Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Koszty wynajmu oraz wakacyjnego noclegu

25 maja 2010

Mimo iż Polacy są zwolennikami posiadania własnej nieruchomości, to na skutek wysokich cen mieszkań i utrudnień w dostępie do kredytów coraz więcej osób jest zmuszonych do wynajmowania mieszkania.


KOSZTY WYNAJMU

Wzrost popytu, który miał miejsce w 2008 i 2009 roku został jednak zrównoważony większą podażą mieszkań pod wynajem. W kwietniu 2010 w serwisie www.szybko.pl zamieszczono ponad 8100 ofert wynajmu mieszkań, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku było ich dwukrotnie mniej.

Podczas gdy rok 2009 zamknął się spadkiem kosztów wynajmu, to dane z 4 miesięcy 2010 roku wskazują, że obecnie mamy do czynienia z ich stabilizacją. W porównaniu z końcem 2009 roku w kwietniu 2010 koszty wynajmu w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Katowicach są średnio o 0,3% wyższe. Zmiany dla poszczególnych miast wynoszą +2,2% we Wrocławiu, -2,7% w Krakowie, +0,2% w Warszawie, -2,4% w Gdańsku, +2,8% w Poznaniu i +0,4% w Katowicach. Nadal jest taniej w porównaniu z kwietniem zeszłego roku: o 8% we Wrocławiu, Warszawie i Katowicach, o 5% w Krakowie i Poznaniu i  1% w Gdańsku.

KOSZTY WYNAJMU MIESZKAŃ W KWIETNIU 2009 I 2010

Najtaniej jest wynająć mieszkanie w Białymstoku i Olsztynie. Miesięczny koszt wynajmu kawalerki zamyka się tam w 900 złotych, a w większości analizowanych miast jest to kwota do 1100 złotych. Tradycyjnie najdrożej jest w Warszawie ? 1380 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że obecny średni koszt wynajmu kawalerki jest aż o 120 złotych niższy niż przed rokiem.  Koszt wynajmu mieszkania dwupokojowego zaczyna się od 1100 złotych w Olsztynie i Białymstoku i kończy się na niemal 1900 złotych w Warszawie. Za mieszkanie 3-pokojowe  zapłacimy od 1200 w Olsztynie do 2660 złotych w Warszawie, co potwierdza obiegową opinię o niezwykle wysokich, w porównaniu z resztą kraju, kosztach życia  w stolicy. Za koszt wynajmu kawalerki w Warszawie można znaleźć mieszkanie 3-pokojowe w Białymstoku lub Olsztynie!

KOSZTY WYNAJMU MIESZKAŃ W NAJWIĘKSZYCH POLSKICH MIASTACH

WYNAJEM KRÓTKOOKRESWY, GDZIE I ZA ILE MOŻNA ZAMIESZKAĆ  W TRAKCIE WAKACJI?

Na podstawie ofert, zamieszczonych w Internecie i w dedykowanym ofertom krótkookresowym serwisie www.szybkowakacje, policzone zostały koszty zakwaterowania jednej osoby na jedną noc w różnych rejonach Polski. W zestawieniu tym nie znalazły się hotele, lecz przede wszystkim pensjonaty, kwatery agroturystyczne i prywatne a także mieszkania wynajmowane na okres krótszy niż miesiąc.

Średni koszt noclegu w Polsce wynosi około 43 złotych. Najtańszym regionem jest Roztocze ? średnio 30 złotych za nocleg, a najdroższym Małopolska ? dwa razy tyle czyli 60 złotych. Do grupy najdroższych lokalizacji należą Podhale, ze średnim kosztem noclegu rzędu 53 złotych oraz Mazowsze, gdzie trzeba się liczyć z kosztem 50 złotych za dobę. Wyższe koszty w tych trzech rejonach są efektem zlokalizowania tam najczęściej odwiedzanych polskich miast: Krakowa, Zakopanego i Warszawy.

Koszty noclegów są  pochodną popularności danego regionu oraz wielkości i standardu istniejącej tam bazy. Najtaniej będzie jeśli zaplanujemy wakacje bądź krótki weekendowy wyjazd na Roztocze, w regionie Świętokrzyskim oraz na Warmii i Mazurach. W przypadku Roztocza  i Świętokrzyskiego wynika to ze stosunkowo niewielkiej popularności tych rejonów wśród polskich turystów. Natomiast na Warmii i Mazurach w ostatnich latach baza noclegowa zdecydowanie się rozrosła, na skutek powstawania gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów a także wakacyjnych domów prywatnych przeznaczanych przez właścicieli na wynajem. Dzięki bogatej ofercie ceny są konkurencyjne. Zróżnicowanie poziomu cen wynikające z popularności widoczne jest również na przykładzie terenów nadmorskich: mniej popularne wśród Polaków Pomorze Zachodnie jest tańsze od obleganych rejonów Pomorza Wschodniego.

Najtańsze internetowe oferty noclegów pochodzą  z Kujaw, gdzie można znaleźć kwaterę już za 18 złotych. Wśród najtańszych ofert dominują propozycje noclegów za 20 złotych, ale w Małopolsce minimum to 30 złotych. Zdecydowanie bardziej zróżnicowane są ceny maksymalne ? zamykają się w widełkach od 50 do 150 złotych. 150 złotych za nocleg dla jednej osoby płaci się w Zakopanem czy Krakowie (przy czym należy jeszcze raz nadmienić iż nie są tu brane pod uwagę hotele). Tak duże dysproporcje to, wspomniany już wcześniej, efekt zlokalizowania w tych rejonach atrakcyjnych i obleganych kurortów.

Koszty mogą  być oczywiście niższe jeśli zatrzymamy się w jednym miejscu na dłuższy pobyt. Większość właścicieli oferuje 10-15% obniżki cen.

KOSZT NOCLEGU DLA 1 OSOBY

www.expander.pl
www.szybko.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :