Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna?

8 kwietnia 2017

Mało kto o tym wie, ale pożyczka hipoteczna nie jest tym samym, co kredyt hipoteczny. Łączy je jedynie fakt, że oba produkty kredytowe wymagają wpisu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości, a sama pożyczka hipoteczna w wielu aspektach przypomina kredyt gotówkowy. Co zatem wybrać – kredyt gotówkowy, czy może bardziej atrakcyjna będzie pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna a kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna, jak już wskazuje jej nazwa, jest produktem, którego głównym zabezpieczeniem jest wpis hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Nie jest to jednak, jak w przypadku kredytu hipotecznego, nieruchomość, którą dopiero kupujemy i nie ją finansujemy kredytem. Pożyczkę hipoteczną można uzyskać, dokonując wpisu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości, którą już posiadamy.

Kredyty hipoteczne mają bardzo atrakcyjne warunki i są nisko oprocentowane. Wadą tego produktu jest przede wszystkim to, że sfinansujemy nim jedynie konkretny cel związany z nieruchomością, np. zakup, remont lub budowę.

direct_money_kredyty_Jeśli potrzebujemy skredytować inny rodzaj zakupu musimy niestety godzić się na wysokie oprocentowanie, jakie zazwyczaj istnieje przy kredytach gotówkowych, które dochodzi do 20%, a nawet więcej. Dobrym rozwiązaniem w tym momencie jest pożyczka hipoteczna, którą pomimo wpisu hipotecznego możemy sfinansować dowolny cel. Ten rodzaj kredytu jest dużo tańszy od kredytu gotówkowego. Jego koszt podobnie jak przy kredytach hipotecznych składa się z aktualnego WIBORU oraz marży banku, chociaż jest wyższy niż w kredycie hipotecznym, jednak niewiele. Średnia oprocentowania pożyczek hipotecznych wynosi jedynie 8%, co daje dwukrotnie niższą sumę przy spłacie kredytu gotówkowego. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim nieruchomość jest dla banku bardzo atrakcyjnym zabezpieczeniem i obniża ryzyko banku, przez co klient płaci niższą marżę.

Przy pożyczce hipotecznej należy jednak pamiętać, że procedury oraz formalności są bardzo podobne do tych przy kredycie hipotecznym. Niezbędny będzie zatem akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, wycena nieruchomości oraz zaświadczenie o dochodach.

Wady pożyczki hipotecznej

Pożyczka hipoteczna posiada wiele zalet, ale nie jest produktem bez wad. Przede wszystkim formalności są bardziej skomplikowane oraz trwają dłużej niż przy kredycie gotówkowym. Musimy też pamiętać o tym, że w razie braku spłaty kredytu, stracimy dach nad głową.

Jeśli zatem kredyt, który zamierzasz wziąć, nie będzie zbyt wysoki, lepiej jest skorzystać z kredytu gotówkowego (sprawdź najlepsze kredyty gotówkowe), z pewnością będzie nieco droższy, ale otrzymasz go szybciej i będziesz wiedzieć, że Twój dom jest bezpieczny.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :