpowiednimi oszczędnościami. Zanim jednak podpiszesz umowę z bankiem, sprawdź, na jakie zapisy zwracać szczególną uwagę.

Kredyt mieszkaniowy tylko z pozoru może wydawać się tani, ponieważ jego oprocentowanie na tle innych ofert kredytowych nie jest wysokie. Niemniej jednak odsetki od takiego kredytu średnio wynoszą nawet około 100-200 tysięcy złotych. Warto wobec tego wybrać kredyt jak najbardziej atrakcyjny, także pod kątem innych opłat, które mogą być wymagane przez bank.

Opłata aranżacyjna, czyli prowizja za uruchomienie kredytu

To bezzwrotna opłata, która jest pobierana przez bank za samo zawarcie kredytu i liczona jest od jego wysokości, co powoduje, że w przypadku kredytów hipotecznych to często po kilka tysięcy złotych. Zwykle jest zaliczana w koszty kredytu, więc spłaca się ją razem z ratami. Warto jednak sprawdzić, które banki nie naliczają prowizji – czasami jednak związane jest to z koniecznością skorzystania z innych ich produktów, na przykład otwarcia rachunku czy skorzystania z dodatkowych polis ubezpieczeniowych.

Polisy ubezpieczeniowe od kredytu

uwazaj_na_haczyki_w_umowachWarto również poświecić im nieco miejsca, ponieważ zwykle wtedy, gdy wybiera się nowe mieszkania w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy w innych miastach, bank wymaga od klienta zawarcia szeregu umów ubezpieczeniowych. Są to między innymi: polisa ubezpieczeniowa od niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie pomostowe, polisa na życie, polisa od utraty pracy, także potrzebne jest ubezpieczenie nieruchomości. Najlepiej, aby było ich jak najmniej i nie kosztowały dużo.

Wcześniejsza spłata kredytu

Gdy istnieje szansa, że kredyt hipoteczny będzie można spłacić wcześniej niż wynika to z umowy, w takim przypadku warto też sprawdzić warunki dotyczące jego wcześniejszej spłaty. Często bank umożliwia je tylko po określonym czasie, ponieważ w przeciwnym przypadku naliczy dodatkowe opłaty.

Zatem pamiętaj, żeby przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytał, a jeżeli nie rozumiesz określonych klauzul, wtedy skonsultuj się ze specjalistą, na przykład prawnikiem lub poszukaj pomocy na forach internetowych.

Tagi: , ,

Podobne artykuły :