Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Koniec pokrywania strat na sprzedaży OC zyskami ze sprzedaży polis AC

23 marca 2010

Wojciech Rabiej z rankomat.pl: Ubezpieczyciele wykończyli się nawzajem wojną cenową. To oznacza koniec pokrywania strat na sprzedaży OC zyskami ze sprzedaży polis AC. Wojciech Rabiej, szef porównywarki rankomat.pl

W weekend 20-21.03 br. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała wyniki towarzystw ubezpieczeniowych za cały 2009 rok.  Ciekawe dane dotyczą ubezpieczeń komunikacyjnych,  warto zwrócić uwagę szczególnie na kilka kwestii:

Sprzedaż AC przyniosła całemu rynkowi stratę
Wynik techniczny dla wszystkich ubezpieczycieli raportujących do KNF po raz pierwszy od dawna jest ujemny i wynosi łącznie -86,3 miliona złotych. Druga linia ubezpieczeń komunikacyjnych zanotowała ujemny wynik przy spadku przychodów o 6%.  To, co działo się na rynku ubezpieczeniowym do tej pory, czyli ostra wojna cenowa, zapowiadało taki efekt? W porównaniu do wyników za 2008 roku wynik roku 2009 roku jest o ponad pół miliarda złotych (!) gorszy. Dotąd, mimo że jest to wbrew przepisom prawa, powszechnie uznawano, że zły wynik w ubezpieczeniach OC towarzystwa ubezpieczeniowe kompensują sobie z segmentu ubezpieczeń Casco.

OC: do każdych 100 zł zebranej składki ubezpieczyciele dołożyli 14 zł!
W kwestii OC wyniki KNF przynoszą dalsze złe wiadomości. Strata pogłębiła się o 248 milionów złotych i w 2009 roku znacznie zbliżyła się  do miliarda złotych.  Niestety, mimo wzrostu przypisu składki o prawie 2% ujemny wynik techniczny wyniósł -954 miliony złotych. Co oznacza, że do każdych 100 złotych zarobionej składki ubezpieczyciele dołożyli 14 złotych?

Na ubezpieczeniach komunikacyjnych ubezpieczyciele stracili ponad miliard złotych
Łączna strata w ubezpieczeniach OC i AC przekroczyła miliard złotych i wyniosła 1.040 milionów złotych.  Warto wspomnieć, że w wynikach prezentowanych przez KNF nie ma wyników AXA i Liberty Direct, które raportują do niepolskich organów nadzoru, ginąc tam w sprawozdaniach grupowych.

Co z tego wynika?
Techniczny wynik towarzystw na ubezpieczeniach komunikacyjnych wskazuje dość jednoznacznie kierunek zmian cen: ubezpieczyciele osiągnęli poziom strat, których prawdopodobnie nie będą już dłużej chcieli i mogli akceptować. Dodatkowo, wojna cenowa doprowadziła do dwóch niebezpiecznych zjawisk:
– Obniżki cen doprowadziły do istotnych strat niektórych ubezpieczycieli, czemu pewnie wnikliwie przygląda się KNF
– Produkty, w szczególności te dobrowolne ? Casco ? zostały tak bardzo zróżnicowane pod względem zakresu, że bez szczegółowej i dogłębnej analizy warunków ubezpieczeń poszczególnych towarzystw jest niemożliwe rzetelne porównanie ?value for money? tych produktów.

W rankomat.pl przyglądamy się ubezpieczeniom i rzetelnie oceniamy ich jakość w takim zakresie, w jakim ubezpieczyciele zobowiązują się w ogólnych warunkach swoich ubezpieczeń do świadczenia usług swoim klientom.

Serwis rankomat.pl jest niezależną porównywarką ubezpieczeniową, która w wygodny i prosty sposób pozwala w ciągu kilku minut porównać oferty wielu ubezpieczycieli. Dzięki zastosowanemu mechanizmowi działania i rozwiązaniom technicznym, użytkownicy rankomat.pl mają możliwość dokonania szybkiego wyboru najtańszego bądź najbardziej korzystnego (pod względem relacji cena/zakres) ubezpieczenia. Istotną charakterystyką porównywarki jest RANKingTM, unikalny algorytm porównujący również zawartość oferowanych klientowi ubezpieczeń, biorący pod uwagę ponad 40 różnych kryteriów. Dzięki temu, że podstawą współpracy z towarzystwami są szczegółowe umowy o współpracy, przedstawiane odwiedzającym serwis ceny ubezpieczeń są ostateczne. Prawie wszystkie polisy użytkownik może zakupić online, płacąc przelewem bądź kartą kredytową. Porównywarka rankomat.pl spełnia surowe wymogi dotyczące ochrony danych osobowych stawiane m.in. przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Informacje przekazywane przez użytkowników do systemu są szyfrowane za pomocą protokołu https.

logo_rankomatW tym momencie porównywarka rankomat.pl porównuje online 45 ofert 12 ubezpieczycieli (PTU, MTU, HDI, Benefia, Compensa, InterRisk, Generali Direct, Uniqa, PZU, Warta i Aviva Direct). Dodatkowo ze strony rankomat.pl można uzyskać przekierowanie do 3 firm direct (Axa Direct, Liberty Direct, Link4). Serwis został stworzony przez zespół specjalistów z zakresu ubezpieczeń i finansów, z długoletnim doświadczeniem w firmach ubezpieczeniowych o profilu tradycyjnym oraz direct. Właścicielem porównywarki jest firma iklu SA.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły :