Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kobieta na e-zakupach, czyli słów kilka o formach płatności w sieci.

13 lutego 2011

Zakupy w internecie są szybsze, łatwiejsze, a czasem nawet tańsze niż w tradycyjnym sklepie. Wartość zakupów dokonywanych w internecie rośnie dynamicznie od kilku lat. Dlaczego zatem wciąż liczna grupa konsumentów nie korzysta z dobrodziejstw e-zakupów? Dostęp do internetu nie stanowi już większego problemu. Polacy posiadają kilkanaście milionów kont bankowych, a ilość kart kredytowych przekracza 10 mln milionów. Wszystko przemawia więc za tym, aby e-zakupy rozwijały się jeszcze szybciej.

Tym, co wydaje się powstrzymywać sporą część konsumentów przed zakupami w sieci, to obawa o bezpieczeństwo takiej formy zakupów, a przede wszystkim bezpieczeństwo płatności. Co jednak pocieszające, w zgodnej opinii zarówno banków, jak i e-sklepów, dokonywanie płatności w internecie jest bardzo bezpieczne.

Główną przyczyną problemów są niestety: gapiostwo, niewiedza i – nie waham się użyć tego słowa ? chciwość samych klientów. Jeśli przykładowo dajemy się skusić na pełnowartościowy produkt oferowany za pół ceny, to od razu powinno nam się zapalić czerwone światło. Jeśli postępujemy rozsądnie i trzymamy się pewnych zasad bezpieczeństwa, nie ma powodu do obaw.

Jeśli i ty wahasz się przed robieniem e-zakupów, proponuję krótki przewodnik po formach płatności w internecie. Banki i firmy obsługujące e-płatności same wychodzą klientom coraz bardziej naprzeciw zamieszczając na swoich stronach www informację na temat bezpieczeństwa płatności w internecie. Posiadacze kart kredytowych niektórych banków takie same informacje znajdą na wyciągach.

A zatem pora zapoznać się z podstawowymi formami płatności w internecie.

Płatności za zakupy w e-sklepach można dokonywać zazwyczaj na 4 sposoby:

1. Tradycyjny przelew bankowy.
Przelewamy wówczas na wskazany rachunek określoną kwotę i czekamy na potwierdzenie sklepu o jej przyjęciu. W dobie bankowości internetowej realizacja przelewu zajmuje chwilę, a płatność znajduje się na koncie sklepu najdalej następnego dnia, o ile nie trafimy na weekend. Gorzej, jeśli ktoś nie korzysta z przelewów internetowych, ani z obsługi konta przez telefon. Wówczas pozostaje udać się do oddziału i dokonać przelewu obciążonego dodatkową prowizją sięgającą niekiedy 5 zł i więcej. W ostateczności można skorzystać z usług Poczty Polskiej, choć w tym przypadku nie należy się liczyć z szybką realizacją przelewu. Celowo o tym piszę, gdyż w przypadku zakupów internetowych liczą się zarówno cena, czas dostawy, jak i koszty dodatkowe. Jeśli do naszego towaru doliczymy prowizję za przelew 7 zł, może się okazać, że uwzględniając czas potrzebny na wizytę w banku gra nie jest warta świeczki, gdyż kupimy coś raptem 2 zł taniej niż w tradycyjnym sklepie.
Dlatego też, już na etapie wyboru metody płatności warto się dobrze zastanowić i dopasować ją do naszych możliwości. W skrajnych przypadkach to właśnie forma płatności może decydować o atrakcyjności zakupu.

2. ePrzelew
ePrzelew to bardzo duże, wręcz rewolucyjne udogodnienie dla klientów. Dostępny jest w coraz większej ilości e-sklepów i oferowany jest w coraz większej liczbie banków. W praktyce jedynym co musi zrobić klient to potwierdzić dokonanie transakcji. Technicznie wygląda to w ten sposób, że po dokonaniu zakupów wskazujemy w panelu płatności na stronie internetowej e-sklepu opcję ePrzelew. Następnie klikamy w ikonkę z logo banku, w którym mamy konto. Następnie zostajemy przekierowani na stronę do logowania w naszym banku. Po zalogowaniu na konto ukazuje nam się stosowny komunikat z danymi do płatności na określoną kwotę za nasze zakupy. Postępujemy analogicznie jak przy dokonywaniu zwykłego przelewu. Po zatwierdzeniu przelewu hasłem lub kodem SMS zostaniemy wylogowani z naszego banku i przekierowani na stronę e-sklepu.
W ten sposób zostaną przelane środki z naszego konta na konto sklepu. Co ważne, operacja taka trwa kilka sekund. Po chwili e-sklep otrzymuje informację o zapłacie, a klient o pozytywnym dokonaniu płatności.

3. Płatność kartą płatniczą / kredytową.
Celowo piszę płatniczą / kredytową, gdyż nie każda karta wydawana do konta służy do płatności w internecie. I odwrotnie, nawet mając kartę kredytową możemy natrafić na taką, którą w internecie nie zapłacimy. Generalnie większość kart tzw. wypukłych będzie jednocześnie służyć do płacenia w internecie. Jeśli mamy ?kredytówkę? płaską lepiej upewnić się, czy będzie ona przydatna na e-zakupach. Powyższe informacje będą przydatne przy wyborze karty kredytowej. Jeśli już chcesz wyrobić sobie kartę, to niech będzie ona w pełni funkcjonalna.

Jeśli zatem masz w porftelu kartę do płacenia w internecie, wszystko co jest ci potrzebne, to zawarte na niej informacje.
Przy dokonywaniu płatności należy podać:
– system w jakim działa karta: VISA/MasterCard,
– numer karty i datę ważności,
– kod zabezpieczający tzw. CVC2/CVV2, znajdujący się na odwrocie karty za jej numerem.
Dopiero podanie tego trzycyfrowego kodu pozwala dokonać płatności. Należy na co dzień chronić właśnie ten kod przed oczami niepowołanych osób np. płacąc za zakupy w markecie. Można pokusić się wręcz o jego ukrycie delikatną naklejką. Pamiętaj: kod CVC2/CVV2 w internecie zastępuje PIN i podpis. Dlatego jest tak ważny. Jeśli masz kartę banku X, zapisz sobie w telefonie komórkowym numer telefonu do banku pod którym będziesz mogła zastrzec kartę w przypadku zgubienia czy kradzieży. Wpisz sobie też numer 9584. To Centrala Kart Kredytowych, gdzie uzyskasz pomoc w połączeniu ze swoim bankiem. To zaoszczędzi ci cennego czasu, którego złodziej z pewnością nie będzie marnował próbując zrobić zakupy twoją kartą.

4. Płatność przy odbiorze
Forma, która choć powoli traci na znaczeniu, wciąż pozostaje popularna zwłaszcza wśród klientów dość nieufnych wobec wszelkich nowinek. Płatność przy odbiorze odbywa się zazwyczaj na poczcie lub w obecności kuriera dostarczającego zamawiany towar. Może mieć formę gotówkową, ale coraz częściej możemy spotkać się sytuację w, której dostawca wyposażony będzie w przenośny terminal do obsługi kart płatniczych. Jest to dodatkowa wygoda, gdyż nie musimy przy sobie posiadać dokładnie odliczonej kwoty.

Bez względu na wybraną formę płatności zwróć uwagę na trzy sprawy.
1.Korzystaj głównie ze sprawdzonych, uznanych sklepów internetowych. Odwiedź www.sklepy24.pl będący przewodnikiem dla kupujących w internecie.
2.Płatności dokonuj tylko ze swojego komputera, z aktualnym oprogramowaniem antywirusowym. Wszelkie kafejki internetowe czy dostęp WIFI w miejscach publicznych są bardzo niebezpieczne,
3.Sprawdź czy podczas połączenia z witryną obsługującą płatności na ekranie widoczny jest mały znak kłódki. Zazwyczaj jest on w prawym dolnym rogu ekranu. Kłódka oznacza, że dana strona posiada stosowny certyfikat bezpieczeństwa.

Adresy www, które powinien znać każdy klient sklepów internetowych.
www.ecard.pl
www.dotpay.pl
www.platnosci.pl
www.polcard.pl

To serwisy internetowe obsługujące bezpieczne płatności w internecie. Warto zerknąć na ich strony aby dowiedzieć się jak działają. Myślę, że lista partnerów w/w firm utwierdzi cię w przekonaniu, że są to wiarygodni partnerzy.

autor:
Tomasz Bar
www.FinanseOsobiste.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły :